M-am hotarat.....adoptie(partea a treia)

M-am hotarat.....adoptie(partea a treia) | Autor: liliana csaki

Link direct la acest mesaj

Fetelor, mi-am luat libertatea de a deschide eu partea a treia. Vad ca ne adunam tot mai multe mamici si viitoare mamici si cred ca trebuie sa pastram subiectul "in viata".
va pup si hai sa le incurajam in continuare pe fetele care acum fac primii pasi pe drumul asta, dar si pe cele ce-ar vrea sa-nceapa si nu au inca suficient curaj.
Aici e partea intai:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27397
si aici partea a doua:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30545

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Nu am citit de la inceput acest subiect dar promit ca imediat ce am putin timp liber o sa citesc.

adivio ,am plins cind am citit "doar inceputul" multa sanatate.

Va doresc mult succes celor care doriti sa adoptati copilasi.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
web1-www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2-web3-

8 Luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

In primul rand un calduros bun venit Stelianei. Sper sa ramai alaturi de noi si daca te putem ajuta cu ceva nu ezita sa ne ceri asta.
Adivio m-ai facut sa dau apa la soricei citind povestea ta si amintindu-mi in acelasi timp cum a fost la noi cu Laura si-apoi cu David. Sa va dea Dumnezeu tot binele din lume si sa fiti fericiti cat pentru 7 vieti.
Anca, m-au trecu fiori citind mesajul tau. Crede-ma ca stiu ce simti, toate stim pt. ca toate am trecut prin asta la un moment dat dar uite ca acum suntem atat de fericite. Vorbeam azi cu Meme la telefon si mi-a zis de nu stiu cate ori cat de minunata e Anca, cate stie si cate spune deja, era tare mandra de fetita ei.
Ce pot sa-ti spun? in orice caz nu forta nota, sotul tau stie cat iti doresti un copil, sunt sigura ca si el si-l doreste dar inca n-are curaj sa se gandeasca si la aceasta varianta. Ia-l usor, inteleg ca si soacra ta iti e alaturi, ceea ce e un plus, da-i timp sa se obisnuiasca cu ideea si nu uita ca micutul tau te asteapta undeva si cand o sa vina timpul cu siguranta o sa va intalniti.
La noi a fost relativ simplu. Am mai povestit asta, problema era la sotul meu, am tot facut investigatii, el tratamente, fara rezultate bune, pe de alta parte el de la inceput a zis ca nu e de acord ca eu sa ma chinui cu tratamente experimentale(dar n-a mai fost cazul), ni s-a propus donator si-atunci am zis eu stop. Imediat m-am gandit la adoptie si el a fost de acord, de fapt a zis: facem cum vrei tu. L-am intrebat de zeci de ori daca si el vrea asta, daca-si doreste un copil adoptat, nu vroiam sa facem pasul doar pt. ca eu imi doream la nebunie un copil. Sa va spun sincer, privind in urma, nici in ziua de azi nu sunt sigura 100% ca era chiar cu tot sufletul alaturi. Cert e ca din momentul in care a vazut-o pe Laura s-a schimbat radical. El care pana atunci nu luase in viata lui un copil in brate, a devenit de nerecunoscut, toti prietenii spuneau ca nu pot crede cat de mult s-a schimbat. Acum deja Laura e fata lui tati si ca orice fata, face cam ce vrea din el, spre disperarea mea, uneori. Da' lasa ca are si mami un baiat pe cinste, cel putin deocamdata e disperat dupa mine, asa ca suntem chit.
Va doresc din tot sufletul sa va impliniti visele si sa va schimbati viata. E minunat sa auzi cand intri pe usa "mamiiii!!!"
va pup si tin pumnii,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Liliana, ai fost gand la gand cu mine cand ai deschis partea a 3-a. Tocmai ma plangeam ca eu ce fac daca se inchide partea a 2-a si raman fara voi. Mai stati pe langa noi cele care abea am inceput sa ne mai dati si noua un sfat si o incurajare sa ne bucuram si noi cat mai repede de un sufletel.

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Pai se poate Aissa? Sa va parasim tocmai acum? Sa stii ca venim si cand dai de baut, si la tine si la celelalte fete.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Off si sotii astia!Cat de incapatanati sunt la inceput si ce tatici minunati devin imediat ce isi strang odorul in brate.Daca eu nu as fi suferit o hiperstimulare inaintea unei inseminari artificiale,cu hemoragie vaginala si nazala,cred ca si astazi am fi fost tot la capitolul incercari si la formula "inca nu este momentul".Cert este ca atunci sotul meu s-a speriat ingrozitor(eu de 1 decembrie, anul trecut ,zaceam prin spital)si a afirmat ca nu merita sa-mi distrug sanatatea cu atatea tratamente(dupa 10 ani de incercari).A doua zi a demarat in forta strangerea actelor pentru dosarul de adoptie si la sfarsitul lui ianuarie eram deja parinti.
Cat de mult te poate schimba un copil!Inca nici nu anuntase la serviciu ca este tatic si deja toti colegii il intrebau ce a patit,ca este mult mai senin si mai vesel .Spune Liliana ca ma mandresc cu fata mea,ei bine sa-l vedeti pe tati cum se umfla in pene cand vorbeste despre Anca,cand se "converseaza" cu ea la telefon ceva in maniera "tata Aca pu" adica,"tata,sunt Anca si te pup".
Uneori ne reprosam ca nu am facut pasul mai demult.10 ani din viata pierduti!Dar ne trezim la realitate si ne impacam cu gandul ca acum a fost momentul nostru si ca a trebuit sa asteptam nasterea Ancai care ne era sortita.Asa ca nu disperati,va sosi momentul fiecareia dintre voi sa deveniti mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steliana04 spune:

Sunt tare emotionata cand citesc cele scrise de voi. Va iubesc si imi doresc sa ajung sa simt eu eu ceea ce simtiti voi mamicile. Doamne, cata bucurie. Toate se vor implini la momentul potrivit. Peste o sapt. incerc inseminarea nr. 3, dupa aceea dau drumul la acte.
Sa va traiasca si sožii, sunt niste oameni minunati. Doamne, cat ma bucur ca exista si astfel de oameni! Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna, astazi la ora 3 ne intalnim cu consilierul social....abia astept...desi am niste emotii cumplite!
Dati-mi un sfat....terbuie sa-i dau ceva??? e de ajuns pentru inceput doar sa o servesc cu niste prajiturele, cafea si suc?!!
Oare ce vom vorbi? ce ne va zice? care sunt pasii urmatori...???
Desi stiu pe de rost toate raspunsurile voastre, eu inca ma mai intreb ce urmeaza?! Ufff...atatea ganduri...va scriu maine dimineata cum a decurs intalnirea!! Va pup pe toate ca sunteti alaturi de mine si de Aissa si Mimsi...si cele care vor urma...fara voi eu nu eram azi asa de fericita!!!
Mi-a placut povestea ta Adivio si ma bucur pentru toate!
Oana se pare ca e tare ocupata cu Eric...ca nu mai zice nimic pe aici...o inteleg si o iert!
Va pup!
Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, iti tin pumnii si astept sa imi spui cum a fost. Cred ca ai emotii, eu pot sa spun ca am innebunit total.Am stabilit intalnirea si noi pentru marti la 11,30, dar a spus doamna ca daca se intampla ceva ne suna. Sper sa nu se intample nimic si sa ne vedem marti, sa nu mai amanam. E ingrozitoare starea asta, pe mine acum incep sa ma ia emotiile pt.testul psihologic, ca nu stiu cum decurge.
In ce priveste vizita, eu m-am hotarat, pentru ca vine dimineata, sa o servesc cu cafea, o sa am si un suc (poate vrea), niste crantanele si prajiturici. De cadou nu stiu inca daca iau ceva. Tony nu prea vrea, dar eu parca as lua macar o cafea mai buna, sa-i zic asa, sa bea cu colegele (si sa ne mearga si noua dosarul mai repede).
Vreau sa va spun ca azi am luat-o razna. Lucrez pe langa Hotel Sofitel si am avut un drum in oras, am plecat cu niste colegi cu masina. Am trecut pe langa caminul acela de copii de langa Casin, nu stiu numele. Erau niste tanci acolo de mi s-a rupt sufletul in o mie de bucati. Erau micuti. 1 an - 2, si stateau pe langa gard si se uitau la oameni cu jind parca si mie imi dadeau lacrimile uitandu-ma la ei. Ma intreb cum poti sa alegi cand sunt atatia. Bine, eu vreau unul mai mic de varsta, dar si astia erau fantastic de frumosi. Unde o fi oare sufletelul meu acum?

Aspiranta la statutul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Offf Doamne e cumplit ce ne zici Aissa....
Si eu ma intreb cum voi avea puterea sa aleg???? habar nu am...sa intri intr-o incapere cu zeci de patuturi...de unde stiu eu ce vreau cand eu voi fi ravasita si bulversata...as fi in stare sa il iau pe primul de la usa si sa fug cu el...nu stiu cum va fi...dar oricum e greu!!!
Cred ca Dumnezeu ne va indrepta pasii spre cel care e al nostru!!! Insa constiinta zice altceva...om vedea...mult nu mai este!!!
Pe maine...

Claudia in curand mamica, nerabdatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Scumpelor viitoare mamici,

Stiu ca barbatilor le este teama. Stiu pentru ca am trecut si noi prin asta - "il voi putea iubi 100%"? se intreaba ei. Nimeni nu le spune (sau nu-i poate convinge) ca il(ii) vor iubi pana la cer si dincolo. "vom fi fericiti?" se mai intreaba nestiind ca vor fi nebuni de fericire si vor tremura, si poate ca vor varsa si-o lacrima. Barbatii au nevoie de timp. Pana intr-o zi cand... Pentru noi a fost ziua cand sotul meu a vazut-o pe fetita unui coleg de birou. Adoptata. O fetisoara de portelan, bucle, ochii mari, negri si un glascioar mic-mic. Se lipise toata de taticul ei si facea mutrisoare smecheresti, iar taica-su era ametit de dragoste. Mi-a dat telefon sa-mi spuna ca a vazut-o pe D. si ca ea i-a zambit - el, care nu mi-ar fi dat telefon nici daca i-ar fi zambit regina Angliei in persoana.
Stiu ca orice v-as scrie, nu va atenua emotiile. Nici teama de "cum va fi cand va trebui sa-l gasim/alegem pe copilasul nostru." Va pot spune numai atat - dupa ce-am trecut prin asta, am ajuns sa cred ca alegerea n-o facem noi... este ceva mult mai sus si mai profund, si deloc intamplator.

Q

Mergi la inceput