Prima zi de gradinita...

Prima zi de gradinita... | Autor: zulu

Link direct la acest mesaj

Salut!

Cum a fost prima zi de gradinita?

Acest subiect ar fi trebuit sa-l postez maine.. cand as fi stiut ce au facut fetele mele, azi, la gradinita, dar nu mai aveam rabdare... mai ales ca la noi, ziua, a inceput cu urlete
-- e drept doar in momentul plecarii mele de acolo, nu si pana atunci, dar parca am sculat gradinita in picioare --

La voi cum a fost???

Succese!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Zulu noi incepem abia pe 15 sept. dar sunt si eu tare interesata de reactia celor mici in prima zi de gradi. Puiul meu (3 ani in aug) de fapt va merge la camin, deci va manca si va dormi acolo, deci emotiile sunt si mai mari.
Astept si eu impresiile mamicilor care au trecut deja de prima zi.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Si noi incepem grupa mica tot pe 15 septembrie.Nu va spun ce emotii am!A mea este timida si nu stiu cum va fi!Noi mergem la program prelungit!Asta ma ingrozeste dar ce sa fac daca nu am cu cine oi lasa acasa...
Voi ce ati luat de imbracat pt gradi?Cum stau copii acolo?In trening sau pantalon de blug...rochita...
Cu rechizitele cum e?

Eu nu am ajuns inca sa-mi cunosc educatoarea.Ma ingrozeste ca e batrana si nu o sa aiba rabdare cu mititeii!




Gabi si Moni de 2 ani si 10 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna, Doamne ce emotii trebuie sa aibe si ei micutii de ei cand ii lasam singurei acolo....
Eu inca nu l-am dat pe alex la gradinitza dat vreau sa-l dau cand ajung in romania pe 1 oct si atunci o sa aibe 3 ani si 4 luni...insa ma gandesc in felul urmator: sa-l duc in prima zi si sa-l las acolo cam vreo ora si apoi sa-l las din ce in ce mai mult ca sa se acomodeze treptat. cred ca e cam greu sa-l lasi din prima zi la program prelungit....acum depinde si de el(ea), cat de sociabil este, cum suporta despratirea de parinti, etc...
va pup si astept sa mai scrieti poate ma inspir si eu

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Si noi incepem pe 15,dar suntem acum grupa mare si Rebecca abia asteapta.
Cand era mica pe la 2 ani si jumatate am dus-o la tara unde verisoara mea era educatoare(la program scurt)i-a placut foarte mult,iar la Bucuresti am dat-o un an mai tarziu si totul a mers bine pana cand a vazut copiii plangand in clasa.
Atunci s-a intristat si ea(a plans),dar dupa amiaza i-am explicat situatia si a inteles,ca mami va veni s-o ia acasa.

Aceasta stare de plans,ca sa zic asa,este in prima si a-II-a saptaman,dupa care copiii se obisnuiesc cu prietenii de acolo,se formeaza mici"bisericute" si incepe distractia.

Pentru noi mamele e greu,caci plecam la o zi de munca,cu inima franta de lacrimile copilului si cu grija pentru el,dar in final totul e bine.
El e bine supravegheat si cu siguranta acolo invata multe!si asta conteaza enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Si noi am inceput gradinita ieri, pe 1 septembrie. Am lasat-o o ora si jumatate pentru ca educatoarea ne-a spus ca prima saptamana este de acomodare si va prelungi statul la gradi progresiv. A fost super, cand m-am dus sa o iau Daria (abia a implinit 3 ani pe 13 august) nu vroia sa plece. Si-a luat gustarea de dimineata alaturi de copii, toti la masuta, erau tare scumpi. Sa vedem cum va fi in continuare, mai ales ca avem probleme cu limba germana, acasa vorbim numai romaneste, dar sper sa se acomodeze.

Bafta multa puilor care incep gradinita!

,

Catrinel si Daria Maria
http://community.webshots.com/user/daria_maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

si noi am inceput ieri grupa mijlocie.sa speram ca de data asta ne-am mai imunizat si mai speram ca educatoarele sa fie mai sufletiste decat cele de pana acum.Cosmin e in elementul lui la gradinita,suntem la program scurt dar si asa de abia vrea sa plece acasa.va pupam si va dorim un inceput de an fara probleme de sanatate!

Maria & Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:



Multumesc pentru raspunsuri!

A doua zi de gradinita... groaznic.. cand le-am lasat acum acolo a fost si mai rau ca ieri.. pentru ca stiau ce le asteapta...
Din ce mi-au povestit ele, nu a fost chiar rau la gradinita, si pareau pregatite sa mearga si azi.. si chiar imi ziceau ca or sa se imbrace singure in pijama (pt. ca ieri nu au vrut sub nici o forma si in loc sa se culce au stat pe marginea patului), dar cand am ajuns acolo si le-am pus papuceii de gradi.. s-a declansat totul.

Asta este... o sa ma chinui sa nu cedez si sper sa se obijnuiasca in max 2 sapt. si asa nu stau decat pana la 3.30 ('ridicarea' de la gradi se face intre 3.30 si 5.30)

pt. gradi le trebuie niste incaltari cu care sa stea acolo si o pijama, deocamdata atat au .. iar mie mi s-a dat o lista mare cu rechizite ce trebuie cumparate.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Gabi, eu ieri am gasit-o pe directoare la gradi si am discutat mai mult. Mi-a spus ca in clasa vor sta in trening (sunt prea mici pt.uniforme) si niste tenisi, pantofiori care sa nu aiba sireturi, astfel incat copii sa se poata incalta/descalta singuri. Mai au nevoie de pijama FARA NASTURI, din acelasi motiv, un saculet pentru haine - care sa se inchida pe baza de elastic nu sireturi.
De rechizite discutam dupa ce incepe activitatea, eu i-am luat deja hartie creponata colorata, hartie glasse colorata, creioane, plastelina, lipici, o carte de colorat.
Oricum, la grupa mica am inteles ca le va cere mai mult jocuri si jucarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Pe Tudor l-am dus la gradi incepind cu 1 august (la ei a fost deschisa toata vara). Primele zile plingea sfisietor cind il lasam acolo(cam 1 saptamina-10 zile), urmatoarele zile avea o fata trista dar resemnata, imi spunea ca nu vrea, ca nu-i place, eventual ii mai curgeau niste lacrimi de crocodil pe obraz cind imi spunea "mami vreau sa-ti dau un pup" ( ce lacrimi erau in sufletul meu nu va mai spun!!). De vreo 2 saptamini nu mai are nici o treaba, nu mai comenteaza, nu mai plinge, ajunge la gradi il pupa pe ta-su(acum el ii duce ), o ia de mina pe educatoare, ii spune ca o iubeste pina la gara (adik foarte mult) si pleaca in clasa.
Partea buna e ca la gradi maninca copilul meu de nu-mi vine sa cred, cere in plus, ieri a mincat miere...
In fine, ceea ce vroiam sa va spun e sa fiti voi mamicile tari, sa rezistati primelor zile (eu sunam de cite 2-3 ori la gradi sa vad ce face, imi spuneau ca se potolea dupa ce plecam)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Noi sintem "veterani", Tudor a inceput gradinita anul trecut, cind avea doi ani. Atunci am ales varianta "azi un pic, miine un pic mai mult" si dupa doua luni deja ne-a cerut singur sa doarma acolo, cu copiii. Anul asta am zis ca n-o sa mai avem probleme, si l-am dus in ultima saptamina a programului de vara. Aiurea. S-a pus pe un pliiins, urlete ca "vreau acasa", pe tot parcursul zilei se mai apuca sa se smiorcaie...Un cosmar...Vinerea trecuta aveau carnaval, eram si nedormita (ca statusem noaptea aia sa-i bricolez costumul de iepuras...), credeam ca va fi OK, venea si un teatru, in fine, zic ca era amuzant. El insa a fost de alta parere...Nu vroia carnaval, nu vroia sa fie iepuras, vroia cu mamaaa, acasaaaa...Am stat pe banca, in curte, cu el in brate, vreo jumatate de ora. Plingeam amindoi...
Azi (joi, a doua saptamina) a fost prima zi cind nu a mai plins. Ba chiar parea ca s-a impacat cu soarta. Ce-i drept, i-am explicat clar ca regret nespus ca nu-i place la gradi, dar ca trebuie sa mearga acolo, cum mama trebuie sa mearga la servici, ca toti copiii merg, ca altfel nu se va putea duce la scoala, la liceu, la facultate, si nu se va putea face tobosar (visul lui de aur). Cam asta e istoria noastra...Chiar ma gindisem saptamina trecuta sa postez un subiect pe tema asta, daca ati mai pomenit un asemenea circ intr-al doilea an de gradi...

Apropo de lucrusoare. Chiar daca nu vi se cere, puneti in saculet un rind complet de hainute de schimb, de la sosete, chilotei, la pantalonasi si tricou, ca oricind se poate intimpla un mic accident.

Succes!

Mergi la inceput