Prima zi de gradinita...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Ileana, Catinca mea a plins in primele zile desi e in al 4-lea an de gradi. Si anul trecut a facut la fel la inceput. Acum cica plingea ca nu era Andreea, prietena ei care in august a fost in vacanta. In fine saptamina asta n-a mai bocit iar de luni vine si Andreea asa ca sper sa termine cu smiorcaielile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Si Matei (3 ani si 5 luni) a mers ieri prima oara la gradinita (program scurt).
A fost pregatit cu ceva timp inainte de parinti, bunici si bona, si desi i s-a spus ca va ramine singurel acolo - adica fara A(l)is - bona si Nane - fratiorul, de care nu s-a despartit pina acum niciodata - de-abia ieri a dat piept cu realitatea cruda !
Desi este un copil putzin timid dar foarte incapatzinat, am avut placuta surpriza sa se comporte ca un mic erou: a plins f. putzin si a mincat din prima zi si micul dejun si masa de prinz ! SUNT ASA DE MINDRA DE EL!!!
Azi dimineatza mi-a spus ca nu mai merge la ghedinitza, ca s-a "pictisit" si vrea la alta, nu tot la cea de ieri. Am reusit sa-l convingem, totusi, fara probleme, ca aia de ieri e cea mai buna ghedinitza si ca va primi o "supiza" dupa-amiaza cind vine mami de la servici, iar azi am primit felicitari ca am fost mai cumintzi decit ieri si am inceput sa ne jucam cu ceilaltzi copilasi !
Ce sa va spun, ieri cind am plecat de-acolo urla de mama-focului, ma gindeam ca or sa ma cheme sa-l iau acasa, dar pina la masa de dimineatza deja se potolise!
Eu cred ca daca-i luam cu binisorul si le "servim" cite-o poveste despre gradinita, fiecaruia de la caz la caz, si daca reusim in fatza lor sa ne mascam framintarile si grijile, aratindu-ne siguri pe noi si linistitzi - vor intelege si ei ca nu au de ce sa se teama.
Mult succes la "ghedinitza" tuturor puilor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:



Noi avem alta problema! Probabil citeva din voi stiu ca sint in mutare.Pina aici toate bune!
Problema care se iveste e cu gradinita copiilor. I-am inscris aici la doi pasi si daca ne mutam e la aproape o ora departare de casa,si aici se iveste neintelegerea dintre mine si sotul meu!
El zice sa-i duca la 07.00 dimineata,cind se duce la munca si sa-i ia la 16.00 cond termina! Eu sufar la aceasta idee si nu cred ca e posibil ca un copil(doi!) de doar 2 ani jumate poate fi fara mama lui sau cineva cunoscut atit de multe ore!
I-am explicat ca sufar si psihic nu pot accepta aceasta idee si nu ma intelege! I-am spus de asemenea ca nu vreau sa micsorez rolul lui in viata copiilor,dar alta e relatia mamei cu copilul si e o chestie pe care nu o pot explica si deci nu o poate intelege!
Nu am ajuns la nici o solutie si a ramas sa faca asa cum vrea el,adica sa-mi ia copii la 06.30 dimineata si sa ii aduca la 16.30 dupa amiaza. Nu stiu cum sa-i explic ca e imposibil si ca nici un copil din prima zi nu sta atitea ore singur fara parinti intre necunoscuti si nu-mi ramane decit sa-i fac sa traiasca aceasta experienta si sa-i dovedesc ca ideea lui nu e cea corecta. Nu cred ca e asa de tragic daca nu merg anul asta la gradinita si mai stau acasa un an!
Nu pot scrie mai mult acum,trebuie sa-i pun la culcare,dar mai revin pe seara!
VA PUP!




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: web www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii
Sunati-ma:003 6978693887

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by gabid

Si noi incepem grupa mica tot pe 15 septembrie.Nu va spun ce emotii am!A mea este timida si nu stiu cum va fi!Noi mergem la program prelungit!Asta ma ingrozeste dar ce sa fac daca nu am cu cine oi lasa acasa...
Voi ce ati luat de imbracat pt gradi?Cum stau copii acolo?In trening sau pantalon de blug...rochita...
Cu rechizitele cum e?

Eu nu am ajuns inca sa-mi cunosc educatoarea.Ma ingrozeste ca e batrana si nu o sa aiba rabdare cu mititeii!




Gabi si Moni de 2 ani si 10 luni.



noi suntem la o gradi de stat, platim 40.000/zi mincarea, iar pt. rechizite or sa ne ceara bani ca sa cumpere tuturor copiilor la fel (mi se pare corect).

ne-au cerut sa ducem: 2 perechi chilotzei, 2 maieuri, 2 tricouri, papucei, 2 perechi sosete, 1 pantalonas de schimb, sapun, hirtie igienica, prosopel, o sticlutza din care sa bea apa (pe-afara, cred) si cam atita (o sa mai duc un trening prin toamna, cind se mai raceste vremea afara)

iar ca analize: difera de la gradi la gradi; noi am avut de facut: micro mama si tata (pt. tuberculoza), RBW mama si tata (sifilis), coproparazitologic (copil), IDR (pt. tuberculoza - copil; asta e injectzia aia care se masoara cu linia dupa citeva zile, daca va mai amintitzi si din scoala), vaccinarile - de trecut pe fisa medicala tip (pe care am primit-o de la gradi) si avizul epidemiologic de intrare in colectivitate (pe care vi-l da pediatrul)
cred ca in plus vi se mai poate cere si exudatul faringian; altceva ... nu vad ce ar mai putea fi, astea-s cam toate analizele de baza care se pot face pt. un copilas .



gabi, mult succes si ... fii barbata, zoe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Hmm!
Si noi suntem in "fibrilatii" desi avem o mica experienta de anul trecut. Atunci a fost doar trei saptamani (de nevoie) si a mers totul destul de usor si de bine. Am hotarat, insa, sa-l mai tinem un an acasa pentru ca era cam mic (avea 2 ani si un pic)...
Anu' a trecut asa ca morti-copti luni incepem !
Deocamdata, zice ca vrea sa mearga si el la "serviciul" lui si de cateva zile a inceput chiar sa se pregateasca prin a face "lectii" dimineata. "Scrie" de zor pe un caiet. Sa speram ca nu-si va pierde din prima zi entuziasmul !
L-am inscris la una de stat si trebuie sa ducem : aviz epidemiologic, carnetul de vaccinari, 60000/zi - masa, si tot felul de bulendre (hartie igienica, sapun, servetele,etc).

Succes tuturor "bobocilor" !
vlad - un tatic emotionat (din nou)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Theodora, si eu va trebui sa-l las pe cel mic (care abia a implinit 3 ani) la program prelungit (6.30-14.30)si ma gandesc la fel ca tine ca nu stiu cum va reactiona cand se va vedea singur intre straini, in loc strain. Cred totusi ca imi voi lua concediu cu vreo 3 zile inainte si voi incepe sa-l duc treptat, prima zi doar in vizita, apoi pana la 12. Cu toate ca educatoarea m-a asigurat ca toti copiii plang pana iese mama pe usa, apoi incep sa devina interesati de cei din jurul lor. Probabil e un fel de alintatura si plansul asta.
Fetita mea, care acum are 12 ani, a plans CRUNT cam o luna, dupa care am ajuns la "un consens" (vorba lu' tov.Iliescu)Mi-a promis ca nu mai plange daca vine cineva la ora 13 sa o ia, nemaifiind nevoita sa doarma acolo. Si timp de 3 ani nu am reusit sa o conving sa doarma la camin. Sper cu cel mic sa fie mai usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:



va scriu din nou... asta pentru ca azi in a treia zi de gradi nu am mai plans!!! Bineinteles ca aveau buza gata pregatita de plans si erau , dar nu au mai plans
Si totul a mers bine pt. ca mi-a dat cineva ideea de a sta un minut cu ele in clasa iar dupa aceea sa le explic ca trebuie sa plec la serviciu si ca inainte sa plec sa se duca la geam sa-mi faca cu mana
Se pare ca a tinut! Dar acum vine weekend-ul, iar de luni cred ca o luam de la inceput...

Tot azi, pt. ca ale mele nu mai plangeau, mi-am dat seama ca mai plangeau multi copii... in clasa lor cand am intrat, venisera numai vreo 6 copilasi, iar 4 dintre ei plangeau. Iar cand am iesit din clasa pana la iesirea din gradi se auzeau urlete de peste tot, pe toate tonalitatile parca treceam prin casa groazei..
Iar cand am iesit din gradi, venea o mama cu copilul la subrat, iar cel mic urla de rasunau strazile..

sper sa trecem cu totii cat mai repede de momentele astea..
bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Zulu, m-ai facut sa rad si sa ma sperii in acelasi timp.
Mesajul tau e ca bancul ala :"fetelor, am o veste buna si una rea!"
Sunt asa de curioasa care va fi reactia puiului meu! Aproape ca nu mai am rabdare pana pe 15!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Daca trebuie analize si pt fetita e clar ca trebuie sa merg cat mai repede la dr de famile.Mie de la gradinita mi-au spus ca trebuie aviz epidemiologic cu 2 zile inainte...de coprocultura nu mi-au spus nimic.Cred ca cel mai bine este sa merg si sa intreb la dr.
Si eu m-am gandit sa-i iau treningut pt gardi.Eu am niste pantaloni de anul trecut (erau mari)dar sunt mai grosi si cand alearga se va incalzi si mai tare.De saculet stiam de la cumnata mea...nu inteleg dece nu vor cu siret...nu prea pricep cum sa pun elasticul.Papucei am ,i-am luat si sosete noi.
Dee-dee mai este asa de putin si ajungem si noi cu bb-ii la gradinita...o sa pamana si incepem si noi sa ne plangem pe aici sau poate ca NU.Nepotului meu i-a placut la gadinita din prima clipa si nu a plans deloc.Avea 3 ani jumatate cands a mers.A mea are 2 ani si 11 luni pe 15 septembrie.

Trebuie sa fiu "barbata "ca va fi bine,nu?




Gabi si Moni de 2 ani si 10 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by zulu



va scriu din nou... asta pentru ca azi in a treia zi de gradi nu am mai plans!!! Bineinteles ca aveau buza gata pregatita de plans si erau , dar nu au mai plans
Si totul a mers bine pt. ca mi-a dat cineva ideea de a sta un minut cu ele in clasa iar dupa aceea sa le explic ca trebuie sa plec la serviciu si ca inainte sa plec sa se duca la geam sa-mi faca cu mana
Se pare ca a tinut! Dar acum vine weekend-ul, iar de luni cred ca o luam de la inceput...




Bravoooooo !!!!!

Matei deja nu mai plinge deloc, in week-end i s-a tot repetat ca luni va merge din nou la gradi, ca de-acum asta e "seviciu" lui; cind mami si tati merg la "seviciu" lor atunci trebuie si el sa mearga la "gadinitza".

Zulu, eventual mai spune-le ca au fost laudate de educatoare, ca au fost mai cumintzi decit saptamina trecuta, ca eshti mindra de ele (eu tot i-am repetat lui Matei chestia asta si e f. plin de importantza, din cind in cind imi spune shi el cit de mindru e de mine )

Cred ca cel mai important (am citit si in Spock) este ca tu sa fii linishtita cind le vb de gradinitza, sa nu simta ca-tzi faci probleme din asta, sa nu simta ca tzi se sfishie inima - caci altfel vor crede ca e ceva in neregula si ca, de fapt, le ascunzi ceva.

Zile minunate la gradinitza tuturor puiutzilor!




Mergi la inceput