Mamici de septembrie-octombrie 2004 (29)

Mamici de septembrie-octombrie 2004 (29) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Continuare de la
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31066" target="_blank">Mamici de septembrie-octombrie 2004 (28)

Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Uffff ce mult ati scris iar!

Mihaela nastere cat mai usoara si te asteptam cu vesti despre bebelina.

Loena asa este este cam devreme sa nasc acum (cu toate ca mai am putin si implinesc 36 sapt) dar pe bb1 l-am nascut la 38 (atunci a vrut el sa iasa nu l-am fortat eu)

Mada eu sunt adepta pompei pt san (am si eu una electrica Nuk). Pe mine sincera sa fiu nu m-a impresionat prea mult alaptatul si nici nu am suportat sa stau legata de casa. Asa ca 4 luni m-am muls si am pastrat lapticul in frigider. Nu a fost nevoie chiar de congelare pt ca nu pastram de pe o zi pe alta.

Fetelor pe mine ma doare burta cand se misca bebelina mea asa de tare da din picioare. Voi tot asa patiti?

Pupici

Mel 35 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Mai fetelor am uitat sa va spun ce m-a impresionat pe mine al doilea caz prezentat aseara pe Prima la emisiunea aia despre nastere.
Va dati voi seama. S-a dus femeia pt. control si a ajuns in sala de op. ca era puiul ei in suferinta fetala. Mi s-a zburlit parul pe mine. Asta se poate intampla in orice clipa, e o chestie neprevazuta. Tare m-am speriat aseara. Oricum sunt sigura ca credinta in D-zeu ne va feri de necazuri.
Ce stiti de Mihaela? Vroia sa nasca normal sau prin cezariana ca neuronul meu nu mai tine minte. Oricum tinem pumnii pt. nastere sa fie usoara si bebica sanatoasa.
Ne mai auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mihaela vrea sa nasca normal si cred ca nu au fost probleme, ca sa nasca altfel. Cand am vorbit cu ea (pe la 8-9 dimineata) mi-a spus ca are o dilatatie de doua degete (nu stia cam cat inseamna asta in centimetrii), si se pregatea sa o mute in sala de travaliu. Am inteles ca i-au facut tot felul de injectii, pentru ca o durea foarte tare burta in partea de jos, dar nu prea au avut efect...
Inca nu am nici o veste de la ea. Bebelina ei ne tine in suspans!



Eliana si Elena, DPN 28 octombrie
Dr. Ciulcu Alexandru, Spitalul Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

am revenit

ce a avut catelu??? Mada i-am dat prea mult sa manance intr-o zi si a facut diaree o zi apoi cand am zis ca i-a trecut a mancat mancarea pisicii matusii mele, si iar am tras cu el, era ca o carpa, vai de el, nu i-am dat nimic o zi intreaga doar apa, si acum e bine

Crismir ce imi place freza ta, uite asa am zis ca m sa ma tund eu cand oi fi gravida, si iata-ma gravida si cu plete..... imi place burta ta, faina

Blue ma bucur ca iti place burta mea si mie imi place burta ta hahahaha

Adela Iepure durerile alea de spate mai nou s-au extins la gat......... oare cat timp m-or mai durea toate in halul asta?


si vestile proaste ca de obicei la urma:
toata noaptea nu am dormit, de dureri de spate de contractii aiurea, si de mers la baie, fetelor ma duc la baie si patesc ca roandre, fac in loc de pipi apa, eu sper sa nu ajung la spital....
In fine dimineata ma dau jos din pat, cu greu.... cu dureri jos, crampe erau de fapt, ma duc la buda aceeasi apa o fac, si ma iau contractiile, nu m-am putut duce cu Nick afara, asa ca s-a dus Dim , care s-a intors rapid si imi zice ca al nostru catel nu a facut treaba mare, in fine, si ca s-a gandit el Dim, ca eu tre sa imi fac bagajul.... eu nu si nu ca nu imi fac nimic, ca nu ma duc la spital, Dim ca totusi daca e asa de nasol trebuie mers, eu ii zic stii ceva mei Dim, eu stau azi in casa si de nu trece te sun si merem la spital... Bun, peste vreo 10 minute mi se duce Dim al meu pe balcon si normal ca daca Nick nu facuse afara a facut ditai porcoiul pe balcon, si incepe sa se bosumfle, si sa se agite, ca uite catelul face pe balcon, nevasta mai are putin si naste, ca el ce se face?????

Eu nu mai puteam nici vorbi asa mi se contracta burta, si ma concentram sa ma duc spre baie, in fine timp de 4 ore m-am dus la baie din, si nu exagerez, 10 in 10 minute, ajungeam pe tron, faceam apa aia, cand ajungeam in bucatarie iar ma trecea ceva, nu imi dau seama ce o fi fost, pipi sau apa, ca aveam presiune jos in burta, si contractii si alea alea
Pana la urma am vb cu a mea prietena pe yahoo, am mai ras am mai barfit si mi-a mai trecut, am reusit de am facut un dus, acum ma simt mai bine, nu am mai fost la baie de 30 de minute, uraaaaaaaa, si contractiile m-au mai lasat, apropos sa nu uit sa va spun contractiile alea de azi dimineata nu au fost ele chiar insuportabile, daca ar fi asa pana la sfarsit, parca as naste normal, si asa i-am zis lui Dim ca nu ma duc la nici un spitalsi nasc normal acasa, singura daca lui ii e frica... ca el saracu se panicase intr-un hal fara de hal........

Cam asta ar fi peripetia mea de azi, sper sa nu ma ia din nou, ca parca ma vad ca si Mihaela la spital, dar noi avem doar 33 de sapt si 5 zile azi..... o fi cam devreme.....
hai sa nu mai imi fac griji, merg inainte acu a trecut cat de cat

Sunt tare curioasa ce si cum cu Mihaela, sper sa nu o doara si sa fie bine totul

pupici


ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Mel tu ai nascut la 38 de saptamani de Um?

hai ca de atata asteptare si emotii o sa mai nastem 2-3 pe langa Mihaela. :)))

Ralucule hai ca mai facut sa rad cu cuti si sotul....si al meu parca e teleghidat.(sotul) :))



Cristina 37 sapt.
Dr. Texier ,Clinique des Franciscaines
http://community.webshots.com/user/blue77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa spune:

Mai Ralucule, nu ne da emotii si tu, ca destul stam cu sufletul la gura pentru Mihaela.
Elyanne, sa ii transmiti felicitari Mihaelei din partea noastra cand mai vorbesti cu ea, ca acum e mamica, ce mai... a scapat. Curajoasa fata, Mihaela noastra. Sanatate miulta si ei si bebelinei, o asteptam acasa si le pupicim pe amandoua.
Mi-e frica de mor, dar parca nu mai am rabdare cand vad asa mamici harnice, si pana acum dureri de spate, de burtica, tot tacamul dar baietelul meu e fericit in burtik.
Am si eu o ??? E normal sa nu fie strop de colostru nici macar acum, cand vine bebe,ca sanii ma dor de moarte? Si altceva, BB a coborat, dar mai urca din cand in cand sa-mi dea un sut in coaste, de cred ca sunt vinete pe dinauntru, chestie pe care n-o facea pina acum...ce-o mai insemna si asta.
Ce-o mai face Anne, care mai stiti de ea?

V-am pus si eu niste pozici pe net, cele cu bebe sunt de la 28 we, ca altele mai recente nu avem. Noroc cu voi ca altfel nu tineam mortis sa am poze cu burtica.
http://community.webshots.com/user/raisa23x

Amoodia, cat despre sex, este decizia fiecarei femei. Eu, de exemplu , regret embargoul prematur impus sotzului inca de la inceput. Ca nu am avut nici o interdictie de la doctor, sarcina a fost sus, fara probleme, dar am fost speriata de bombe. Daca poti, eu stiu ca la 33 ale tale nu este interzis, dar eu mi-am asumat greu si rar riscul asta. Nu ca nu mi-as fi dorit...

Salutari la mamici si bebeici in burtici,

si bebe Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Buna fetelor,

vad ca incepe tensiunea sa creasca. Eu am fost iar la dr. azi dimineata. Acelasi verdict / col f scurt dar mai stam pina cind se poate....... deci mai stau. Deja nu ma mai ambalez, cind vine vine si gata oricum mai am putin pina pe 11 sept. Cam asta despre mine.

Mihaela curaj si te asteptam cu vesti

A..... mi/am adus aminte, am o prietena care a nascut acum 2 zile. La eco greutatea lui bb era 3.800 si la nastere a avut 3.300 deci nu prea se potriveste plus minus 200 gr. Nu poti sa te iei tot timpul dupa ecograf.

Monica 37 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:


A nascut Mihaela!
Va scriu mesajul care l-am primit de la ea: "La ora 14.25 am facut cunostinta cu Alexia Maria Andreescu ce are 2.850 kg si 49 cm. E bruneta cu ochii negri si e frumoasa foc!"Tocmai am vorbit cu ea si mi-a spus ca a nascut foarte usor cu anestezie peridurala. Nu a simtit nimic si abia acum a inceput sa-i treaca efectul anesteziei.
Luni o sa vina acasa si o sa ne povesteasca mai multe.
Va pupa pe toate!



Eliana si Elena, DPN 28 octombrie
Dr. Ciulcu Alexandru, Spitalul Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Bravo Miha, FELICITARI! Sa-ti traiasca fetita si sa fiti sanatoase!

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Fetele am vorbit si eu cu Mihaela acum. Incepea sa simta durerea cusaturii deja, urma sa ceara niste calmante. MI-a spus ca s-a dat jos din pat ca s-a plimbat pe acolo.
Fetita este bruneta cum a spus si Eliana cu tenul alb si ochii negri si seamana cu MIhai, sotul ei.
Fetelor am niste emotii. Miha avea cu o saptamana mai mult decat mine. De fapt toate suntem cam morcovite vad.
Va pup

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca de 34
sapt
http://community.webshots.com/user/madaspa
spit.Giulesti, dr Riga Bogdan
DPN 1 oct

Mergi la inceput