Mamici de noiembrie-decembrie 2004 (46)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

BITS,am vazut,,punguta,,!! Dar doar atunci cand mi-a spus ca-i baietel,de atunci am mai fost de 2 ori la eco si nu mai mi-a aratat nimic. Asa ca nu cred ca-i baietel 100% . Adevarat ,ca am si poza cu ,,punguta,, dar am citit despre atatea gereseli....

in 27 saptamani ,DPN 21 Nov, http://photos.yahoo.com/madachan2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Bits, acum am citit cum a fost la eco...
Ma gandesc ca dr. tau ori e nesigur si nu vrea sa spuna ceva ce ulterior trebuie sa rectifice, ori chiar vrea sa fie o surpriza pentru tine...
M-i se pare ciudat ca-ti spunea ca e posibil sa nu-i fi coborat testicolele, eu citisem ca coboara cam prin SA 24... da' cine stie... doar ei sunt medici...

Una peste alta, in mod sigur orice-ar fi o sa-l/s-o iubesti la nebunie, asa ca bine ca te-ai linistit cu ideea ca o sa afli mai tarziu. Cel mai important e ca e sanatos!

Felis, bine ai venit !
Eu sunt cu grupa B III Rh- iar sotul cu B III Rh+... am citit destule articole depsre incompatibilitatea asta, dar sie u stiam ca doar in acest caz trebuie sa-ti dozezi anticorpii anti-D...Cazul in care sotul este Rh-, stiam eu ca nu necesita dozare anticorpi..
Acum vad ce scria si gandacelu', ar fi interesant sa-ti faci un topic separat sa vedem ce scriu alte fete..

AproposGANDACELU!, ti-ai facut prima tura de vaccin?? ca nu mai stiu in ce luna esti? Tu parca ziceai ca-l faci si in luna 7.
Eu am intrebat medicul si mi-a zis ca numai pe cel de dupa nastere mi-l face!

Monica, am citit povestea cezarienei tale...dupa ce te-am intrebat cum a fost, m-am gandit ca probabil n-a fost prea rau din moment ce te-ai hotarat sa mai faci una...
Ma gandesc (sper) sa am noroc si sa-mi revin repede...

Referitor la nr. de cezariene.. stiu ca 2 sunt relativ safe, in Ro... cel putin astea sunt informatiile care le am eu. Probabil ca sub o supraveghere atenta, poti sa faci si un al treilea BB tot cu cezariana...dar nu cred c-o sa mai fie cazul.
Deasemena stiu ca trebuie sa astepti cca. 1,5-2 ani pana la o noua sarcina. Asta ca sa aiba timp uterul sa se cicatrizeze cat mai bine.
Acum am 30 ani, sa zicem ca mai fac un bb dupa inca 2 ani, asta inseamna sa nasc pe la 33.
Da' o a 3-a nastere la 36 ani .... nu cred ca ma risc asa...

ici,

Dana - 26+ sapt.
DPN 27 Nov.

http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/dana2327/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurasu spune:

Neata fetelor!

Iata-ma si pe mine "pe metereze", ce naspa ca e luni si ca pana weekendul viitor cale lunga mai este....

Mi-ati dat de gandit cu nepotrivirea asta de grupe si Rh-uri....macar din punctul asta de vedere eram si eu linistita .
Eu cu sotul meu avem amandoi grupa A II, eu am Rh-ul pozitiv. Cand am dus analizele de sange doctorului mi-a spus ca nu conteaza ce RH are sotul din moment ce eu il am pozitiv.

Acuma ce sa mai cred? Eu totusi cred ca depinde foarte mult "potriveala" asta si de grupa de sange pe care o au cei doi soti.

Iepurasu - 24 saptamani
DPN - 18 decembrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Fetelor,nu mai am cu ce ma imbraca. Salopeta de in la care saptamana trecuta ma incheiam azi am descopetit ca nu ma mai incape. Am fost la cumparaturi si m-am intors cu mana goala.Nimic nu am gasit....numai porcarii de haine pt. gavide. Azi a fost cam racoare si mi-a cam fost frig intr-o camasuta.

in 27 saptamani ,DPN 21 Nov, http://photos.yahoo.com/madachan2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

FELIS,bine ai venit.Sedere placuta si un bebelus grasunel si sanatos iti doresc!!!

in 28 saptamani ,DPN 21 Nov, http://photos.yahoo.com/madachan2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olga_stan spune:

neata gravidutelor! cum va simtit azi?!

eu una ma simt excelent, soldul nu ma mai doare asa tare deci am sperante ca o sa-mi treaca definitiv si chestia asta imi da o stare de bine si euforie ca in curand am sa ma misc dupa pofta inimii.

am vazut ca vb. de kg luate in plus si de imbatranirea placentei! pai daca spui asa ceva mamelor nostre zic ca am inebunit, ca citim toate prostiile! pe mine se mai supara mama...imi zice ca o sa-mi cresc copilul numai dupa carti!
eu am luat 15 kg in plus si pe unde ma duc se minuneaza lumea cat de grasa sunt ca am inceput sa fiu obsedata! recunosc ca, de la ultima intalnire cu andrea am explodat, m-am facut intr-o saptamana de nu ma recunosc nici eu, am o fata rotunda! dar in schimb ma pot lauda cu faptul ca inca imi fac singura pedichiura, am o elasticitate super buna.

bits, si eu sunt in aceeasi barca cu tine, am fost la atatea ecografe pana acum si nimic sigur...ba ca este bebe mic, apoi ca nu se vede bine...ma mai duc pe 2 septembrie si daca nici acum nu imi va spune, zau, ca imi iau gandul de la asa ceva si astept surpriza!!!

roserb,in legatura cu lista, o pot prelua eu. eu intru zilnic pe net, am timp berechet la servici asa ca pot sa vad cand se incepe un nou capitol si sa pun listuta...chestia este ca nu prea stiu cum sa o fac si cum sa modific in ea. am eu o idee dar mie imi place siguranta!

moss, si eu planificasem sa am un copil la anul, dar sti tu..."targuiala de acasa nu se potriveste cu cea din targ" si sincera sa fiu ma bucur ca s-a intamplat asa!

felis, bine ai venit in grupul nostru de gravidute! sa ai sarcina usoara, fara probleme si griji!

olga 30 ani si bebe 26 saptamani de la u.m.
65kg/50kg inainte, doc. mihaila de la sp. judetean arges
d.p.n. sfarsitul lunii noembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_sb spune:

Bine ai venit Felis!
Ce bine ca vine toamna... M-am saturat saptamana trecuta de zapuseala. Credeam ca lesin nu alta. Singura pb e ca nu ma mai incape salopeta nici pe mine Madachan si ca nu am haine de toamna. Trebuie cheltuiti niste bani...

27+ saptamani, DPN 21 Nov

http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/orcsarefree/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.gabriela spune:

Neata, burtici!

Am intrat sa va povestesc cel mai ciudat de femeie insarcinata....
Am visat ca Maria mea se misca tare, vedeam pe sub pielea burtii asta, si am scos-o afara putin sa ma uit la ea ca eram curioasa cum arata. Si era tare frumusica si durdulie, avea o gurita frumoasa, m-am uitat sa vad daca are dintisorii sanatosi (eu m-am chinuit cu un abces in weekend)si ma gandeam ca n-as mai tine-o inca pana in decembrie, ca e bine dezvoltata si se plictiseste acolo dar pana la urma am bagat-o la loc, in burta, ca sub o patura, ma chinuiam sa nimeresc bine locul in uter sa stea acolo cuminte.



sa cresteti mari! :-)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/tataruraluca
DPN 22 decembrie, Spitalul Cantacuzino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Neata, mai fetelor! Azi sunt cam tafnoasa, nu ma intrebati de ce!!!; adica stiu de ce: am fost la Sanador sa imi fac niste analize pentru serviciu ca asa ni se cere, si trecand pe la cabinetul de la medicina muncii, am constatat ca imi in dimineata asta o tampita de doctorita imi trezeste instincte criminale!!! Pai, mi-a verificat ea plamanii, mi-a luat tensiunea, si cand m-a pus sa stau culcata, da-i si apasa pe burtica mea de parca eram coca de modelat. Am injurat-o printre dinti si am tacut ca s-a terminat relativ repede; de ce sunt asa suparata? pai ma duc la medicul de familie ma apasa pe burta, acum asta...nu sunt de acord cu tehnicile astea pentru ca nu sunt ele pasunzatoare de bebe, ci medicul ginecolog, ca de-aia ma duc lunar la cabinet; si in plus doctorita m,ea ginecologa nu mi-a apasat pe burta la nici un control. Si sa va mai aspun ceva: weekendul asta m-am intalnit cu o vecina car emi-a povestit ca pentru faptul ca medicul de familie i-a apasat pe burta, a doua zi copilul s-a intors in pozitie de nbastere, si dupa numai doua saptamani, nascut prematur fetita, deci...niste inconstiente!Cine le da lor dreptul sa verifice situatia copilului? Aduc foaie dela medicul ginecolog daca vor dar nu sa umble ele...

Ah, ce m-am descarcat!!! Dar m-am racorit bine! Ma scuzati! Oi avea si eu dreptate cu toata facultatea lor!

Onitza
DPN - 8 decembrie
Municipal, dr. Corina Grigoriu
http://community.webshots.com/user/fix_indiferent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olga_stan spune:

onitza, eu ma duc lunar la control, la dispensar si doctora de familie imi palpeaza mereu burtica,..de fapt imi masoara distanta de la osul pubian si pana unde s-a dezvoltat sarcina (de obicei imi palpeaza zona din capul pieptului). deci extremitatile burticii si o face delicat, eu una nu imi fac griji ca ar putea sa ii faca rau lui bebe.

olga 30 ani si bebe 26 saptamani de la u.m.
65kg/50kg inainte, doc. mihaila de la sp. judetean arges
d.p.n. sfarsitul lunii noembrie

Mergi la inceput