Limba franceza (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

... et puis... c'est la radio, oLo, tu as donc entendu à la radio, qu'est-ce que tu es en train de nous faire là ?!?...



.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Je fais la taigne :-) : Rire et Chansons.

J'attends toujours le devoir de TheMOM !
Astept tema de la TheMOM !


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emmy spune:

[quote]Originally posted by oLo


(corect: au sud)en sud du soleil, (corect: de la grisaille)au nord du grisseille

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

... si daca dupa q se pune un u, asta da "qu'ils inventent des mots". Cred ca am facut "turul" cu textul propus de oLo. Dar cred ca aici a fost mai degraba o eroare de "viteza".

Am si eu unul (un text) de suflet, scris pe o foaie de hartie pe care o tin tot timpul cu mine, de 4 ani incoace. Fetita mea avea aproape 7 ani, era in Franta doar de 2 luni si avea de scris pentru la scoala o fraza din care sa rezulte ce crede ea despre importanta padurilor.

De vorbit, vorbea cum vorbea. Scrisul lasa "putin" de dorit, dar va asigur ca acum scrie mai corect decat multi dintre francezi, de asta nu mi-e rusine sa fac publica fraza urmatoare, pentru a ne descreti putin fruntile si pentru corectat cu cerneala rosie, evident! Mentionez ca literele sau cuvintele barate fac parte din compozitie

"une forêt cér à fair vivr les jane parcque ci si ioré pas de forêt toulemond tou le mond cerei mort".





.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Incredibil!!! Tre' sa ma duc la scoala!!! Aoleu de capu meu :D


lu.more: fraza Ancai e ca cele de la pub RATP:

Ci tu vé deciner pran un stylo

(am scris aproximativ ce mi-am adus aminte, ca nu mai merg cu metroul de mai mult de un an)

In alta ordune de idei, daca avetzi trucs et astuces pentru a sti care-i genul substantivelor, sunt mare amatoare. Ca altfel tre sa incep sa gandesc: grãdin, problem, raspoansa samd :D


Mihaela
www.desprecopii.com/info.asp?id=512" target="_blank">Anaïs & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303" target="_blank">Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Olo, pentru substanitive nu cunosc nici o regula, poate una mica si falsa : animalele mici sunt la feminin (la souris).

In rest pentru informaticieni as mai adauga la lista : reteaua.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

traducerea la fraza lui lu.more ar fi:

une forêt sert à faire vivre les gens, parce que s'il (n’)y aurait pas de forêt tout le monde serait mort

astept creionu rosh :D





Mihaela
www.desprecopii.com/info.asp?id=512" target="_blank">Anaïs & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303" target="_blank">Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Multumesc, oLo!
Din punct de vedere al ortografiei, asa e!
Exista insa o greseala mare, grava si importanta de gramatica, dar las pe altcineva s-o corecteze, sa nu se spuna ca io centrez, io dau cu capu'


Alors? A qui le tour?
:)

Lulu

.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Le future après un "si"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Moi, j'ai un sérieux problème avec les accents. D'abord j'ai un QWERTY comme clavier... mais je ne sais pas non plus ou les mettre !
Des astuces à suivre ? Mon mari dit toujours qu'il faut bien prononcer pour bien écrire, mais.. pour moi ce n'est pas une solution. Entre tous les types de "e" je peux mourir sans une bonne prononciation.


Et j'ai aussi un autre souci. Ou il faut écrire "de" et ou il faut un "des" ? Bien sur sauf les cas bien connus genre: beaucoup de, pas de

Et j'attends la correction maintenant.

Mergi la inceput