Suceava... (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

La multi ani, fetili! Multa sanatate, noroc cu caru, fericire de toate felurile, bani gramada si numai numai bine...

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

eal[siz[teal]e=4]La Multi Ani[/size=4][/t]

Am citit cam tot ce ati scris ,ma bucur ca ati pomenit si de mine.
Va doresc tuturor sa vi se indeplineasca visele cele mai frumoase, in acest an!
Acum 10 minute a plecat grupul care a stat la mine de sarbatori .S-au smtit f. bine, dar marturisesc ca eu m-am simtit batrana pe langa ei, atat de plini de viata erau toti desi,sunt mai mari ca mine cu cel putin 10 ani.Singura lor suparare a fost ca nu a fost zapada. Culmea e ca acum a inceput sa ninga sanatos!

Primul lucru pe care l-am vazut cand am deschis forumul a fost anuntul Mirelei despre intalnirea "desprecopii" din iulie ,aici in Campulung .Scrieti-va si voi parerile pe topicul cu pricina.
Asa ca o sa ne vedem negresit,deja am emotii.


Stie cineva ,ceva de mamamariana? Ea e din Suceava dar locuieste in Tailanda.As vrea sa stiu ca n-a patit nimic si ca e bine.Inainte posta des pe acest subiect.
va pup pe toate!!

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Buna fetele! Cici, bine ai revenit! De postat acolo unde ai zis am sa postez la un momenta dat, sa mai vorbesc cu sotzu' si sa vad care e perioada la mine cu concediul, ca gata cu boiereala de "munca la stat", acum sunt la particular si proiectul e proiect, nu mai pot sa imi fac de cap! Daca pot sa imi iau conced in perioada respectiva si daca stiu exact ce si cum... evadam din Suceava!
Dana, multumim de urari, faza cu banii e reala iar uratura bine venita!
Sa dea Domnul sa gasim cat mai repede o postare facuta de mamamariana! Trebuie sa fie bine!
Va pup si hai sa mai povestim!
Elena
PS: Vreau si eu ninsoare, ne dai Cici?!

mami "da george"
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

LA MULTI ANI !!! tuturor sucevencelor.
Va pup pe toate si va doresc tot binele din lume.
Imi pare tare rau ca nu mai apuc sa intru decat tare rar, dar... asta-i problema veche (cu timpul :(, vreau sa spun).
Acuma, vreau sa va rog si eu ceva: Andra mea va sta la ai mei, la Suceava, vreo 2 luni si as vrea sa vorbesc cu un doctor bun, care nu te bombardeaza cu antibiotice aiurea etc., stiti voi.
Din cate am citit pe aici, dr. Onica ar fi un doctor excelent. Dar va rog mult, dati-mi mai multe detalii, nu am citit eu chiar toate cele 9 pagini :), unde are cabinet? Se poate merge si fara trimitere? Un numar de telefon?
Multumesc mult anticipat.

Si acuma, ia spuneti cum au primit puiutii vostrii pe Mos Craciun?
Andra povesteste tuturor ce "barba mare avea si avea si ochelari si... un sac mare, mare plin cu jucarii pentru mine !" :).
Pupici tuturor si promit sa vin mai des in vizita !!

Alina si Andra - Ioana (in curand 3 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Buna fetele! Sper ca sunteti bine si voi si copilutzii!
Alina (Ymellda), speram sa nu aiba nevoie fetita ta de medic atunci cand va sta la Suceava! Au grija bunicii de toate, spun din experienta, pt ca al meu baiat tot la bunici sta (si nu numai pentru 2 luni, astazi are fix un an de cand l-am mutat cu catzel, purcel acolo - la noi vine in concediu si weekend)!
In rest, astept sa mi se implineasca urarea facuta de fete: bani cu caru', poate totusi se prind si de mine! Macar anul asta!
Va pup, tinem legatura!
Elena

Mami ”de George”
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561" target="_blank">Povestea_nasterii
www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Hellene, multumesc mult pentru mesaj.
Intr-adevar, sper sa nu aiba nevoie de doctor (cu atat mai mult cu cat, in 3 ani, a racit de 2 ori - ambele raceli usoare si fara complicatii). Imi place sa spun ca este un copil rezistent, dar ... Pentru orice eventualitate (eu nu voi fi in tara in perioada februarie - martie), mama trebuie sa stie unde ar putea merge.
Ideea este ca Andra nu a luat antibiotice (singurele medicamente pe care le-a luat sunt Nurofen, Sinupret, Sterimar spray, calciu, fier, vitamina C) si nu as vrea ca, necunoscand copilul, un medic sa se aventureze la tratament mai tare, fara sa aiba rabdare sa treaca 24 de ore in care sa-si dea seama cam ce si cum.
Multumesc inca o data, mai tinem legatura.

Pupici tuturor !!

Alina si Andra - Ioana (in curand 3 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Noi am dat-o-n bara pina la urma... i-am cerut dr. Onica kiar inainte de Rev sa ne prescrie ceva injectabil, ea voia sa ne dea siropele (v-am povestit io ca Ania nu ia nimic sirop cu gust bun, numa amareli daca i-as da - Sinupret ii place cel mai tare, apoi Prospanul si Stodalul - in skimb de sirop cu vitamine nici nu vrea sa auda). O sa ziceti ca-s nebuna ca am cerut eu expres injectii dar efectiv cu siropelele nu aveam nici un control la dozele administrate si cred ca mai mult i-am bulversat organismul. Asa ca din 2004 in 2005 am trecut in ritm de injectii la 12 ore cu Zinacef, o cefalosporina foarte tare. Oricum Ania s-a comportat admirabil, ajungind ieri si azi la ultima injectie sa-i spuna asistentei "Nacisa, fa-ma-ma repidi o engectie mica mica, eu pec a Chico"...
Astazi s-a intors dr. Munteanu in oras si am fost la ea la cabinet dar se pare ca infectia pe care a avut-o a fost foarte puternica asa ca vom continua inca 10 zile cu Sumetrolim si Sinupret si spray vaccin nazal IRS19. Nu stiu insa ce sa fac cu vitaminele (dr. era cam aglomerata azi si evident am uitat sa o intreb), Ania a slabit foarte mult cu bronsita asta galopanta (vreo 3 kile) dar bine macar ca a avut de unde... Am incercat sa ii dau Pikovit sau VidailinM insa fara nici un rezultat. Om scoate-o noi si cu asta la capat.

Alina, poti incerca la dr. Munteanu, eu am fost tot timpul multumita de ea (numa acu de sarbatori ne-a incurcat dar a lipsit si ea citeva zile din Suceava). Cabinetul e pe bulevardul George Enescu iar telefonul 521493.
Dr. Onica are cabinet undeva pe linga stadion, in dreapta, in capatul strazii. NUmarul ei de telefon nu il am acum la indemina dar diseara sau miine ti-l zic sigur.


De la mosu, Ania a primit un LEPTOC ... cu care sta si se converseaza toata ziua si un CHETZEL Real Fur pe care il hraneste cu oshu (are el in dotare un os din pastic cu senzori).

Pupam fetili si puiutzii lor.



Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Cici,, Mamamariana este bine, am citit eu niste postari de-ale ei imediat dupa, au simtit cutremurul in dimineata aceea dar unde stau ei e destul de departe de zonele afectate.
Fetele mele au facut azi vaccinul MMR (oreion,rubeola,rujeola??) si nu au scos un sunet, au fixat-o pe asistenta cu niste ochi mari cand le-a facut injectia si apoi i-au facut pa la plecare, numai zambete..Asa sa tot mergi la vaccinuri...
Vrem si noi la Campulung!

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile noastre aici si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Salut voios fetele si bebeii de Suceava!
Mai Dana, dar spune si mie macar, de unde a achzitionat Moshu' chestiile alea, poate vrea si Moshu' meu sa le cumpere... ca uite maine e Ajunul la cei care tzin Craciunul pe vechi Nu-i bai, il mai tzin o data daca e vorba de cadouri! Glumesc, sa ne scrii, da??? Te rugam!
A propos, care incep de maine sarbatorile de iarna, va doresc sa le avetzi placute... si poate macar voi o sa avetzi zapada!
Alina, sa ne scrii cand vine fetitza in Suceava, ca poate o vedem prin park cu bunica, nu?
Va pup si hai la somn! Si maine e o zi de povesti!
Elena

Mami ”de George”
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561" target="_blank">Povestea_nasterii
www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Fetelor, multumesc mult de tot pentru raspunsuri.
Dana, nici Andra mea nu ia siropele si nu-i place dulcele. Eu ii dau vitamina C fiole, calciu fiole, Fer-Sol (i-am dat si Haussmann, dar e mai dulce)si vigantol (normal - vigantol in lunile cu R tot timpul si 10 zile pe luna calciu, fer ii fac 3 luni pe an tot in sezon rece - pentru ca nu-mi mananca ficat, ou, iaurt, branza - e tare aiurea). Iar vitamina C in principiu tot timpul. Ii place si cere toata ziua. Nu-i pot da eu, ca ea ar bea si 5 fiole.

Acuma, nu stiu daca "tratamentul" asta a ajutat-o sau faptul ca a supt pana la 1 an si 5 luni sau ca nu merge inca la gradi... dar ... eu multumesc lui Dumnezeu ca este un copil sanatos.
Acuma imi fac probleme pentru ca nu voi fi cu ea, pentru ca mama nu o cunoaste la fel de bine ca mine si nu stiu daca ar observa o raceala incipienta. Va sta la ea de pe 15 ianuarie pana la sfarsitul lui martie. Nu stiu cat se vor plimba ei prin parc pentru ca stau la casa (mai sus de Obcini) si Andra poate iesi afara oricand. Dar Chicco sigur il vor vizita :).
Va doresc tot binele din lume si multumesc mult, inca o data.

Alina si Andra - Ioana (in curand 3 anisori)

Mergi la inceput