Despre gradinarit (6)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by petra

Fetelor,
Ce este cu atatea absente pe aici?? I-a veniti voi cu scutiri(ca alea de pe vremuri, scutiri medicala ca sa nu faci ed. fizica!) pentru absentele de aici!

La toti numai bine!


Sa vezi scutire la mine Petra! Am intrat cu mashina in casa unei vecine...pe fereastra...si i-am spart geamul si-am botzit fundul mashinii. Al meu sotz a fost atat de naucit ca a uitat sa se supere pe mine. Acum mi-am revenit, asa ca m-a apucat dorul de voi, de plante, de toate cele frumoase . Deci: as vrea sa stiu daca pot baga un ghiveci cu leustean in casa si sa-l tzin neudat pana prin aprilie anul viitor (dupa ce se usuca tulpinile, bineinteles.)
Otilia, si eu am 4 violete si le ingrijesc de mama focului, doar m-or rasplati in curand. :))
Mda, m-ati molipsit cu muscatele alea curgatoare. Facem intrecere la anul!
Stiti ce-am facut? Am fost pe coclauri la cules semintze de flori salbatece. Va recomand metoda! Buna pt. regenerarea neuronilor!
Pupici la toate gradinaresele triste ca vine toamna! Stiti ce? Toamna e frumoasa! Trebuie sa luam partea buna. E vremea crizantemelor...inainte de iarna. Eu am. Voi aveti?
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by antoioana
....Sa vezi scutire la mine Petra! Am intrat cu mashina in casa unei vecine...pe fereastra...si i-am spart geamul si-am botzit fundul mashinii. Al meu sotz a fost atat de naucit ca a uitat sa se supere pe mine. Acum mi-am revenit, asa ca m-a apucat dorul de voi, de plante, de toate cele frumoase . Deci: as vrea sa stiu daca pot baga un ghiveci cu leustean in casa si sa-l tzin neudat pana prin aprilie anul viitor (dupa ce se usuca tulpinile, bineinteles.)

anto



MAi da scutire ai nu gluma! Auzi, cumva vecina ta sta si se uita pe geamul pe care ai avut boala?? Sa nu ma !
Dar hai sa trecem la gradinarit!
Pai sa inteleg ca ai un ghiveci afara in care ai pus leustean? Nu cred ca trebuie sa-l bagi in casa peste iarna. Daca crezi ca ghiveciul este prea mic, pamantul prea putin si poate ca gerul iernii sa atace radacina, incearca sa protejezi ghiveciul invelindu-l in ceva, sau cu ceva. Aducandu-l in casa cred ca nu ai undeva o temperatura mai scazuta si el in scurt timp v-a lastari din nou, dar nu v-a avea putere sa creasca ca afara.

Crizanteme zici? Da am 3 ghivece mari cu crizanteme pitice puse pe scarile din fata casei.Unele sunt albe, altele un roz pal asa mai de toamna si in al treilea vas am pus 3 nunate de galben si ruginii. Sunt asa de frumoase!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by petra
Auzi, cumva vecina ta sta si se uita pe geamul pe care ai avut boala?? Sa nu ma !
...
Aducandu-l in casa cred ca nu ai undeva o temperatura mai scazuta si el in scurt timp v-a lastari din nou, dar nu v-a avea putere sa creasca ca afara.

La toti numai bine!




Aha...asa voi face, cum spui tu. Las ghiveciul afara, dar il protejez cumva. Este el mare, dar nu cred ca-i ajunge asta impotriva temperaturilor scazute care sunt pe aici iarna. Iarna trecuta am tzinut in casa un ghiveci cu marar. L-am pus la intuneric si l-am udat ffffff rar si ffffff putzin, ca sa nu se usuce chiar de tot. A fost ok primavara. Oare am fost eu norocoasa de mi-a rezistat? Oricum, cu leusteanul nu risc fiindca lastareste usor. Stai ca mi-a picat acum o fisa: pai mararul se insamantzeaza singur, eu practic am avut semintze in pamant, dar la leustean ramane radacina aceea, nu? Si trebuie reinnoit cam la 4-5 ani...???

(Mei Petra mei, sadica mai esti. Vecina nu era acasa. Era la biserica. Vezi ce-a pazit-o Dumnezeu? Spre norocul meu... fiindca sufera de inima si are si probleme de psihic (mi-am gasit de cine sa ma iau ). Cand a venit si-a aflat m-a imbratzishat si-a spus ca sticlele se pot inlocui .)

Numai bine la toata lumea!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Anto draga,
Stii tu cum face romanul haz de necaz!(a nu se intelege :de necazul altuia!!) Vroiam doar sa te inveselesc.
Dar sa stii ca a pazit-o Cel de sus, ca daca are si probleme cu inima, o mai aveai pe constiinta. Si stii ceva, a fost de treaba femeia, ca aici imediat ar fii vrut sa le pui geamuri noi toata casa, din motiv ca nu sunt la fel cu cel spart. Bine ca a trecut!

Acum m-ai pus in incurcatura cu mararul tau tinut in casa! Este drept ca mararul se seamana, dar este o planta bienala, adica revine si in anul urmator fara sa fii fost semanat. La leustean, este drept ca ramane radacina in pamant. Dar poti strnge de la el si seminte. asa de siguranta si daca Doamne fereste nu scapa de ger, ai semintele pe care le poti pune linistita in pamant in primavara. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

fetelor, mie imi tine iarna busuiocul in casa, probabil si cu alte "aromatice" merge
Am o mare problema - un soi de "purici" mici si albi care-mi ataca cel putin 5 soiuri de pe balcon (inclusiv zorelele si niste muscate - n-am vazut la nimeni atacate) dau tot timpul cu un spray de la florarie si dupa 4 tuburi, nimic. Stie cineva despre ce spun???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Hehe, mersi Petra. Da' stii care-i treaba? Leusteanul meu n-a inflorit :(, da' nu-i bai ca am de la cine lua in cazul in care ar inghetza. S-ar putea sa ma fac si cu loboda la anul. Voi aveti? Daca da, ii merge bine?
Petra, vis-a-vis de ce spuneai tu: ca aici poti cumpara flori mari si-ti faci imediat o gradina faina...mie mi se pare foarte interesant sa le si urmaresti cum cresc din semincioarele alea de-ti fug printre degete. E un miracol.
Otilia, pe unde esti? Cum mai arata acum gradina ta ca pe aia din primavara mi-o aduc si-acum aminte. :)(Cu vecina...stai linistita: stiu de gluma si chiar sunt genul care face haz de necaz )
Energy, chiar iti tine busuiocul in casa? Imi dai sperantze. Eu n-am reushit. Probabil conteaza si soiul. Eu aici n-am gasit soi din ala ca in Romania, cum au preotzii cand sfintzesc casele. Chiar fetelor, voi ati gasit la fel sau ceva asemanator? Cimbrul vreau sa-l bag in bucatarie. L-am pus intr-un ghiveci cu motive florale ca pe la noi.
Numai bine!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Chestia cu vecina e pt. Petra!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by antoioana
Petra, vis-a-vis de ce spuneai tu: ca aici poti cumpara flori mari si-ti faci imediat o gradina faina...mie mi se pare foarte interesant sa le si urmaresti cum cresc din semincioarele alea de-ti fug printre degete. E un miracol.


anto



Anto, draga,
Miracol, nemiracol, eu am si acum in gradina flori care nu au inflorit deloc vara asta, cu care m-am chinuit sa le scot din seminte.Este drept ca este mai mare dragul sa ai rezultate bune din rasadurile proprii dar eu una cred ca nu ma pricep, nu am rabdare, sau nu mai stiu ce, ca nu prea am succes cu ele.

Despre busuioc, sa stiti ca este de mai multe feluri. Eu am vazut in primavara si soiuri pitice. Eu am unul din greseala. Este ca o tufanica mica, cu frunzele marunte, si face floricele mici albe. Inca nu l-am dibuit unde-si tine semintele.
Dar mai este o solutie pentru a tine busuiocul in casa, fara sa creasca foarte mare si anume, semanati-l acum la sfarsitul verii(pentru a avea timp sa rasara si sa creasca nitel afara- pentru ca astfel creste mai viguros-) apoi luati-l in casa si aveti grija sa-i taiati mereu varfurile de unde incepe sa infloreasca, in acest fel stimulandu-l sa lastareasca din nou. Nu v-a inflori(nici nu va trebuie la bucatarie floarea) si v-a avea mereu "ocupatie" cu crescutul lastarilor. Se poate extinde metoda mai la toate plantele aromate, secretul constnad in faptul de a nu lasa planta sa faca flori apoi seminte, aceasta etapa insemnand sfarsitul ciclului de viata al unei plante. Acest secret l-am depistat in niste reviste pe care m-i le-a adus din Ro. cineva acum. Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by energy

fetelor, mie imi tine iarna busuiocul in casa, probabil si cu alte "aromatice" merge
Am o mare problema - un soi de "purici" mici si albi care-mi ataca cel putin 5 soiuri de pe balcon (inclusiv zorelele si niste muscate - n-am vazut la nimeni atacate) dau tot timpul cu un spray de la florarie si dupa 4 tuburi, nimic. Stie cineva despre ce spun???



Energy,
Cred ca este vorba de nesuferitii aia de paduchi albi, care sunt si cleiosi cand pui mana, sau la maturitate zboara. In orice caz, nu cred ca trebui sa mai insisti cu sparyul vechi, pentru ca nesuferitii sunt acum imuni la el. Cauta altceva mai tare probabil. Sa stii ca sunt cam rai inamicii astia si se intind foarte repede. Daca si florile dau semne de oboseala din cauza lor, probail ca mai bine este sa renunti la floare cu "chiriasi">
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Mai fetelor,
Nimeni nu ma ajuta cu un sfat referitor la trandafirul meu chinezesc care nu infloreste?
Lili

Mergi la inceput