Despre gradinarit (6)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Cucu, fetele!
Eu am un nou si frumos locatar: un palmier de interior "Areca" :)))
E taaaaare exotic si decorativ si e mare: inalt de 1,50m.
Hihi, am venit doar ca sa ma laud nitel... Si mi-a cumparat sotul si doua ghivece cu crizanteme gata inflorite!
Anto draga, ce peripetii!!! Imi amintesc de mine cind m-au lasat frinele pe neasteptate si am intrat in bloc! Ce m-am mai enervat! Trebuia sa fac demi-tur si... pina sa ma prind eu ca frinele nu functioneaza si sa trag frina de mina eram deja in bloc! Noroc ca nu aveam viteza mare, ca cum era si blocul cam vechi poate-l darimam...
Nu-ti spun ce mai rideau copiii de mine: a intrat Otilia cu masina-n bloc!!! Si se tavaleau pe jos de ris! Iar eu eram un car de nervi ca tocmai imi scosesem masina de la reparat, chipurile in perfecta stare!!!

Hai, va pupic si spor la floricele!

PS: Lili, din pacate nu ma pricep la trandafiri deloc, fie ei chinezesti sau japonezi. Am si eu unul care probabil ca n-o sa mai infloreasca niciodata, ca mi l-a adus cineva si nu mai stia pe urma sa-mi spuna ce e... Iar eu nestiind l-am plantat afara si el s-a suparat pe mine, ca era de interior. Asa ca acum degeaba il tot ud, nu au mai ramas decit doua crengute uscate. Incearca sa-i pui ingrasamint in perioada in care ar trebui sa infloreasca si respecta conditiile de lumina, umezeala etc. pentru specia de trandafir pe care o ai. Vezi si daca ai destul pamint, daca e bun si curat.

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by lili

Mai fetelor,
Nimeni nu ma ajuta cu un sfat referitor la trandafirul meu chinezesc care nu infloreste?
Lili



Lili,
Eu in primavara mi-am cumparat un tradafir de asta, hibiscus, care era intr-o stare cam jalnica(am si dat pe el putin de tot). L-am adus acasa cu gandul sa-l salvez, si am inceput prin : a=i scimba vasul cu unul mul mai mare, i-am desafcut un pic si cu grija radacinile care erau cam indesate in vechiul vas, am amestecat pamantul cu un pic de ingrasamant, la fundul vasului am pus un strat pe pietricele pentru a avea apa un drenaj bun si a nu-i sta radacinile in apa si l-am tinut afara acum pe vara, intr-un loc si cu soare dar si cu umbra, udandu-l zilnic bine. La acesti trandafiri de place pamantul umed, dar sa nu balteasca radacinile in apa, pentru ca putrezesc repede.
Si acum, dupa toate acestea s-a facut foarte frumos. a scos multe frunze mari si sanatoase si in fiecare zi ma bucura cu cel putin 2 flori. Este mitetl inca, dar daca o tine tot asa o sa fie frumos tare.
Acum daca ti-am fost de folos cu ceva din ceea ce am facut eu, iti doresc succes si flori cat mai frumoase la trandafirul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Fetelor ma bag si eu printre voi asa neinvitata cu o intrebare, cine stie poate ma puteti lamuri.Plantele mele din casa au facut un fel de puncte albe, care par gelatinoase pe frunze, intre timp se usuca si mor, deja un palmier frumos de tot a trebuit sa-l arunc, problema e ca vad ca s-a extins de la o planta la alta si cam toate au acum aceeasi chestie.Stiti ce este? Nu am mai vazut asa ceva.Ce as putea folosi sa le vindec caci nu le-as arunca, dar in ritmul asta toate mi se usuca.

Merci mult,
pupici ,
A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

cred ca-s "paduchii" aia care mi-au omorat si mie plantutzele...

http://www.babiesonline.com/babies/e/energy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Ha? Paduchi? A zis cineva paduchi?, mama mia dar nu arata ca niste ganganii, arata asa: ca un fel de bobitze albe gelatinoase, la palmier pe toata frunza, la alte plante la baza frunzei langa coditza.Toate plantele sunt pline , primul a inceput palmierul.Toata viatza noi am avut la mama acasa plante dar eu una zgaibe de astea pentru prima data vad.
Am vrut sa le spreiez o tzara(eu Alina terminatoarea ) dar nu m-a lasat barbatu-meu , a zis ca la el in casa nu se da cu otrava..

Asa ca nu stiu ce sa fac, mai ales acum ca spui ca-s paduchi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Slakje,
Parerea mea este ca plantele tale nu au paduchi sau alte insecte daunatoare ci au vre-o boala, atata timp cat la baza coditei frunzelor , sunt bobite albe gelatinoase. Daca din ele nu se formeaza miscatori este clar un semn de boala a plantelor, care se poate sa fii aparut la una si sa se fii extins la toate pe rand.
Du-te la magazinele specializate in vazarea florilor si sigur acolo ve-i gasi ceva impotriva si acestei probleme. Daca zici ca plantele se usuca si mor elativ repede, atunci trebuie sa te grabesti.
Eu nu stiu ce sa=ti zic sa iei pentru ca produsele de aici nu sunt aceleasi ca cele de la tine. Chiar daca sotul tau nu vrea otravuri in casa, trebuie sa mergi sa cumperi un tratament pentru florile tale pentru a le salva.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Draga petra chiar asa voi face si nu-i voi spune sotului ca le-am tratat, am ajuns de la un timp la concluzia ca nu trebuie sa stie barbatii astia chiar toate cele, unele treburi le mai rezolvam noi si singure si le tzinem pentru noi.

Nu am chef sa arunc toate plantele caci nu avem bani de aruncat pe fereastra.
Voi trece la actiune, sper doar sa aiba efect!
V-am pupat!
Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Super , Slakje!
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by slakje

Draga petra chiar asa voi face si nu-i voi spune sotului ca le-am tratat, am ajuns de la un timp la concluzia ca nu trebuie sa stie barbatii astia chiar toate cele, unele treburi le mai rezolvam noi si singure si le tzinem pentru noi.

Nu am chef sa arunc toate plantele caci nu avem bani de aruncat pe fereastra.
Voi trece la actiune, sper doar sa aiba efect!
V-am pupat!
Alina.



Asa, asa Alina, trebuie sa-ti salvezi florile cumva! Sa ne tii la curent ce se mai intmpla cu florile tale vs. sotul. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Slajke, purecii plantelor tale sunt calatori cumva?
Ca au ajuns tocmai pe crizantemele mele proaspat achizitionate si plantate cu mandrie in noua "gradina".
Si nu se lasa alungati usor...

Mergi la inceput