o fetita de 8 ani si un baietel de 2 ani fara mami

o fetita de 8 ani si un baietel de 2 ani fara mami | Autor: malina

Link direct la acest mesaj

La numai 28 de ani mamica copiilor de 8 respectiv 2 ani a murit in urma unui stop cardiac. tatal este agent de paza castiga salariul minim pe economie ii este ff greu financiar ar vrea sa apeleze la o bona dar lipsa banilor isi spune cuvantul.Daca aveti vreo idee ce ar trebui sa faca cui sa se adreseze va rog sa imi spuneti .
Poate ii ajutam noi putin .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Malina, sincer nu am nici o idee, nu stiu ce ar putea face. Totusi, nu are pe nimeni in familie sa-l ajute? Bietii copilasi ... tare mi-e mila de ei. Nu au nici macar o bunicuta care sa poata sta cu ei? Poate stiu alte fete cum pot fi sprijiniti.

Gabriela & Laura (3 ani)
http://community.webshots.com/user/claudia_2803

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

in ce oras locuiesc?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina spune:

Locuiesc in Baia Mare jud.Maramures. Nu prea au pe nimeni, o matusa dar veizi tu e cam greu financiar daca i-ar ingriji ar trebui cat de cat platita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Imi pare rau de tot pentru bietii copii. Am si eu o familie prietena care a trecut de curand printr-o asemenea tragedie si este foarte greu...
Daca poti, cauta sa apropii copiii de alti copii de varsta lor, ii va ajuta mult.
Eu iti propun sa deschizi tu un cont pe numele tau sau pe numele tatalui copiilor (o sa fie mai dificil, ca iti trebuiesc date de la el), sa il publici aici, cel mai bine prin modificarea anuntului de la inceput si fiecare va putea contribui.
Contul poate fi cont de card si ii dai tatalui cardul sa scoata bani. In plus, poate fi alimentat mai usor de la alte filiale ale bancii respective.
Poti sa mai publici si adresa ta sau a lor si ce ar avea nevoie.
Dumnezeu sa o odihneasca pe mamica copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felycia spune:

Fetelor! pot si eu sa vin cu o idee?
Vedeti ca la departamentul Protectie copil al primariei, pot fi numite asa zise asistente maternale. SUGESTIE:sa mearga matusa copiilor si sa zica ca vrea sa fie asistenta maternala a acestor doi copii. In cazul acesta trebuie sa primeasca pe luna o suma de circa 3,5 mln lei, recuzita pentru copii, imbracaminte si alimente.Tot ce trebuie e sa demonstreze ca este capabila sa aiba grija de copii si ca are unde sa-i tina.
Eu asta stiu, am auzit ca multi asa fac. iar doamnei pe langa faptul ca va sta cu nepoteii ii va merge si vechimea in munca. Ce ziceti???
DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina spune:

si eu m-am gandit la sol asta numai ca tatal ar decadea din drepturi si copii sa se mute la asistentul maternal care nu poate fi ruda pana la gr al 4 lea.

Mergi la inceput