Mamici din Constanta (9)

Mamici din Constanta (9) | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Cred ca mai trebuia inceputa o noua foaie...
July, m-au nemultumit asistentele ca erau tare acre..una mi-a spus dupa ce imi pusese perfuzia ca daca am nevoie de ceva sa strig "tanti asistenta", apoi cand am intrebat ce e in perfuzie si ce injectii imi fac, imi spuneau ca "ceva care ma ajuta sa nasc"...de parca eu aveam impresia ca ma dusesem acolo sa dansez pe mese!!!
Apoi veneau destul de tarziu la schimbat copilul (desi mereu le scapam ceva in buzunar cand veneau), nu toate, erau cateva mai tinere dragute...dar prea rare...si Rusa m-a intrebat de ce vreau sa plec, daca m-am certat cu asistentele (mama trasese o cearta pe cinste cu una care spunea ca inca nu e ora de schimbat cu toate ca bebe-ul facuse kakuta) si pe mine nu m-au lasat sa il desfac, ca avea clavicula rupta si avea un pansament special (si imi era o frica sa nu il "stric" pe bebe si mai mult!!!
Nu m-au deranjat in mod deosebit, dar atata nepasare si indolenta...fumau pe hol, spargeau seminte...m-a deprimat.
Sotul meu e la al 2-lea voiaj si ultimul...nu e de noi viata asta, si oricum eu trebuie sa ma intorc in Londra unde am servicul...
Nu pot sa merg cu el pe nava, decat singura, copii sub 2 ani nu au voie, si nu as pleca de langa David o luna sau mai mult...nu ma lasa sufletul...
Cam atat!!!
Sinzi...cea activa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Sanziana, undeva ai dreptate cu asistentele! Eu tot cu Rusa am nascut, si deci, regasesc imaginea prezentata de tine. Intradevar, cele tinere isi dadeau silinta, celorlalte trebuia sa le scapi ceva. Eu nu am avut divergente cu ele, si am avut nororc ca am stat doar 3 zile.

Mai fetelor, ce vreme urata! Vantul asta ne da dureri de cap. Nu stiu cum voi face cu intalnirea de azi, mai ales ca sunt bagata in bucatarie, cu ziua sotului. De iesit afara vom iesi, dar nu cred ca am puterea sa ajung in Tabacarie.
Oana, n-ai intrat ieri sa-mi spui vremea! Sunteti bine tu si Paul? sau ai avut multa treaba!

Galarina, nu ne mai spui nimic???? Ne este dor de tine! Ceva vesti?
Larular, intrebai de maieuri pentru copii! Cum vorbeam zilele trecute, eu folosesc body-urile de la "Z", iar acum pe canicula pe cele gen maieu, sunt practice si au un pret bun, zic eu 89.000 lei.
Costumasul de baie al Andrei de unde-l ai?
Tatiana ceva miscari, dureri? Cred ca vrea sa fie frumos afara cand se va naste, nu pe vantul asta care aduce ploaie!
Dady, felicitari pentru plansul putin al lui Bibi si pentru ca este linistita. Ma bucur ca sunteti toti sanatosi!
Roxi, esti sigura ca incapem toate? sau ne programezi vreo trei zile la rand? Deci si trei randuri de gogosi!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Crixia:LA MULTZI ANI, PT. SOTZIORUL TAU!!!! Sa fie sanatos si voi fericite alaturi de el.
Fetele trag chiulul azi! Am fost la o prietena in vizita pana acum si tati cu Bibi sunt lati( de somn ) de 1/2 de ora. Si bate un vant afara.....Cred ca azi stau la si ma destind un picutz.
Va pup si We placut!



dady+anduta(14 sept'96)+bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Multumesc mult, Dady!

Cum va spuneam noi suntem toti trei RACI! Si cum de abia a inceput zodia racului, hop si noi cu sarbatorile!
Este o ocazie pentru mine sa urez racilor din vietile voastre numai bine, sanatate si dragoste! ma refer la cei din jurul vostru, in afara de bb-lusi, pe care-i slavim noi aici, pe forum!
Azi am alergat ceva, dupa ce juma de zi am stat in bucatarie. Maine avem invitati si speram sa ne descurcam, ma refer la programul copilului, caci nu avem cum face si va sta cu noi toata ziua. Sper sa fac fata!
Sper sa mai pot intra sa vad dac nu a nascut Tatiana, iar voi celelalte ca sunteti bine!
Pupici si pupaturi!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaG spune:

Buna fetelor,
Poate cineva sa imi spuna cum e vremea astazi in Constanta?Va rog frumos!!!Noi vrem sa venim in august si astazi se "decide" vremea pt. urmatoarele 7 saptamini.De aia as dori sa stiu.
Va multumesc.

LindaG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Linda- vremea este placuta, dar e putzin innorat.Prognoza meteo s-a anuntat pt sapatamana viitoare ca ar fii buna tare-de plaja. Dar pt. august e cam departe, poate doar experta noastra Oana sa-ti dea ceva lamuriri, dar abia pe luni intra pe net.
Tatianas-brava pt. intarziere, asa...puiutzu trebuie sa mai creasca!!!!!
Crixia - spor la treaba si sa iasa bine totul.
Cum a fost la intalnire???Pozici???Cine a fost la plaja...apa e calda????
pa,pa si...

dady+anduta(14 sept'96)+bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Buna,

Crix,"LA MULTI ANI!",sotului tau!Multa sanatate si putere de munca,multi,multi bani ca sa va ridicati repede 'casuta de vis".Iar tie,spor la trebaluit!
Cum se mai simte bb.-ica?
Multumesc ptr.urari,ptr.ca si eu am un Rac acasa.

Sinzi ana,ma crezi ca eu am facut reclamatie scrisa unei asistente la D.S.P.J.C-ta?Sunt convinsa ca nu s-au luat masuri radicale,insa o mustrare tot a primit.
Nu stiu,Crix,daca mai are legatura cu varsta.E chestie de respect ptr.munca depusa,si ptr.sine.Am avut colege care-au iesit la pensie,dar care si-au facut munca cu daruire,una din ele chiar 'sefa'mea,care au "mancat" toata viata lor doar AER.
Sa va zic cum s-au comportat cele de pe sectia dr.Rusa cu mine.Cu o saptamana inainte de-a naste a trebuit sa fac nu stiu ce test,sa vada daca bb.poate fi supus stresului nasterii.Mi l-au facut acolo.Am vrut sa le dau celor 2 asistente ceva si culmea,n-au vrut nimic,au insistat sa-mi iau banii inapoi.Poate le-am nimerit eu pe cele bune.
Am ramas surprinsa,Sinzi,cand mi-ai spus ca David a avut clavicula rupta.Asta-i urmarea unei manevre gresite la nastere.Ce-a zis dr.Rusa de asta?
Voiajele sotului sunt dintr-acelea lungi?C-al meu a facut unul de 9 si unul de 8 luni.Se zice ca daca treci de 5 luni(prag psihologic)cu bine,mai poti sta linistit inca 1 an la vapor.Compania lui are limita de varsta-2 ani?Interesant,asta italiana cred ca primea copii de la 10 ani in sus.
Am ajuns la vapor exact in ziua Eclipsei,iar seara a aparut din mare o minge mare,de foc,care era...Luna.A fost ceva de nedescris.
Stai acasa cu David de cand ai nascut?
Dady,n-am ajuns la intalneala.Am fost sambata in Eforie Nord si-am mai descoperit o terasa cu jocuri ptr.copii.Este exact pe faleza.
Linda,indiferent cum este vremea,ai o gramada de vazut prin C-ta.Daca n-ai mai fost de mult timp,n-ai s-o mai recunosti.Acum este orasul fantanilor,cu "Tara Piticilor",Mamaia are Aqua Magic si peste putin timp Telegondola.Cum ti s-a mai zis,Oana te va ajuta in privinta starii vremii.

Roxi,cand ne-am mutat in casa noua,primul lucru pe care l-am facut a fost sa facem baie amandoi.Cu lumanari,bine-nteles.Si-am mancat conserve pe care le-am deschis cu surubelnita,ptr.ca uitasem sa cumparam cutit.

Va pup,July

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Tatiana,orice zi in plus e un castig in greutate ptr.bb.Vad ca-i este bine la tine-n burtica.Noi asteptam...
Cornelia,voi cum va simtiti?
Oana,si tu tot cu aranjatul?

July

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Tatiana, ai grija sa nu faci o bebica de 10 kg, ii intrece pe toti ai nostri!!!! Glumesc...e bine sa stea acolo, dar nu prea mult din cate am auzit peste termen...deci a inceput sa joace sotron, nu-i asa? De abia o astept!!!
July, eu nu am ajuns chiar la reclamatie, dar nu cred ca le-ar fi stricat...m-a scos din sarite ca fumau pe hol si spargeau seminte...mi s-a parut asa de ...tiganesc...
David a avut clavicula rupta pentru ca eu am insistat pentru nastere normala (in UK la radiografii mi-au recomandat cezariana) dr. Rusa s-a bucurat ca vreau normala...dar David a fost destul de mare, 3.600kg si 53 cm si eu destul de mica, am 1.60...nu tocmai combinatia ideala...plus ca s-a cam grabit sa il scoata, avea cordonul in jurul gatului...Ce puteam sa ii mai spun? Am fost multumita ca una peste alta, bebe a fost sanatos, si m-am cutremurat de ceea ce ar fi putut sa se intample. Iar Rusa a fost foarte dragut si s-a straduit sa fie totul cat mai bine si sa imi indepineasca dorintele mele...sa stea tati cu noi la nastere (l-a dat totusi afara inainte de marele eveniment), sa plec acasa dupa o zi...si mi-a explicat tot ce se intampla...
Sotul meu pleaca cam 5 luni, eu sunt in Ro, in concediu de cand am nascut, am mai plecat cate o luna, de cateva ori, sa imi prelungesc concediul si sa mai semnez niste acte...mai stau inca cateva luni, sper cat mai mult!!!
Si, da, compania asta primeste copiii de peste 2 ani, pe propria ta raspundere!!! Nu cred ca m-as incumeta sa merg cu David ca s-ar lupta cu toti rechinii de prin preajma si ne-ar acuza de cruzime fata de animale!!!
Ieri am fost la plaja, foarte bine, apa a fost calda, copiii s-au balacit, am fost si cu prietenul nostru Andrei, si au impartit amandoi un bazin plin cu jucarele...
Cine, cand mai merge in parcul Tabacariei? Noi mergem luni dimineata in jur de 8? Alcineva?
sinzi si david
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaG spune:

Multumesc fetelor.Aici au spus la televizor ca in functie de cum ii vremea astazi asa va fi timp de 7 saptamini.Adica daca azi a fost frumos,sapte saptamini va fi timp frumos,daca azi a plouat,sapte saptamini va fi timp urit.Nu stiu cit ii de adevarat dar vom vedea.Eu nu am mai fost din '99 in Constanta si de abia astept sa vad cum s-a schimbat.Va doresc o saptamina frumoasa la toate.Va pup.
P.S. CRIXIA,"La Multi Ani" sotului tau.Si al meu ii rac,din 5 iulie,verisoara mea,nepoata mea,verisoara sotului si 3 dintre prietenele mele,toti raci.Asa ca si eu am o gramada de "racuti".

LindaG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata!

Crixia, la multi ani sotului tau! M-am trezit cam tarziu, dar stiti voi, cum e, decat niciodata...

M-am deplasat azi la birou doar pt. ca am treburi urgente de rezolvat. Sunt in continuare racita si in loc sa-mi treaca, se agraveaza. Nici nu pot sa-mi tin ochii deschisi. Maria este binisor. Doar nasucul o deranjeaza. In momentul asta ma gandesc sa aman motul, daca nici maine nu ma simt mai bine.

Va pup!
Cornelia

Mergi la inceput