Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonaburg spune:

Draga Paulaa, parca am fi nascut la indigo. Cu primul copil am patit si au ca tine la Spitalul Cantacuzino(Bucuresti) dar, in plus, BB a primit ABGAR 2 si l-au perfuzat la ombilic. Medicul a recomandat operatie(BB avea peste 4k si eu aveam oasele pelviene mici). Seful clinicii a refuzat categorit si eu am murit aproape pe masa de nastere. Am fost vanata toata pe coaste, am vazut negru 1 ora si nu mi-am suportat sotul in pat 1 an. Ii datorez enorm pt. rabdarea sa uriasa. Copilul a fost curata la nastere cu tuburi nesterile si dupa 24 ore a facut meningita bacteriana. A intrat in coma la 5 zile. Cand am aflat in cele din urma, ne-am transferat rapid la Babes cu masina personala ca nu mi-au dat salvare. Mi-au salvat copilul dupa 2 luni de chin infiorator si 7 punctii pentru care Andreiul meu are si acum, la 5 ani, dureri reumatismale. Al doilea copil l-am nascut prin cezariana si constat ca este de 100 de ori mai usoara refacerea post operatorie decat cea dupa nastere naturala. Si tzinetzi cont ca eu am stat cu ambele sarcini numai in pat, acasa sau la spital, si am luat de fiecare data cate 30 kg din cauza imobilizarii, hormonilor de substitut si hipertensiunii. Si, cu toata grasimea mea de pret, m-am cicatrizat mai repede decat era normal si fara complicatii fata de nasterea naturala care mi-a adus 1 an de suferinta. Nasteti fetelor prin cezariana, va spune cineva care le-a incercat pe ambele. Sa fiti iubite de copilasi si de taticii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Amindoua nasteri au fost normale.

Insa la baietel am avut probleme. La 9.00 dimineata dupa ce terminesem de facut curatenie in casa a rupt apa.
Eram singura asa ca am avizat o vecina , in acelasi timp ea a avizat medicul particular.
La 9.30 eram deja in taxi in drum spre spital unde toti ma asteptau. Nu aveam dureri asa ca mi-au pus perfuzii pentru a incepe contractiile, au inceput asa ca totul era bine si frumos insa timpul se scurgea , durerile erau din ce in ce mai mari insa nu aveam nici un fel de dilatatie.
Medica(era femeie) s-a speriat si mi-a propus sa merg la un spital de stat unde m-a putea asisti o echipa de medici. Zis si facut mai ales ca ma speriase zicind ca eram in pericol.
Deci la 18.00 h am luat alt taxi si am mers la un alt spital.Aici dupa foarte multe injectii pentru dilatare am ajuns la 2 cm .Vedeam cum celelalte femei intra si nasc iar eu ramin in continuare cu durerile mele insuportabile.La 7.25 dimineata in sfirsit am nascut ajutata bineinteles de medici, taiata ,cusuta etc. Doua lesinuri si totul s-a terminat , am nascut un baietel de 3.400kg, sanatos si frumos.Iar fetita am nascuto mai usor , contractiile au venit la 22.00h si am nascut la 2.35h. O fetita de 3.200kg.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by danamatcas

Si nasterea normala are destule riscuri... nu in ultimul rand faptul ca femeia ramane(dpdv al barbatului) tot femeie.

danamatcas





Oare saraca Julia Roberts stie ce-o ajteapta? Si are gemeni, draga de ea!

Aaaa, si raspunsul la sondaj: am nascut normal, cu inducere. Si asa voi face si data viitoare. Doamne ajuta!

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arisa_alina spune:

Mie m-i sa rupt apa in timpul nopti!Dar am ajuns dimineata la spital cu dureri ingrozitoare,dar eram in acelasi timp fericita si nerabdatoare sa vad cum arata ingerasul meu mult asteptat.Dupa aproximativ cinci ore de travaliu am vazut minunea ce avea sa-mi lumineze viata.Atat eu cat si fostul sot am ramas fara cuvinte cateva secunde,am fost atat de fericiti incat nici nu am putut plage.Oricum a fost o nastere uroara si o experienta de neuitat.

Sakamoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami-corina spune:

Primul copil- 3,900
-nastere normala, travaliu lung si greu, recuperare grea
Al doilea copil-3,750
-cezariana, recuperare rapida

Aveti incredere in instinct! El va va spune ce e mai bine pentru puii vostri.

Ina, cu doi pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cu cezariana.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Am nascut natural, un travaliu de 8 ore, dar am fost inconstienta. Pana in ultimul moment posibil doctorul s-a rugat de mine sa fac cezariana. Eu nu am vrut, iar bebele a suferit in urma travaliului, pentru el a fost obositor. A fost tinut sub urmarire 12 ore. Dupa 15 ore l-am alaptat.

Gasiti un doctor bun, in care sa aveti mare incredere si sa ascultati de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALI27 spune:

Eu am nascut foarte usor,noaptea la ora 12-30 au anceput contractiile care au fost suportabile,la ora 5 dimineata am chemat salvarea la 5-25 am ajuns la spital iar la 5-45 am adus pe lume o fetita de 3000kg ALESSIA ALEXANDRA.``Nastere naturala,, Urmatorul bb tot natural as alege. NASTERE USOARA TUTUROR VIITOARELOR MAMICI. --ALESSIA ,,UN ANISOR SI CINCI LUNI,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Prima nastere a fost normala, plecata de-acasa cu dilatatie de 5cm, ajunsa la spital dupa doua ore de travaliu, cu injectie ptr. a ajuta dilatatia, a sosit si terorista Arisa, care ne-a luminat vietile la amandoi; a doua nastere sunt taaaare curioasa sa vad cate ore dureaza

roxana
http://photos.yahoo.com/arisalaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am nasct cu cezariana, nu se putea altfel (copil pelvian). Am avut dureri 4 ore pana la nastere.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput