Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Am nascut prin cezariana, dar medicul meu a vrut sa nasc la termen. Asa ca, de la 7 fara 1/4 dimineata si pana la 6 si 1/4 seara amavut contractii la 3 minute de nu eram in stare nici sa plang.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daraban spune:

am nascut normal,cu epidurala
travaliu vreo 6 ore,destul de greu

dana si delia (11.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

cezariana-primipara in virsta (adica mai mult de35 ani-nu spun citi!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

2 cezariene(probleme oftalmologice) dupa prima cezariana m-am refacut tare greu,,,chiar as fi riscat sa nasc natural dar din pacate nu s-a putut...insa m-am recuperat f repede la a doua ceza.
ca un sfat...nu alegeti cezariana decat daca aveti probleme medicale.

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaceanu_l spune:

A nascut prin cezariana dar a fost de urgenta depasisem termenul cu 10 zile si am avut hemoragie(am pierdut cam o cana de sange),am folosit un pachet de absorbante medicale(din acelea lungi) intr-o singura noapte,si purtam ochelari pt corectarea vederi.Apa nu mi-a putut fi rupta sinu m-am dilatat mai mult de 3 cm in 8 ore de travaliu.
A fost putin greu dar l-am avut pe sotul linga mine si ma tine de mana sa nu ma panic sau ceva.
Operatia inca ma deranjeaza si acum dupa 4 luni.

Loredana mama de Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

natural cu epidurala

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Eu am nascut cu cezariana pe motiv ca am bazinul ingust.Vreau sa va spun ca nu a fost nush ce mare scofala.Mi-am revenit foarte repede, intr-o saptamana nu am mai simtit durere deloc in zona operatiei, iar acum dupa 7 saptamani sunt ca si noua.Zicea cineva ca dupa cezariana nu iti vine laptele, ba da a venit si inca cum, umpleam cateodata fara sa storc un pahar de ala de plastic, repet fara sa stor sanu, curgea pur si simplu.Acum s-a mai reglat productia de lapte dupa nevoile micutului, dar si acum dupa ce mananca mai am ce stoarce.

As fi vrut sa nasc si eu natural bineinteles, asta a fost de la inceput dorinta mea dar fiindca sunt ingusta in bazin riscam sa nu poate iesi copilul si tot acolo ajungeam, de fapt era sigur ca nu incape pe acolo, de aceea a recurs doct. la cezariana.

Deci nu-i chiar asa un bau bau cezariana asta, cel putin pt mine nu a fost chiar deloc.

MAmi de Razvan, 7 sapt

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teselisa spune:

Sunt mamica pentru doua fete superbe. Diferenta dintre ele e varsta si faptul ca pe prima am nascut-o normal, iar pe cealalta prin cezariana, prematur, la 7 luni, cantarind la nastere 1300 kg!!! Nici eu nu sunt de acord cu cezariana, daca esti pus in situatia de a alege!Eu pot face diferenta. Desi pe prima fetita am nascut-o foarte greu, daca ar fi sa aleg acum, cand am trecut prin ambele metode de nastere, nu as ezita si as alege nasterea normala! Incurajez pe toate viitoarele mamici sa aiba incredere si sa nasca natural, pentru ca - dupa parerea mea - Dumnezeu a lasat cezariana ca o alternativa pentru doctori, in situatii limita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Natural, fara nicio anestezie.Doar la sfarsit, cand trebuiau sa-mi coase epiziotomia, m-au anesteziat local.


Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusk spune:

mie mi s-a rupt apa la ora 6 dim. si am nascut la ora 13 si 15 min.iar sotul meu a fost extrem de fericit,bineinteles ca nu mai mult ca mine.Acum puiul meu are 18 ani si si-a luat si carnetul de conducere,este in clasa a 11 si sint extrem de multumita si fericita.

Mergi la inceput