Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Pentru mine a fost un soc nu stiu daca voi pute uita vreodata. Pe la 5 mimineata m-au apucat dureri cu contractii din cinci in cinci minute nu erau chiar atat de puternice si am luat un no-spa crezind ca sunt contractii false pentru ca am avut probleme pe timpul sarcinii si oricum trebuia sa nasc pana la sfarsitul lunii iulie iar eu am nascut pe 29 iunie. nu am mai putut adormi din cauza durerilor dar nu m-am dus nici la spital . pe la ora 9 mi s-a rupt apa si atunci am plecat la spital. Cand am ajuns era chiar doctorul care m-ia supraveghiat evolutia sarcinii si mi-a spus ca apa ii rupta si pana la amiaz voi naste. A mai specificat faptul ca aveam aproape 2 centimetri dilatatie. Celor de afara le-a spus ca nu are rost sa stea ca sa vina pe la amiaz ca atunci voi naste. contractile deveneau tot mai puternice si de mai lunga durata. orele amiezii s-au apropiat si doctorul a venit sa vada cum decurge treaba. Cand m-a pus pe masa a spus catre asistenta ca am dilatatie cam 2 centimetri si ceva . M-am speriat pentru ca aveam dureri de imi lua respiratia. A spus sa ma plimb in continuare si ca vom vedea mai tarziu. Era deja ora 3 si simteam ca nu mai pot i-am zis sotului meu Tiberiu ca nu stiu ce sa fac ca nu am dilatatie normala. Sotul meu cand a vazut s-a dus direct la doctor si l-a intreba ce e de facut binenteles ca i-a bagat si bani in buzunar pe langa alti multi de pe timpul sarcinii. Pai atunci a spus ca trebuie sa avem rabdare si ca ma va pune in perfuzii. Asa si facut. Dupa ce m-ia schimbat prima perfuzie am fost din nou consultata aveam 4 centimetri dilatatie si era ora 18. Ma rugam intruna la bunul Dumnezeu sa-mi ma mai scape de dureri ca nici macar nu mai putem vorbi, doar mai gandeam. O asistenta draguta a incercat sa ma ajute incercand sa-mi dilate uterul la un momendat a zis ca se apropie de 6 centimetri binenteles ca am prinso de mana ca simteam ca lesin dar ea draguta a zis "te inteleg dar eu incerc sa te ajut dar sa sti ca uterul tau in loc sa se dilate uterul tau se strange la loc" . Imi venea sa plang dar nu mai puteam. s-a facut ora 19 si asistenta tot incercand sa ma ajute a zis ca ma apropi de 7 centimetri. Va dati seama eram deja la a doua perfuzie si uterul meu de abia se dilata. Dar minune mare la ora 20 si 10 minute am nascut. Dar cand sa ma urc pe masa mi s-a bloccat soldul stang si nu am mai reusit sa ridic piciorul. Cand sa nasc doctorul m-a taiat si mi-a zis" nu aveam incotro ca altfel nu aveai cum sa nasti" nu mai aveam forta sa mai zic nimic. Pe cand sa nasc a strigat sa ma opresc pentru ca copilul era cu cordonul ombilical dat dupa gat cred ca de doua ori. Dupa ce a tras copilul din mine am vazut ca era fetita dar nu plangea nu respira. Doctorul a aspirato a lovito dar nimic i-a facut semn la asistenta si au mai incercat o data si atunci si-a revenit si a facut un"oa" scurt dar eu cum strgam de pe masa sa planga dupa acel oa a zis doctorul "vezi ca stie sa si planga?" Avea culoarea la piele un vanat inchis si m-a intrbat de la ce ora mi s-a rupt apa? Cand i-am zis ca de la ora noua dimineata a zis ca e cam mult. Asa ca fetita mea a stat 11 ore fara lichid si contractile au durat 15 ore. Nu stiu ce spun altii dar eu nu voi uita niciodata ziua de 29 iunie 2005. Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi povestea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

prin cezariana.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

http://community.webshots.com/album/561331134CKhBEa?start=24#total-tags.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Cred ca sunt una din fericitele femei care am nascut repede. Repede pentru ca la ora 5 si 3 min dimineata am avut prima contractie, am ajuns la spital cu dilatatie de 8 cm si la ora 8 si 10 min puiutul meu a iesit. A fost greu , dar in calasi timp usor. mai grea a fost refacere, si nenorocita de epiziotomie.

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Prin cezariana de ambele dati.Prima data depasisem DPN si lichidul era cam verde,iar a doua oara eram la aproape 2 ani de la prima nastere,cezariana programata.

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:

BUNA eu ma aflu intre mamicile care au nascut cu cezariana programata. Mi-au facut o incizie orizontala micuta si f.joasa.Nu am avut dureri deloc,ptr.mi-au scos bbul,nu vroia sa se intoarca si eu aveam tensiune eram 37 sapt.asa ca eu nu stiu ce-s durerile de nastere.
Aici in Spania doc.nu risca sa puna in pericol viata copilui si a mamei.Iau hotaririle in functie de fiecare caz,si moasa e tot timpul e cu tine,daca nu o chemi.Si in general se comporta cu tine super si nu PLATESTI nimic.

SI DUPA PARERA MEA FIECARE NASTERE E DIFERITA.CUM TI-E NOROCUL.

GEANY ALVARO

geany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:

Buna fetelor,eu am nascut prin cezariana,nu am avut de ales,bbul meu nu se intorcea si eu aveam tensiunea mare asa ca ma-u programat.mi-au facut o incizie mica orizontala si f.joasa,eu nu am avut dureri ne nasteri,nu stiu cum sint,dar cred ca daca ar trebui sa nasc a2oara as naste tot cucezariana.
Mai ales aici in Spania se comporta super si au grija de tine si de bbul tau.medici iau fotaririle in functie de fiecare caz.


EU CRED CA FIECARE NASTERE E DFERITA,CUM TI-E NOROCUL.

MAMICA UNUI INGERASALVARO(3-OCTOMBRIE-2006)

geany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iula78 spune:

Am nascut normal. Pe la 6 m-au apucat durerile si la 8.45 s-a intamplat minunea. Probabil fac si eu parte din categoria femeilor rezistente, caci bb a fost destul de mare (4400g).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Natural, ca-n jungla...
fara nici o interventie, nici un ajutor, dupa 12 ore de travaliu,si alte doua la expulzie, am nascut un bebe de 4274.
A fost greu...



Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Natural, acum 4 luni. Au fost dureri mari, dar daca ar fi fost sa nasc si a doua zi, tot asa as fi nascut. Dar as opta pt epidurala totusi .

Tzuki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

natural, cu anestezie peridurala, de 2 ori ... primul copil (un baiat) s-a nascut in 5 ore dupa ce am ajuns la spital, cu dilatatie de 4 cm (deci mi s-a facut direct peridurala) iar fetita s-a nascut in 4 ore ... am mers la spital la o zi dupa DPN, fara contractii, fara dilatatie, dupa o jumatate de perfuzie si la 1/2 ora dupa ce mi s-a pus peridurala fetita s-a impins afara, singura, fara nici un efort din partea mea

nu le inteleg pe cele care nu vor anestezie peridurala, mai bine rabda durere ... cred ca nu sunt bine informate, ar trebui sa discute si cu un anestezist inainte
dupa mine, toate prietenele mele au nascut cu anestezie, mergeau la spital si spuneau: "vreau sa nasc ca x" ... nu le venea sa creada ca se poate naste si asa, fara dureri


http://s244.photobucket.com/albums/gg22/ioanaiub/?action=view

Mergi la inceput