De ce cezariana???

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Eu sunt un exemplu de copil nascut pe cale naturala cu circulara de cordon.Si sunt bine merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Cataaa si daca eu am nascut prin cezariana cu epidurala (la cerere ), atunci inseamna ca nu te mai joci cu mineee?!?!?

Petra, jos palaria!

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

mai slabitzi-ma cu "dureri insuportabile", "care nu te lasa sa gandesti" si alte prostii d-astea... n-am tzipat absolut deloc la nasterea naturala, nici macar n-am gemut, n-am "beneficiat" de nici un fel de anestezie si n-am avut nici pe naiba. Am avut insa vreo 6 martori.
Evident nu intru in categoria "doamne", asa ca sensibilele sa nu citeasca postarea. In detalii medicale nu intru ca vad ca s-a scris cam tot, daca vreau sa raman cu cicatrici pe corp pe viatza o sa-mi caut o boala sa ma operez de ea , dar cum vreau sa fiu model am nascut ultraflanel.
Hai sanatate si la multe cezariene!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by nepotzica

mai slabitzi-ma cu "dureri insuportabile", "care nu te lasa sa gandesti" si alte prostii d-astea... n-am tzipat absolut deloc la nasterea naturala, nici macar n-am gemut, n-am "beneficiat" de nici un fel de anestezie si n-am avut nici pe naiba. Am avut insa vreo 6 martori.
Evident nu intru in categoria "doamne", asa ca sensibilele sa nu citeasca postarea. In detalii medicale nu intru ca vad ca s-a scris cam tot, daca vreau sa raman cu cicatrici pe corp pe viatza o sa-mi caut o boala sa ma operez de ea , dar cum vreau sa fiu model am nascut ultraflanel.
Hai sanatate si la multe cezariene!!!

mai vrem!!
Mona
"To see what`s in front of one`s nose requires a constant struggle"(G.Orwell)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Nu mei Dana, tu esti un "caz izolat"!!!

Acum serios, sa nu cumva sa credeti ca eu am ceva cu fetele care au nascut prin cezariana la cerere (asta n-o scriu pt Dana, ca ea stie, ci pentru celelalte!) Sunt perfect de acord ca fiecare face cum crede ea ca este mai bine, tinand cont in primul rand de parerea medicului ei.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Ma bag si eu ca musca-n lapte. Zau mai Adela ca nici eu n-am vazut nici o rosie ba chiar mi s-a parut cataghe chiar foarte moderata tinind cont ca o contraziceti pe meseria ei.

Ea vorbeste despre date statistice. Fiecare le crede sau nu sau chiar daca le crede ia decizia cu care este el mai "a l'aise".

Eu sint tare fricoasa si nu suport nici un fel de dureri + citeva istorii de groaza de nasteri si gata am decis eu ca eu vreau cezariana. Numai ca eram in Ca si aici nu poti sa ai cezariana la cerere, decizia este numai a doctorului si trebuie s-o justificie. Si aici, "succesul" unei maternitati se masoara prin numarul redus de C-section. La primul control (ala la citeva saptamini) mi-am informat doctorita ca eu vreau C-section, ea a zimbit si dupa ce mi-a spus ca nu e dupa capul meu ci dupa al ei chestie care la vremea respectiva nu mi-a placut deloc, mi-a vorbit tocmai despre ce ziceai tu ca nu se vorbeste, riscurile nasterii vaginale fata de C-section. I-am spus ca nu mai pot eu de datele ei statistice, ca mie imi e frica si basta. Mi-a vorbit de epidurala si de altele.
A venit zi ziua mare si ajung la spital cu apa rupta si dilatatie 2.5 cm si dureri asa si asa. Subit ma apuca vitejia (categoric o dereglare hormonala :-) si zic ca eu o sa nasc fara epidurala ca nu e asa de rau. Mi-am schimbat radical parerea dupa o ora cind deabia la 4 cm muream de durere. A venit si ingerul pazitor, Dr anestezist care se apucase conform tipicului sa-mi prezinte riscurile epiduralei si sa m afaca sa semnez. I-am taiat-o scurt si i-am zis ca stiu si sint de acord si sa purceada. A zimbit. Inima copilului a fost monitorizata tot timpul si am nascut fara probleme o fetita cu cordonul ombilical infasurat de doua ori.
La al doilea copil, stiam f bine ce si cum, tot imi mai era frica dar nu asa de tare caci stiam ca exista epidurala ... O cer de cum am intrat pe usa spitalului desi nu aveam cine stie ce dureri dar eram dilatata destul de binisor asa ca mi s-a acordat. La fel copilul e monitoziat tot timpul. In timpul expulziei Dna doctor devine brusc serioasa de unde pina atunci facea glume cu mine si nu-si ia ochii de la monitor si imi zice ca daca nu iese in urmatorul minut imi face C-section caci ritmul cardiac al copilului nu mai era tocmai cum trebuie. La auzul acestor cuvinte de groaza am impins de frica si a iesit cu cordonul infasurat iarasi de doua ori in jurul gitului, specialitatea casei. Slava Dlui ca totul a fost in regula.
Asa cum a explicat si cataghe nu aveau cum sa stie daca cordinul e infasurat sau nu dar prin monitorizare continua si atenta, erau gata sa intervina daca copilul dadea cel mai mic semn de "distress".

Absolut nimeni nu judeca decizia unei femei de a face C-section daca are posibilitatea sa aleaga dar toti medicii pe care ii cunosc eu si cunosc destui, incearca sa-si convinga pacienta care nu are nevoie de C-section sa incerce sa nasca vaginal.
In primul rind este o alegere emotionala daca nu care cumva este oricum dictata de considerente medicale.
Acum ca nota umoristica, o prietena doctor a nascut vaginal tocmai pt ca era convinsa ca asa e mai bine. A avut o nastere de cosmar si daca va decide sa mai aiba un copil a hotarit sa nasca prin C-section deci si in cazul ei experienta personala negativa si implicit emotionalul a primat ratiunii medicale sau mai bine zis datelor statistice.

Eu va urez o zi buna,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

quote:
Originally posted by nepotzica

mai slabitzi-ma cu "dureri insuportabile", "care nu te lasa sa gandesti" si alte prostii d-astea... n-am tzipat absolut deloc la nasterea naturala, nici macar n-am gemut, n-am "beneficiat" de nici un fel de anestezie si n-am avut nici pe naiba. Am avut insa vreo 6 martori.
Evident nu intru in categoria "doamne", asa ca sensibilele sa nu citeasca postarea. In detalii medicale nu intru ca vad ca s-a scris cam tot, daca vreau sa raman cu cicatrici pe corp pe viatza o sa-mi caut o boala sa ma operez de ea , dar cum vreau sa fiu model am nascut ultraflanel.
Hai sanatate si la multe cezariene!!!



Fiecare om are nivelul lui de perceptie a durerii. Unii suporta mai mult, altii mai putin sau chiar deloc!
Nu mi se pare fair sa emiti judecati de valoare cu privire la felul de a simti al altor femei.
Mai bine zii merci ca ai trecut ca o "modeala" prin experientza nasterii. Oricum, copilasul tau nu va stii daca ai tipat sau nu, ci doar ca tu-i esti MAMA! Asta e ceea ce conteaza!

O doamna...

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

sa facem cateva precizari:
1. se vorbeste pe acest forum despre femeile care au nascut normal ca si cum ar fi coborate din filmele de groaza. Niste chestii mari, verzi si paroase urland de dureri infioratoare "care nu te lasa sa gandesti" (asta-i cea mai tare).
Hai sa fim seriosi, asa cum te potzi autoeduca sa nu urinezi pe tine, sa nu-tzi versi mancarea pe haine cand servesti masa, tot asa te potzi autoeduca sa reactzionezi la durere. Nu mai cos un nasture pentru ca s-ar putea sa ma intzep si o sa ma doara.
2. De milioane de ani milioane de specii asa au dat nastere fiintzelor urmase. De mii de ani asta fac si femeile. Tot ce este natural este lasat de Dumnezeu si are un rost.
e ciudat de ce au ajuns sa fie comentate aici ca si cum ar fi bune de pus la muzeu.
3. Pana la urma, tot aia e: scapi de travaliu ca sa-tzi iasa ochii ca la melc cand te trezesti din anestezie, sa umbli incovoiata ca graficul de la sinus 2 saptamani si sa nu potzi rade la o gluma a sotzului ca te ia cu calduri de durere.
4. multzi medici (si medicina e o afacere ca oricare alta, nimic nu e din dragoste pentru omenire si gratuit) sfatuiesc gravidele sanatoase si in functzie de comoditatea lor (e mult mai simplu sa tai si sa scotzi, cosi repede si la revedere, decat sa stai langa pacienta in timpul travaliului si s-o monitorizezi, s-o asisti la nastere, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

nu da nimeni in nimeni...abia asteptatzi o discutzie ca asta s-o mai zgandaritzi nitzel, fiecare face aici precizarile pe care le crede de cuviintza. De ce orice postare trebuie s-o interpretezi ca un afront personal, Adela??? Nu e cearta, sunt simple discutzii.
Apropo, am mai uitat ceva:
5. mitul largutzei/stramtutzei (c-am vazut tampenii pe forum pe tema asta). Cum va explicatzi ca exista femei care au 1-2 nasteri naturale la activ si starnesc pasiuni teribile, iar in acelasi timp exista destule fete batrane stramtutze si parastramtutze la care nu se uita nici un barbat normal???
Dintr-un esantion de 100 de barbatzi care fac dragoste aleator cu 100 de femei, nu va exista nici unul care sa faca diferentza, habar nu au care are sau nu copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

quote:
Originally posted by nepotzica

Dintr-un esantion de 100 de barbatzi care fac dragoste aleator cu 100 de femei, nu va exista nici unul care sa faca diferentza, habar nu au care are sau nu copii.



Dar ele isi dau????

Mergi la inceput