De ce cezariana???

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdaByron spune:

Buna,
Nu am apucat sa citesc chiar tot ce sa scris la acest subiect, ce a iscat polemici,dar ma intreb daca de la o anumita varsta, sa zicem > 35 ani, cezariana e o optiune(apropo de cezariana la cerere) sau o necesitate?

numai bine va doresc,
Ada

AdaByron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by AdaByron

Buna,
Nu am apucat sa citesc chiar tot ce sa scris la acest subiect, ce a iscat polemici,dar ma intreb daca de la o anumita varsta, sa zicem > 35 ani, cezariana e o optiune(apropo de cezariana la cerere) sau o necesitate?

numai bine va doresc,
Ada

AdaByron



Daca e prima sarcina, e o necesitate, desi stiu si exceptii, daca e a doua sarcina dupa o alta finalizata cu o nastere naturala, petrecuta mai in tinerete , depinde...

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Dragele mele, shi cele taiate pe la burtzi, shi cele taiate prin alte locuri, shi cele care nu au taieturi de loc, sau numai din cauza unei apendicite acute, oare de ce trebuie sa va certatzi???
Bucuratzi-va toate impreuna, ca avetzi copii frumoshi shi sanatoshi, chiar daca atzi nascut normal sau cu cezariana la cerere, sau cu cezariana de urgentza.
Daca cele care au nascut cu cezariana au ales asha, shi le-a fost bine e ok pt. ele.
Shi eu cind am ramas gravida cu Andreas nici nu ma gandeam vreodata ca o sa nasc normal, pt. ca sincer imi era frica, dar am nascut normal 2 copii shi nu am avut nici un fel de complicatzii, pt. mine a fost mai bine asha.
So, make love not war (shi daca ramanetzi gravide shi vretzi neaparat sa nashtetzi cu cezariana, facetzi-o)

Corinna, Andreas Noel, Alexandru shi Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by Yasmine

Dragele mele, shi cele taiate pe la burtzi, shi cele taiate prin alte locuri, shi cele care nu au taieturi de loc, sau numai din cauza unei apendicite acute, oare de ce trebuie sa va certatzi???
Bucuratzi-va toate impreuna, ca avetzi copii frumoshi shi sanatoshi, chiar daca atzi nascut normal sau cu cezariana la cerere, sau cu cezariana de urgentza.
Daca cele care au nascut cu cezariana au ales asha, shi le-a fost bine e ok pt. ele.
Shi eu cind am ramas gravida cu Andreas nici nu ma gandeam vreodata ca o sa nasc normal, pt. ca sincer imi era frica, dar am nascut normal 2 copii shi nu am avut nici un fel de complicatzii, pt. mine a fost mai bine asha.
So, make love not war (shi daca ramanetzi gravide shi vretzi neaparat sa nashtetzi cu cezariana, facetzi-o)

Corinna, Andreas Noel, Alexandru shi Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/



Da bine zici matale! Pupicei la tata lumea

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Deci io-s chiar legala:
am o cezariana
am muuult peste 35 de ani
si mi-e si frika de nastere normala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela77 spune:

Am avut rabdare si am citit toate cele 14 pagini, pentru ca este un subiect care ma intereseaza, si am trecut de la o extrema la alta.. m-am enervat.. apoi m-am amuzat foarte.
Sunt insarcinata in 20 sapt. si sunt hotarata sa nasc cu cezariana, pentru ca mi-e teribil de frica. Si oricat de "mirifice" si extraordinare se spune ca sunt momentele de dupa, nimic nu ma poate convinge sa trec prin momentele dinainte, chiar daca "de mii de ani, toate speciile de mamifere nasc prin "orificiul cu care le-a inzestrat Dumnezeu".
Eu nu am sa inteleg, feri-te-ar, polemica pe aceasta tema. Bucurati-va de copii pe care-i aveti, indiferent cum i-ati nascut, dar nu mai puneti cezariana la cerere intr-o asemenea lumina, nu le mai ironizati pe femeile care nu au curajul sau pur si simplu nu vor sa nasca normal. Aici nu e vorba de domnie.
Din cate prietene cunosc, si au nascut cu cezariana, nici una nu s-a plans de dureri insuportabile dupa operatie, cum sau plans cele care au nascut normal de durerile travaliului.
cele care ati nascut normal si nu ati avut dureri insuportabile.. multumitii lui Dumnezeu, sunteti niste cazuri fericite.

Daniela
DPN 3 Martie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Am mai spus-o si mai spun: nu mai comparati cele mai naspa cazuri de nastere naturala, cu cele mai faine cazuri de nastere prin cezariana!

Multe din cele care au facut cezariana (la cerere, la celelalte cazuri nu ma bag) se 'lauda' ca s-au sculat din pat...stiu si eu, a doua zi, si ca au mers pe pana la bb, si ca dupa o sapt nu le mai durea operatia samd. Va spun de mine: am nascut in 5 minute (fara exagerare, poate chiar mai putin), m-au transportat pompierii cu carutul rulant pe scari, ca asa au vrut ei, eu voiam sa merg pe jos (la 15 min de la nastere), n-am avut nici o ruptura (a avut grija mama natura, dar si eu inainte, prin pregatire adecvata). Stiu, o sa ziceti ca sunt o norocoasa. Dar cred ca si pregatirea psihica e importanta.

Cand eram aproape de nastere, piticoata s-a intors cu fundu'n jos. Eram horatarata s-o nasc totusi natural, daca se incapataneaza se ramana asa. Moasa m-a incurajat. A zis ca daca nu merge si nu merge, atunci se va lua o decizie. Norocul meu ca n-a fost cazul.

N-am sa pricep niciodata cum de poate sa-ti fie frica de nastere naturala mai mult decat de o operatie. Poate-mi explica si mie cineva...asa... pas cu pas sa pricep si io...

Un alt punct negativ al cezarienei, este distanta relativ mare intre 2 sarcini. De ce sa-mi pun singura bete-n roate daca nu-i cazul???

daniela77, ziceai ca prietenele tale care-au facut cezariana, nu s-au plans de dureri groaznice. Cine sa se planga dupa ce si-o face cu mana lui??? Tu de cate ori te plangi ca nu ti-a iesit f buna mancarea???


(na ca tot m-am bagat in discutie, desi am zis ca n-o mai fac!, asa-mi trebe :( )


Mihaela
Anaïs & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

quote:
Originally posted by oLo
Va spun de mine: am nascut in 5 minute (fara exagerare, poate chiar mai putin), m-au transportat pompierii cu carutul rulant pe scari, ca asa au vrut ei, eu voiam sa merg pe jos (la 15 min de la nastere), n-am avut nici o ruptura (a avut grija mama natura, dar si eu inainte, prin pregatire adecvata).



Mihaela ma intereseaza si pe mine cum te-ai pregatit . cum a fost de n-a fost nici o ruptura??
si eu stiu aici in Olanda, o fata careia la 7 seara i s-a rupt apa si la 8 copilul iesise. si pe ea o bat la cap sa-mi spuna ce a facut... ca si pe primul copil tot asa repede l-a facut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

quote:
Originally posted by oLo

Am mai spus-o si mai spun: nu mai comparati cele mai naspa cazuri de nastere naturala, cu cele mai faine cazuri de nastere prin cezariana!

Multe din cele care au facut cezariana (la cerere, la celelalte cazuri nu ma bag) se 'lauda' ca s-au sculat din pat...stiu si eu, a doua zi, si ca au mers pe pana la bb, si ca dupa o sapt nu le mai durea operatia samd. Va spun de mine: am nascut in 5 minute (fara exagerare, poate chiar mai putin), m-au transportat pompierii cu carutul rulant pe scari, ca asa au vrut ei, eu voiam sa merg pe jos (la 15 min de la nastere), n-am avut nici o ruptura (a avut grija mama natura, dar si eu inainte, prin pregatire adecvata). Stiu, o sa ziceti ca sunt o norocoasa. Dar cred ca si pregatirea psihica e importanta.

Cand eram aproape de nastere, piticoata s-a intors cu fundu'n jos. Eram horatarata s-o nasc totusi natural, daca se incapataneaza se ramana asa. Moasa m-a incurajat. A zis ca daca nu merge si nu merge, atunci se va lua o decizie. Norocul meu ca n-a fost cazul.

N-am sa pricep niciodata cum de poate sa-ti fie frica de nastere naturala mai mult decat de o operatie. Poate-mi explica si mie cineva...asa... pas cu pas sa pricep si io...

Un alt punct negativ al cezarienei, este distanta relativ mare intre 2 sarcini. De ce sa-mi pun singura bete-n roate daca nu-i cazul???

daniela77, ziceai ca prietenele tale care-au facut cezariana, nu s-au plans de dureri groaznice. Cine sa se planga dupa ce si-o face cu mana lui??? Tu de cate ori te plangi ca nu ti-a iesit f buna mancarea???


(na ca tot m-am bagat in discutie, desi am zis ca n-o mai fac!, asa-mi trebe :( )


Mihaela
Anaïs & Emma




Ai fost o norocasa, asta e clarrrrr!!! puteai sa te pregatesti psihic prin spalare de creier, prin ce vroiai tu, daca mama natura nu te ajuta pe partea aia nu nasteai atat de simplu, veci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela77 spune:

Iti repet, poti sa te consideri fercita si norocoasa,
Cat despre experientele prietenelor, nu vad cine ar avea vre-un interes sa minta cu privire la dureri, sa demostreze, ce?
Am inteles ca a durat un pic recuperarea, e si normal, e totusi o operatie.

Chiar te rog sa-mi explici in ce consta aceasta pregatire, pentru ca intradevar este ideal sa nasti in 5 minute, sa nu te doara nimic, si sa nu ai nici o ruptura.

Mergi la inceput