Se intampla in august 2003 ....

Se intampla in august 2003 .... | Autor: roxanica-mamica

Link direct la acest mesaj


Am ajuns la 21 de sapt de sarcina la un doctor f bun , cu care m-am inteles excelent , si care din partea mea are nota 10 pt profesionalism . Am stabilit , de fapt i-am spus ca eu nu nasc decat prin cezariana ( de frica ! ) , am rezervat "rezerva speciala ", un salon cu tv, air con, si conditii superioare, eram cu analizele la zi, totul a decurs perfect . M-a programat la operatie pt vineri seara . Vineri dimineata primim telefon : operatia nu poate avea loc deoarece o pacienta, fata unui prefect, refuza sa paraseasca rezerva ! Tin sa mentionez ca o rezervasem de 19 saptamani !!! Buuun, amanam pt duminica dimineata . Familionul meu ( mama,tata, sora) venisera din state pt a fi alaturi de mine, asa ca duminica dim la ora 10, cu bagaj , catel , purcel, mama,tata si sora mergem
"sa nastem " .
Trec peste placerile internarii, ajungem sus. Familionul este oprit pe hol,iar eu merg teleghidata spre un salon . Am simtit ca toata puterea si curajul de care pana atunci eram tare mandra au ramas acolo cu ei, in spatele usilor ! Sunt dusa intr-un salon, si lasata acolo . Incep sa plang ( imi era o frica !!! ) si spun ca ..... "eu nu mai vreau sa nasc " . In fine, vin 2 asistente "dragute" , imi iau sange si ce mai trebuia, vine anestezista .Cum te cheama, cati ani ai , au fost cele 2 intrebari care au ajutat-o probabil sa dozeze cantitatea de anestezic.

Apare o asistenta si zice "vino cu mine ". Sotul in urma mea. Il opreste la o usa si zice "la 10 min dupa anestezie iese copilul ". Eu am auzit, el nu ( aveam sa aflu mai tarziu ) . Intru intr-o camera. Surpriza: sunt in sala de operatii. Hopa sus pe masa ( ati vazut ce ingusta este ? oare nu a cazut nimeni de pe ea ?! ), mi se leaga mainile si picioarele ( groaznic, imi venea sa o iau la fuga urland !!! ) . Sa nu uitam dragutza de sonda urinara pe care am simtit-o intrand pana in creieri !!! Convenisem cu doc sa fac anestezie partiala, pt a putea fi constienta cand vine bebe . Anestezista era la capul meu,si dupa ce mi se pune perfuzia, imi zice "acum o sa adormi " . CUM ????? tip eu . "Nu, eu vreau sa fiu constienta" .Se uita la mine de parca intrebandu-se "pe-asta ce a apucat-o ?!" . Nu apuc sa mai zic nimic, pentru ca imi cade capul intr-o parte si cad intr-un somn adanc, de parca mi-ar fi dat cineva cu un ciocan in cap .Ultima imagine este cea a ceasului de pe perete, care arata ora 11:25. Bb s-a nascut la ora 11:35.

Sunt dusa in salonul special, care a costat o GRAMADA de bani. In cele 3 zile petrecute acolo, s-a maturat o data !!! Erau 2 asistente ( una pt mine si una pt bb), care se schimbau la 6 ore, niciuna nu a revenit , iar la fiecare 100 sau 50 erau obligatorii pt a se uita la tine ! Nimic despre igiena operatiei ( pansamentul mi l-am scos singura la vreo 2 zile de cand am ajuns acasa, pt ca asa m-a dus capul, nu pt ca stiam ce trebuie facut ), nimic despre igiena sanilor. In schimb, am descoperit ca in spital ma infectasem cu bacil bioceanic, o chestie destul de periculoasa . 7 zile de intepaturi intravenos , cate 2 pe zi , si am scapat si de acest cadou inclus in pretul camerei .


Cam asta ar fi povestea mea . Nu e atat de interesanta ca altele, dar... e a mea si am sa mi-o amintesc toata viata . Nu imi pare rau ca am optat pt cezariana, nici nu ma simt vinovata . M-am refacut f repede, la 10 zile caram carutul pe scari . Si data aviatoare tot prin operatie voi naste . Si va voi tine la curent.

Roxana & Marc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Roxanapovestea este foarte frumoasa, interesanta, si scrisa cu umor. Imi place ca ai facut haz de necaz. Esti o femeie curajoasa!
Felicitari!
Sa iti traiasca Marculetul, sa creasca mare, sanatos si frumos, sa te bucuri de el!
Pupici la amandoi



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Roxanica, sa fii sanatoasa si tu si copilashul tau! da spune-ne si noua: ce-ai nascut, cat a avut copilul, cum a fost el, cum il cheama? si daca se poate si foto, va rog
Te pup si va doresc tie si intregii tale familii multa fericire, sanatate si armonie.

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

sosesc informatiile ! cu putza , 3,400 kg , 51 cm , si muuuuult par ! foto la www.babiesonline.com/babies/b/bichelu

Roxana & Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Roxanica,esti o mamica dulce foc,la fel ca si baiatul tau minunat si cu multi dintisori(mi-a zis o pasarica!!!)
Povestea ta e foarte frumoas si plina de umor!
Auzi la ea...nu mai vrea sa nasca!!!!!!!!!
Sigur acum rizi de toate astea si viata fara Marc e de neimaginat!
I-ti doresc tot binele din lume alaturi de minunata ta familie si cind ve-ti fi gata sa o inmultiti!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Roxanica ...
Bebelushu e ca de pe reviste de frumushel. Iar tu..., o printesa, nu alta!

Sa va iubiti asa mereu si sa fiti fericiti!

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

va multumesc din suflet . Sa va dea D-zeu dupa suflet

Theo

Roxana & Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Ce poveste !

Oricum, realizarea voastra (Marc!) este o minunatie ! O frumusete ! Un ingeras !
Sa va traiasca si sa va bucurati mereu de el !

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Multumim pentru poveste, Roxana ! Sa va traiasca Marc, frumosul ! L-am vazut in revista "mami"(iunie 2004), la rubrica "mami si comorile ei". Felicitari !

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Roxanica sa crestetzi mari si la fel de frumosi Mey mie nu mi se deschide link-ul dat de tine ca taaaare as vrea sa va vad si eu.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Roxanicaaaa, da' ai umor mama cu carul! Pai eu faceam ca trenul la asa "tratament" din partea celor din spital .
Mi-a placut mult povestea, chiar daca a fost pe scurt...si da, mi-amintesc de ceasul ala de deasupra usii, pe perete in dreapta, numai cu ochii pe el am fost cat timp coseau medicii la burta mea abia se misca mama lui de ceas, eu cred ca-i cam defect

danat si bb Radu Stefan

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput