Ce cadou ati facut nasilor de botez?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Eu am botezat de 2 ori, 2 baietei scuuuumpi foc, si n uam pretins/ primit nimic de la parintii lor.
Chiar mi s-ar fi parut aiurea sa vina cu ploconul
Eu am vrut sa le botez baieteii, ca asa am simtit si este bine, dar nici prin gand nu mi-a trecut sa astept vreun dar pentru asta.
Acum, probabil ca se obisnuieste in unele locuri, dar eu cred ca cel mai bine se discuta direct cu nasii/ parintii.

Succes la nashit!

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamini spune:

Probabil ca nasii de botez nu trebuie neaparat sa primeasca un cadou de la parintii finului, dar eu am simtit nevoia sa le iau ceva. Nasii ne sunt prieteni f buni, sunt niste oameni extraordinari si m-as fi simtit prost sa nu le iau nimic.
Cu toate ca nu le-am dat nimic la botez le-am dat un cadou cand a facut puiul 1 an, adica la turta. In aceeasi luna sunt nascuti si nasii asa ca atunci cand au protestat le-am spus ca-i pentru ziua lor.
Mie mi s-a parut mai potrivit sa ma orientez la bijuterii. In felul acesta fiecare scoate din punga atata cat poate. Le si cunosc gusturile destul de bine asa incat am nimerit-o. Genul vase, pahare, etc. mi se par mai potrivite la o cununie civila sau la mutat in casa noua.
Anca , mama lui Ghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

eu am boteyat si de fiecare data am primit cadou, desi m-au pus tare in incurcatura cadourile primite, pentru ca m-am simtit stanjenita, dar ... cica asa se face. La baietel am primit o veioza de camera si un set de halat de baie si prosop, iar la fetita am primit o bratara de aur (ceva finit si micut, sa nu va inchipuiti acum ca era cine stie ce).

anul asta mai am doua botezuri si o turta fapt ce ma bucura, dar stiu ca oricat le voi spune ca nu vreau cadou, tot imi racesc gura de pomana!!

eu nu mai stiu ce cadou am dat nasilor copilului meu...ceva pentru casa parca...aha.. o patura din aia pufoasa si un set de lenjerie de pat. zau ca aprope uitasem.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

noi le-am luat un tablou,acuarela de fapt.
dar nu-mi vine sa cred ce daruri se dau pai daca la un botez asa cadou la o cununie ce luati.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Noi am luat bijuterii de aur, nasei, pentru ca nu suport barbatii care poarta bijuterii si nici nu am vazut la nasul ca poarta altceva decat verigheta. Nasului i-am luat un set pentru fumat (brichet, tabachera, ceva alegant) ca e fumator si ca au de toate, nu aveam ce sa le iau pentru casa ca au de toate.


Fetele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Noi rupem turta fetitei sambata, si am cumparat nasilor masa de 12 persoana (plianta), ca nu incapem niciodata la masa la ei si fetitei lor o salopeta si un plovaras.
Mie mi se pare normal sa iei ceva cadou nasilor ca si ei cheltuie, macar asa o atentie...

Cata si Bianca-Maria (2.11.2005)

Bianca-Maria si noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Noi nu le-am luat nimic la botez si nici nu mi se pare normal gestul asta. Cind crestinezi pe cineva n-o faci ca sa vezi ce-ti cumpara finii, si daca ies la zar cum se cuvine. Multumirile pentru gestul facut sint sprituale, dar cine mai tine cont de asta in ziua de azi? Vad ca se fac mese cu dar la nunta, la botez, la taiatul motului... Mai ramine sa facem si la parastase, ca sa se aleaga praful de valoarea spirituala a momentelor astora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Noi le-am luat o lampa argintata. Si la cel mic un tricou de la Mother Care si un Lego. In plus am dat o masa la City Grill.

Sabina + Alexandra + tata Silviu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_sabina_pop/my_photos
www.fotografiibotezuri.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

Eu nu stiam ca se dau cadouri la nasi de botez. Nici n-am auzit prin zona Timisoarei de asa obicei. Eu le-am dat atat nasilor cat si mosilor tort special facut pentru ei.


Pupici,

mary si gogoasa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Noi le-amcumparat doua tablouri (acuarele) care ii reprezentau.
Iar copiilor 2 jucarii si dulciuri.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput