Ce cadou ati facut nasilor de botez?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liviujuristul spune:

RASPUNDE SOTIA MEA:
INTOTDEAUNA SI INDIFERENT DE OCAZIE FLORILE AU CEA MAI MARE TRECERE.PE LANGA UN ARANJAMENT FLORAL POTI STRECURA UN SERVICI DE CAFEA CHINEZESC SAU UN SET DE PAHARE(CU GUST ALESE)SAU UN BIBELOU,PTR.-CA SUNT LUCRURI CARE RAMAN ,IAR NASII VOR SPUNE CUIVA ,INTR-O ZI:"SUNT DE LA FINII MEI".
EU CA BARBAT,NU UIT SA TRIMIT PERIODIC O VEDERE,O SCRISOARE SI CAND AM OCAZIA CUMPAR O CAMASA NASULUI,NASEI CUMPAR DOI M DE MATERIAL SI FLORI MULTE(BUJORII).TRBUIE SA TINEM CONT SI DE PREFERINTA SI DE TRADITIA ZONEI. DE EX. IN ZONA MEA LA UN TIMP ANUME TREBUIE SA DUCI COLACI MARI IMPLETITI CU STERGARE LEGATE SI VIN.
ESTE IMPORTANT SA NU UITAM PREFERINTELE CELOR DRAGI SI MAI ALES TRADITIA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naomi_ioana spune:

Aceste cadouri cand si cu ce ocazie le dam nasilor?Cat de curand vreau sa o botez pe Naomi;trebuie sa le dau ceva nasilor(cumatrilor)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: cadou pentru nasii de botez...?
postat de vanessa ionescu, 21/09/2004, 22:09:50

va rog sa ma ajutati daca puteti. peste 10 zile am botezul baiatului meu cel mic. cum la botezul primului s-au ocupat mai mult parintii mei (nasii fiind prieteni cu ei), nu stiu cum sa procedez acum. am auzit ca, trebuie (asa e obiceiul) sa cumparat un cadou pentru nasi. nasii nostrii sunt prieteni buni cu noi, sunt tineri si au de toate. voi ati cumparat ceva pentru nasi?

icv



raspuns postat de pd, 21/09/2004, 22:15:22

Noi am avut botezul acum doua saptamani si le-am cumparat nasilor, care sunt prietenii nostri (cam de aceeasi varsta cu noi), cadou un aspirator pentru ca stiam ca al lor s-a stricat.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297



raspuns postat de bibyrox, 22/09/2004, 09:48:00

Fetelor dar voi de unde sunteti? Eu sunt din Bucuresti si anul trecut am botezat un baietzel... Nu am primit cadou de la parintii baietzelului.. nici nu am fi acceptat! Dar nici macar nu am auzit de asa ceva! Stiu ca se fac cadouri nasilor la nunta dar la botez... Sa nu-mi spuneti ca se fac cadouri nasilor si atunci cand se ia motzul sau se rupe turta... ca sa vezi ce bataitza le trag!

Kissssss

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy
http://photos.yahoo.com/bibyroxx



raspuns postat de vanessa ionescu, 22/09/2004, 11:17:13

taman astai problema ca suntem din Bucuresti. daca eram de la tara poate ca stiam care sunt obiceiurile si nu intrebam. la primul copil din cate stiu nu am facut nici un cadao, dar in urma cu 4 ani cand am botezat am primit de la fini o fata de masa si niste castroane yena. din acest motiv imi fac probleme si intreb si eu. nasi de acum habar nu au nici ei de obicei, dar nu vreau sa ne facem de ras iar cadoul oricum cred ca va fii ceva simbolic sa le aminteasca si lor

icv



raspuns postat de ninutza13, 22/09/2004, 14:37:37

Si eu tot din Bucuresti sunt si am facut cadou nasilor cand au botezat-o pe Erica -si noi la randul nostru cand am botezat am primit cadou de la parintii finului nostru.Acum depinde de posibilitatile fiecaruia , dar cred ca ceva - sa zicem simbolic - tot trebuie facut cadou .Mie mi-au zis mai multi de chestia cu cadoul asa ca m-am gandit s-o pun in aplicare...mai ales ca nasii mei sunt foarte draguti.

sandu nina maria



raspuns postat de carmenutza, 22/09/2004, 18:38:26

noi cand ne-am botezat fetitza am facut un cadou nasilor...le-am luat un set de pahare de cristal....insa cand am fost nasi la randul nostru am primit cadou un tort....ambele botezuri avand loc in Bucuresti.
Cred ca tine mai mult de posibilitati dar si de dorinta de a face cadou sau nu.

Carmen si bb Maya Alexia
http://www.community.webshots.com/user/carmenmaya



raspuns postat de adlemi, 22/09/2004, 23:52:45

Noi am avut botezul baiatului acum 4 luni,si da,le-am luat cadou nasilor de botez.Pt ca Andrei,baiatul nostru a avut 2 perechi de nasi,le-am luat cadou la fiecare.A fost un fel de Mos Craciun mai mic,adica le-am luat cam ce-si doreau...Nu stiu daca e o regula cu cadoul,dar eu asa am simtit.Si asa am facut.
Te vei descurca tu,sunt sigura!

Adlemi si Andrei(24.02.2004)



raspuns postat de flafi, 24/09/2004, 14:48:23

buna!
eu sunt nasica de bebita frumoasa, are 9 luni gogosica.
numai ca nu prea stim ce asteptari au parintii unui copil de la nasii ei. Noi nu prea avem mult timp si o vedem cam o data pe luna, cand de multe ori mergem direct de la seviciu, tinem cadoul pt fetita in masina si o saptaman pana apuvcam sa trecem pe la ea. Asa ca va intreb pe voi, noi ca nasi, ce indatoriri avem fata de finuta noastra?

Cat despre partea cealalta, adica cu cadourile pt noi, ar fi bine sa nu se deranjeze, gogoasa aia mica e cel mai frumos cadou si orele petrecute cu ea sunt pretioase, inseamna mai mult pt noi decat orice cadou am putea primi de la parintii ei.

Va pup!



raspuns postat de Anuc, 27/09/2004, 14:26:22

Dragele mele,

Noi vom fi nasi pe 31 octombrie. Avem un finut minunat pe care tocmai l-am vazut aseara. Ideea e sunt atat de multe de facut si mi-e teama sa nu uitam ceva.

De ex, spuneti-mi si mie ce cadou pot sa-i fac eu finutului meu, ceva sa aiba toata viata. Daca era fetita, rezolvam urgent cu niste cercelusi sau ceva din aur, dar asa? Pot sa-i iau o bijuterie? Sua ce altceva?

Mai e ceva, in mare stiu ce trebuie luat ptr botez: lumanare, prosopel, hainute ptr schimb, paturica. Dar am mai citit de panza de mir si fasa. De unde le iau? Sunt obligatorii?

Ce am de cumparat ptr baita de a 2-a zi? Eu stiu de un costumas ptr schimb, dar in rest? Mai trebuie ceva?

V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta.

Anuc si BBL mic



raspuns postat de pd, 27/09/2004, 16:42:55

Anuc, noi am avut botezul piticutzei pe 11 septembrie asa ca eu zic ca sunt cat de cat in tema. Panza de mir si fasa sunt obligatorii, in panza de mir primeste nasa copilul de la preot cand e scos din cazanul de botez, cred ca ii zice cristelnita, dar nu sunt sigura, iar cu fasa se miruieste copilul dupa botez si se pune la lumanare, cel putin la noi asa a facut preotul. Ambele obiecte le-a cumparat nasa din magazinele cu articole pentru copii. Panza de mir e o panza alba, eventual cu un colt cu danteluta (noi asa am vut), care nu trebuie sa aiba cusaturi de mijloc, adica sa fie dintr-o singura bucata. Fasa se gaseste in seturile pentru baita bebelusilor si cred ca este din finet sau asa ceva, seamana cu un cordon ceva mai lat.

Pe langa lucrurile pe care le-ai insirat si tu mai e nevoie de sapun si prosop pentru preot, cruciulitele cu fundite care se pun in piept la invitati, o sticluta cu ulei.

La baita de a doua zi ai nevoie de orez, grau, petale de trandafir, aur, argint, banuti de metal, miere sau zahar, fulgi de la gaina ( noi asta n-am avut, dar cica asa e obiceiul).

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297



raspuns postat de Anuc, 28/09/2004, 12:39:43

Paloma,

Multumesc mult de tot. Nu stiam de unde sa cumpar panzuta de mir, dar mi-ai raspuns si la asta. Doamne ajuta sa fie bine ca botezam cu mare drag!

P.S. Ti-am vazut ingerasul de fetitza! Sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea! Eu sunt insarcinata in luna a cincea tot cu o fetita pe care mi-o inchipui exact ca pe a ta. Am avut o tresarire cand ti-am vazut pozele.
ptr tine si ingeras

Anuc si BBL mic



raspuns postat de nicoled, 28/09/2004, 16:07:03

Noi le-am cumparat nasilor de botez al fetitei noastre un set ce continea 2 halate de baie cu 2 prosoape de baie si 2 de fata plus niste papucei frumosi din acelasi material ca si halatele.Era super.Poate va ajuta ideea.Succes,distractie placuta la petrecere si sa va traiasca!

nicoled

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "obligatiile parintilor fata de nasii bb/ului"
postat de 26-kara, 01/11/2004, 14:11:59

as vrea sa stii care sunt insatoririle mele fata de nasii bb/ului meu.
Micutul se va naste in ianuarie (asa zic "prognozele")si am gasit nasica si nas pt bb.
ea spune ca nu are nici un fel de pretentie de la mine (stie ca sunt singura si imi e dificil...) dar nu vreau sa ma simt datoare...
ea stiu ca va cheltui la momentul respectiv si vreau si eu sa ma revansez
voi cum ati facut? ce cadouri se ofera? (detalii, exemple...)
cum se desfasoara procesiunea?
ai mei spun ca dam masa acasa, ca vom chema rudele... etc
ma simt ca un extraterestru :))
nu mi s/a mai intamplat, nici nu am fost la altii, asa ca am nevoie de sfatul vostru.
voi cum ati p[rocedat?
mercic



raspuns postat de Melaroxy, 01/11/2004, 15:35:57

Din pacate noi nu am cumparat nimic nasilor pt. ca nu am stiut ca se face asa.Noi suntem f buni prieteni si nu s-au suparat pe noi. Cadoul nostru pt ei e ca vom fi mereu prieteni indiferent de circumstante. Avem incredere in ei ca pot fi parinti buni pt vladut al meu, daca se v-a intampla ceva rau cu noi (Doamne fereste). Ce poti oferi mai mult? Nimic.E adevarat ca un obiect oferit atunci la botez e foarte frumos, e o amintire placuta dar noi cum nu am facut asa o sa ne revansam cand vom sarbatori un an de la botez.
Cadoul e in functie de relatia ta cu ei.Asculta cu atentie ce si-ar dori si pune in practica.





raspuns postat de Cary, 01/11/2004, 15:42:52

Cadoul este mai mult simbolic,sa te incadrezi pana intr-un 1.000.000lei,CE POTI SA IEI???

-un obiect care sa-l puna in casa,de ex.:un bibelou,o bomboniera de cristal,un set de cafea cu ceainic sau un serviciu de masa,un tablou.



raspuns postat de ver@, 01/11/2004, 18:23:40

Un subiect f. interesant draga Kara.In primul rand,nastere usoara.
Cat despre cadou,daca tii neaparat sa le iei ceva,potzi sa le iei daca nu,nu.Sti ca daca botezi un copil iti faci un bine tzie(ca nas) asa ca nu e obligatoriu.Stiu ca la turta sau motz se ia ceva,ca si atunci nasii imbraca bb din cap pana in picioare.
Cine ne da m-ai multe exemple de cadouri?ca in curand ii taiem motzul lui Vladutz(21 nov)
Inca o data,nastere usoara.Te-ai gandit la nume?

VERA



raspuns postat de vlada, 01/11/2004, 18:33:06

Nu este o regula sa iei un cadou,dar daca iti face placere poti lua. Cred ca ar trebui sa fie ceva simbolic,nu neaparat ceva pt. casa, sa le ramana amintire ( o rama mai deosebita cu poza bebe,un album,ceva de genul asta ).

Andreea si Vlad
http://community.webshots.com/user/vladstefan2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: cadou pt nasi la Botez
postat de valiburu, 08/06/2005, 09:06:20


M-am tot uitat si de prin urma la astfel de subiecte, dar as vrea ceva concret, o idee buna pt un cadou facut nasilor care boteaza



raspuns postat de Darria, 08/06/2005, 09:13:16

Eu stiu ca nasilor de botez nu li se face nici un cadou. Poate fetele iti vor spune altceva.



raspuns postat de mamaluidavid, 08/06/2005, 09:34:22

Eu i-am intrebat daca vor ceva anume.Mi-au spus ca un storcator de fructe. A fost foarte simplu,si eu ma tot gandeam ce sa fac.

Stefania si David 24.12.2004



raspuns postat de valiburu, 08/06/2005, 16:36:48

Eu ma gandeam ca totusi pt stradania lor trebuie "rasplatiti" si de ce nu cu o atentie frumoasa, sau cat de cat draguta. asa putem spune ca si pt nunta nu mai facem nici un dar (noi finii) pt ca fac ei (nasii) pomana cu noi. In mod normal la botez si cununie intre nasi si fini nu ar trebui sa existe astfel de lucruri.
Eu am pus o intrebare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

Nasii nostri sunt mai nonconformisti, asa ca noi i-am intrebat direct ce vor si ne-au raspuns franc: role cu silicon pentru fete...asa ca am luat patine cu rotile..
Noi vroiam sa le luam o icoana din argint, dar ..socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ.

Mia, mami de BB Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Noi i-am facut cadou un robot de bucatarie. Si nasa a fost tare multumita, mai ales ca este o pasionata in ale prajiturilor..si nu numai!

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_bibu spune:

Dupa parere mea cand botezi nu ar trebui sa primesti nici un cadou de la fini, cel mult o icoana , deoarece se spune ca este bine sa primesti o icoana si cu atat mai mult cand botezi un copil.Eu cand am botezat i-am anuntat cu ceva timp innainte ca nu primesc nimic si sa nu se deranjeze. Mie asa mi se pare corect. La nunta este altceva, dar la botez daca tot faci o pomana fa-o fara sa primesti nimic in schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Claudia mis e pare foarte corect ce spui tu, dar cati dintre nasi gandesc asa...?!

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Buna fetelor.Va rog sa ma ajutati si pe mine.Am botezul pe 19 august si chiar vreau sa le iau un cadou nasilor care sunt adorabili.Nu le pot lua ceva pt casa(gen set de pahare,farfurii etc),deoarece au mai de toate...Sunt foarte draguti si tineri (ea 27 el 35)..Ma gandisem si eu initial la o icoana,dar pe langa faptul ca in Scotia nu gasesc nimic de calitate,ea este orthodoxa si el catolic.CHiar sunt in pana de idei!!!Ma ajutati? si multumesc anticipat!

Mergi la inceput