Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n.adi spune:

Revin cu o mentionare... Azi e a 6 zi de la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

n.adi,
cate saptamani avea bebe cand l-ai nascut?
sa iti traiasca si sa fie sanatos, mai intai de toate...
daca nu poti sa ii dai sin inca, mulge-te intruna, ca asa s efa ce laptele, si mananca , bea multe lichide, ca ai mare nevoie, bea 2 litri de apa , ceai pe zi..
ceai de chimion, sau lapte, orice...
scoalte laptele mereu ca sa se formeze altul nou...
baftasi pupa pe bebe
mama lui norris , care are 2 luni si jumate
si eu am nascut la 36 de sapt, bebe a avut 2,300 kg, dar asupt din prima zi,...ama vut mare noroc...
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanja spune:

n.adi Eu stiu ca atunci cand folosesti pomapa trebuie sa golesti sanul doar atat cat iti trebuie pentru o masa.Un doctor mi-a zis ca este o prostie sa te smulgi cat pentru 2 copii cand de fapt ai doar unul de alaptat.Asa ca ai grija.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

n.adi
Eu am folosit pompa electrica de muls, dar in perioada febrei laptelui(eram inca internata in spital deoarece am nascut prin cezariana)...initial mi-a fost destul de groaza de idee dar e mult mai simplu decat mulsul manual sau cu pompita manuala...
Eu stiu ca doar in aceasta perioada a furiei laptelui sanii trebuiesc goliti in totalitate pt. a evita infundarea canalelor galactofere si implicit aparitia infectiilor...... dupa aceea eu am mai folosit pompita manuala cca. 1/2-2 saptamani, timp in care s-a normalizat secretia lactata...
Acum sanii se mai intaresc doar daca bebitza mica doarme mai mult si se aduna mai mult lapte, dar are ea grija sa pape tot cand se trezeste!
Intradevar cu cat mulgi mai mult lapte cu atat se formeaza mai mult....iar tu nu te stresa ca laptele e mai putin, daca bb mic castiga in greutate atunci papa suficient si deci tu ai de unde sa-i dai......
Eu am fost ingrijorata deoarece scumpica mea papa uneori 5 min, 10 minute si apoi adoarme...dar am vazut la controlul medical de la 1 luna ca a castigat in greutate aproape 1 kg. si m-am linistit....o mai cantaresc si eu acasa, sa fiu sigura...
Succes la alaptat tuturor mamicilor si pofta de tzitzica la bebei
....multi pupici
Mami Florina, beba Elise si tati Mihai
http://photos.yahoo.com/floppyflorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n.adi spune:

Din pacate de atunci lucrurile s-au schimbat total... Norris, bebe mic s-a nascut la 23 saptamani si 3 zile, iar la o saptamana l-am pierdut. A fost si mai este groaznic. Secretia de lapte a revenit la normal, chiar s-a marit, la o zi parca de la mesajul meu. Am intrebat si la spital si mi-au zis ca e normal, creste si scade, mai ales la inceput, ma speriasem degeaba. Din pacate, nu a fost sa fie o bucurie asta, la o zi micutul s-a dus, si am inceput tratamentul de oprire a lactatiei...
Bebele a fost mereu bine, s-a miscat, organele ii functionau normal, a papat bine pentru cele 23 de saptamani ale lui, nimic nu parea sa aduca vreo umbra de ingrijorare, pana cand a facut o infectie care s-a complicat repede in septicemie si asta a insemnat sfarsitul.
Imi facusem griji odata pentru cateva beri baute inainte de a sti ca sunt insarcinata. Pentru cele care isi fac probleme similare, nu au avut nimic de a face, micutul s-a dezvoltat absolut normal, chiar a fost mai mare pentru varsta sarcinii. Problema nasterii premature a fost incompetenta de col uterin. La 21 de sapt. am avut o sangerare destul de mare, dupa care a urmat internarea, am reusit sa tin sarcina inca 2 saptamani si ceva cu medicatie si repaus total la pat, din pacate doar atat...
Acum tot ce imi doresc e sa am o noua sarcina cat mai repede posibil, mai am inca nedumeriri, cand o sa revina ciclul, cand o sa treaca disconfortul epifizei, cand o sa pot ramane insarcinata din nou, dar stiu ca trebuie sa ma inarmez cu rabdare...
Deja am deviat de la subiect. Multumesc mult de tot pentru raspunsuri!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

buna n'adi,
vad c ai avut o experienta tare dureroasa...mie mi-a fost frica la ambele sarcini sa nu patesc asa ceva, mai ales ca sora mea a patit ceva asemanator, adica a nascut copilul mort , la termen..am fost diperata mai ales la prima sarcina ,dar dumenzeu a vrut sa fie bine, si am doi baieti acum ...
tu sa nu iti pierzi increderea, mai ales ca toate de pe forum, mai ales, suntem cu tine, sunt convinsa...
convingerea mea e , ca o mare parte din vina, atunci cand copiii nu mai pot fi salvati, revine medicilor...cel putin in romania...m-am convins pe propia-mi piele,ca oricat ai da, tot nu dau multi bani pe tine, nu tin cont cat esti de sensibila in timpul sarcinii, ca trebuie sa iti fie aproape,ei stiu doar sa ia banu, si ..sa intre alt pacient...oricum, poate ai bafta de un mdic bun , acolo, in japonia, paote sunt diferiti de cei de aici.multa bafta si sa faci copii frumosi si sanantosi iti doresc..
cristina, mama lui norris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

Mie doctorul mi-a spus sa-mi pun comprese f.dese cu apa si spirt.Eu am avut probleme f. mari ptr. a fetita mea dupa 2 saptamini a refuzat total sinul.Am ajuns rau facind la inceput mastita la un sin iar la o saptamina am facut si la celalalt intr-o forma mai urita.Am facut si antibiotice.
Liana&Luana(17.09.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Buna fetelor,

am si eu o intrebare , poate stie cineva sa/mi raspunda. Prietena mea a nascut de 5 zile. Din a 2a zi a tinut copilul la sin cit a putut de mult dar laptele ei nu a venit. Copilul este nascut la termen prin cezariana. Acum este acasa si s/a chinuit o zi intreaga cu copilul la sin dar NIMIC, a plins o zi intreaga de foame. Ea vrea neaparat sa alapteze dar nu stie ce sa mai faca pt ca nu ar vrea sa/i dea lapte praf. Stie cineva daca mai are vreo sansa sa/i vina laptele?
Poate sa vina laptele asa tirziu?

Monica 37 saptamini


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

quote:
Originally posted by oana_s

Buna, fetelor, am vazut ca sunteti tare dragute si raspundeti oricarei neinformate de pe forum asa ca hop si eu cu intrebarea mea (un pic cam prematur, sunt abia in 34 sapt.): ce alimentatie adoptam in timpul alaptatului? Am auzit "n" pareri si de aceea am apelat la voi, poate ma lamuriti, pt. ca eu voi naste in august si mi-e groaza sa ma gandesc ca nu voi manca deloc fructe si legume (vorbeste lumea ca fermenteaza si bb va avea colici).
Va multumesc din suflet pt orice raspuns.

Oana si bb Mara 34 sapt.


alaptez exclusiv de 3 luni 1/2, si in afara faptului ca beau multe lichide(mai ales apa), nu am tinut nici un regim special, am mincat tot ce mi-a picat bine, am mai si baut cafea, am mincat si ciocolata, si nu a avut influenta asupra lui bebe, a avut colici doar de 2-3 ori! prietena mea a tinut regimuri si puiul ei a avut f multe colici! bineinteles ca inainte de a-mi permite sa maninc orice am intrebat medicul ce si cum si mi-a spus ca e voie orice am mincat si cind eram gravida! trebuie sa precizez ca nu maninc varza, fasole, ardei si picant, asta din cauza ca nu-mi place si niciodata nu mi-a placut! dar fructe maninc orice! Si multumesc lui Dumnezeu ca am lapte, ca au trecut toate durerile si problemele, dupa 2 luni de chin si tratamente, ca bebe suge bine si creste bine, are 7.300kg la 3 luni 1/2! am remarcat ca este f important sa nu-i dai biberon, al meu a luat 5 biberoane pina acuma si asta ca am fost operata si nu-l puteam hrani dar este esential sa-l alaptezi exclusiv la sin in primele 6 luni! la inceput am fost sfatuita sa beau ceai de chimin, si mi-a provocat diaree si mie si lui bebe, am sunat medicul si mi-a spus sa nu mai beau, ceea ce am si facut!
mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandr69 spune:

Buna mamicilor.
Stie cineva sa-mi spuna cum sa ma descurc cu intarcatul?Am o fetita de 1 an si 6 luni si in ultime vreme vroia sa suga din sfert in sfert de ora, inclusiv noaptea:( Asa ca m-am hotarat ca e timpul sa renunte la supt.Deja e a doua zi fara san, cel mai greu e la culcare pentru ca ea adormea sugand.Insa mi s-au intarit rau sanii, sunt nodurosi si durerosi si nu stiu ce sa fac.Poate ma puteti ajuta.
Multumiri,
Mova

Mergi la inceput