Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Fetelor, poate ma ajutati si pe mine cu un sfat!!

Tudor al meu are o luna ai pana acum a mers fosrte bine cu alaptatul, a pus cam un kilogram. Problema este ca de cateva zile, nu mai doarme cate doua trei ore dupa supt, este agitat dupa supt si cel mai nasol e ca, mai ales seara, plange la san. Il pun la san trage de doua trei ori si incepe sa urle, sau uneori adoarme dupa ce trage de cateva ori. Azi a fost pentru prima data cand i-am dat completare si a mancat cate 90 ml la o masa.
Eu as trage concluzia, in mod normal, ca nu mai am lapte destul (mai ales seara face mai rau), dar ceea ce ma mira pe mine foarte tare, este ca mie imi curge laptele din sani intre supturi.

Spuneti-mi daca ati patit asa ceva: sa va curga laptele din sani si totusi sa nu aveti suficient lapte
Si cum v-ati prins ca bebele nu se satura (in afara de cresterea in greutate)
Si cele care ii dati completare, cum faceti? Ii dati o masa pe zi numai completare, sau intotdeauna il puneti si la san si ii dati si biberon?

Ma duc sa citesc si linkul de la inceput pe tema asta, dar poate imi puteti da si niste sugestii.

Multumesc

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Mitzura
doar cateva randuri scriu: sunt aproape sigura ca nu e vorba de faptul ca nu mai ai lapte, ci de faptul ca tasneste prea mult de la san si bebe se ineaca. De aia e nervos ca-i toarna-n gura laptele si nu are timp sa inghita. Asa am patit si eu la amandoi copii. Daca asa e cum am zis eu ai doua solutii: 1. ori te mulgi inainte de a-i da sa suga(ca sa destinzi sanul)ori 2. nu mai bei asa multe lichide si pui copilul la san des des ca sa nu lasi sanul sa se umfle de laptic. Mai scrie-ne.
Succes.

Adriana, Codrin(19 aprilie 2002) si Olguta( 6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Buna fetelor.

As vrea sa va spun cu bucurie ca daca la primul bebe care are acum 1 an si o luna nu am avut lapte, acum la al doilea , care a implinit i luna pe 25 iulie am lapte, poate chiar mai mult decit ar putea suge el uneori. Asa ca mamici care nu aveti lapte nu disperati.

Am insa o problema . La sinul drept , in partea de jos mi s-a intarit pe o zona mai maricica. Banuiesc ca mi s-au infundat ceva canale si a stagnat laptela. Teoretic ar trebui sa fac ceva sa le desfund. Ma intreb daca nu va trece de la sine umflatura respectiva.

Eu l-am pus pe bebe la sinul respectiv cit de des am putut.

Ce as mai putea face?

As vrea o metoda care nu sa solicite mult timp deoarece cred ca va imaginati cum e sa ai doi copii cu vrstie de un an si oluna si cel mic de o luna.
Nici nu mai dorm cit trebuie, in plus alerg de la unul la altul sa le dau sa manince.

Daca a mai patit cineva asa ceva astept sa-mi rapsunda ce a facut ca sa-i treaca.

http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by romana

Buna fetelor.

As vrea sa va spun cu bucurie ca daca la primul bebe care are acum 1 an si o luna nu am avut lapte, acum la al doilea , care a implinit i luna pe 25 iulie am lapte, poate chiar mai mult decit ar putea suge el uneori. Asa ca mamici care nu aveti lapte nu disperati.

Am insa o problema . La sinul drept , in partea de jos mi s-a intarit pe o zona mai maricica. Banuiesc ca mi s-au infundat ceva canale si a stagnat laptela. Teoretic ar trebui sa fac ceva sa le desfund. Ma intreb daca nu va trece de la sine umflatura respectiva.

Eu l-am pus pe bebe la sinul respectiv cit de des am putut.

Ce as mai putea face?

As vrea o metoda care nu sa solicite mult timp deoarece cred ca va imaginati cum e sa ai doi copii cu vrstie de un an si oluna si cel mic de o luna.
Nici nu mai dorm cit trebuie, in plus alerg de la unul la altul sa le dau sa manince.

Daca a mai patit cineva asa ceva astept sa-mi rapsunda ce a facut ca sa-i treaca.

http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com


maseaza sanul sub jet de apa calda, cat de des poti!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Intre timp am ajuns la bisturiu.
Acum sint mai bine si astept sa reiau alaptarea la sinul respectiv.
Aveti grija de sinii vostrii ca e dureroasa rau mastita.


http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ufffffffff insanatosire grabnica, Romana.
Fetelor, sfaturi practice.
Inainte de alaptare ( mai nales in primele 2, 3 luni) stoarceti 2, 3 picaturi de lapte.
Intre alaptari masati la dus sanii sub apa calda.La cea mai mica inrosire puneti o sticla de 500 ml la congelator si apoi intr-un prosop aplicati pe san.Asa am reusit eu de vreo 5 ori sa scap de mastita.Ultima data cand avea Sofia 10 luni.

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

draga romana,
si eu am avut probleme de genul asta, la primul copil. o luna de zile nu am putut s aii dau sa suga din sanul drept pt ca se intarise in partea de deasupra, din cauza unei asistente care, din exces de zel , ca sa ii bage mai repede sanul in gura lui bebe, imi apuca sanul , cu toata forta, chiar de langa aureola, si incerca sa i-l indese ..rezultatul a fost ca mi s-a intarit sanul acolo si nuputeam nici sa ma mulg...
am avut noroc cu o metoda care adat rezultate, care pare ciudata dar v-o recomand..
a tinut pe san, in sutien bagata, mereu, o bucata de carne de vita congelata...cum se decongela si curgea , o schimbam cu alta...nu e usor ca te tot murdaresti...dar a fost singura metoda sa isi revina sanul , ca sa il poata apuca iar bebitzu cu gurita lui...va pu
sper sa va foloseasca...
eu am un bebe acum de 2 luni care merge bine, atat ca a inceput sa iasa mai rar afara, si nu prea imi palce.//

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Draga norris, de pe la 2 luni copii alaptati exclisiv tind sa aiba scaune f. rare, pt. ca se absoarbe tot laptele si se asimileaza.Nu te ingrijoara, si mai ales nu folosi supozitor sau termometru.Sofia avea cam la 3, 4 zile, insa era moale.

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

buna ,
azi mi-a iesit bebe afara singur
de dimineata a in ceput sa traga cu mitraliera si rezultatul a fost un caca moale ..ca pe vremuri)))))))))
acum sa vad daca iese si maine
ieri am reusit s aii dau un ceai baby drink si cred ca ala l-a facut sa se regleze . problema e , il facea foarte vascos, ca de aia si putea sa il scoata afara...
acum sa vad eu ca face zilnic ca ma linistesc...
e agitat altfel...
va pup
problema e ca ma cam dor sanii cand ma apuca, dupa aia ma obisnuiesc..la primul copil n uam avut astfel de probleme dar asta cand imi prinde sfarcul, zici ca e cameleon...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n.adi spune:

A folosit cineva pompita electrica pentru muls? Bebele meu e prematur asa ca trebuie sa ma mulg. La o zi de la nastere a venit laptele si cu mulsul manual a fost foarte bine, pana azi dimineata cand a inceput scaderea cantitatii. Pompita o folosesc de ieri, a fost bine cu ea, am avut chiar o cantitate dubla fata de manual la un moment dat, insa de azi nu stiu de ce, nu mai iese asa mult, nici sanii nu ii mai simt intariti. Sa fie din cauza ca se golesc prea bine cu ajutorul pompitei? Si totusi nu cred, ar trebui sa fie valabila chestia aceea, cu cat mai des muls cu atat mai mare cantitatea. Poate sa imi dea cineva un sfat? Multumesc!!

Mergi la inceput