Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-olariu spune:

Salut fetelor
Sunt si eu mamica de o luna si am o nelamurire, poate ma ajutati voi.
Fetita mea papa foarte bine noaptea, la 4-5 ore, uneori chiar si 6 daca suge bine seara. Ziua in schimb nu reusesc sa maresc intervalele la care mananca. Daca doarme intre mese, pot trece 3 ore, dar daca sta treaza, imi cere chiar si la o ora jumate. Media este oricum de 2 ore. Pot face ceva sa pape putintel mai rar? Adica media sa fie 3-4 ore ziua, nu doua? Carina are 5 saptamani si 3 zile.
Multumesc mult de tot
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emi si mami spune:

Cine spune ca suzeta este un obicei barbar nu are deloc cultura medicala. Romanul se pricepe la orice si se mai grabeste sa-si imparta cu altii experienta "pretioasa"...
Eu i-am dat lui Emi suzeta pana la 1 an si 4 luni (acum are un an jumate). O linistea foarte mult (bebelusii au reflexul de supt, au nevoie sa suga atunci cand ii doare burtica, cand le ies dintisorii, cand au visat urat sau cand sunt nervosi).
Am avut unda verde de la 3 medici stomatologi care mi-au spus ca suptul degetului deformeaza dantura, iar suzeta NU.
De ce este rau sa nu planga bb? E bine si pentru mama si pentru bb, care creste mai linistit.
Iar cu dezvatatul, la noi a durat 1 saptamana, fara nici o problema. Cand am considerat ca este destul de mare ca sa nu mai aiba nevoie de suzi, suzi a zburat spre tarile calde.

Sunt o mamica barbara si mi-am distrus copilul!
Recunosc si astept rosiile. Vai, ce ma enerveaza aprecierile astea "docte"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Laura ce poti sa faci: sa astepti sa treaca timpul. Cu timpul bebe va lua mai mult la o masa si ii va ajunge pt mai mult timp. Daca seara mananca mai rar e normal ca ziua sa vrea mai des. Pe la 2-3 luni intervalul intre mese creste la 3-4 ore.

Succes in continuare la alaptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Aseara, o prietena mi-a adus aminte de topicul de fatza... Si de un mesaj mai vechi de-al meu... Asha mi-am dat seama cat de mult mi-a fost de folos sa "trec" pe aci, sa-mi spun of-ul si cat de urat a fost sa nu mai deschid dup'aceea... Deci m-am reintors, cu dorinta nevinovata de a ajuta, la randul meu, cum am fost ajutata in perioada cand aveam ceva probleme cu alptatul..
In primul rand va relatez nitzelush istoria noastra - Badice nu mai este alaptat exclusiv de la 3luni si o zi (acum are 5 si 17 zile) in ciuda eforturilor mele disperate de a pastra obiceiurile bune, si numai lapticul de la mami, cantarul de la doctor spunea ca nu e prea bine... Lua din ce in ce mai putin in greutate (comparativ chiar si cu tabelele "oficiale", care sunt mereu indulgente) si eu simteam ca nu se satura. Ajunsesem sa-l alaptez la 2ore si noaptea.. Deci am luat decizia usturatoare sa-i dau completare.. Prima data cand a baut din biberon a fost ingrozitor, am plans un sfert de ora dar mi-am dat seama ca e mult mai bine pentru el, in numai 2 saptamani a luat un kilogram in greutate si era mult mai cuminte.. E adevarat ca procesul completarii e cumva inselator - copilul cere de mancare la intervale mai mari, dar nu numai pentru ca se satura mai bine ci mai ales pentru ca formula de completare este mai greu de digerat decat laptele matern! Atunci a inceput o lupta cu psihicul meu - n-am vrut sa renunt la alaptat asa ca dupa o perioada semi depresiva am reinceput terapia cu ceai de chimen&co, bere fara alcool, spirulina si muuuuulta autosugestie.. A functionat.. Chiar si acum mai avem doua mese de lapte matern EXCLUSIV din cele 3 de lapte pe zi... Adica acum suntem in mijloc voios de diversificare (cu masa de legume si carnitza, mere, branzica si biscuit , suc de fructe si cereale seara).
PAREREA MEA SINCERA este ca doar daca nu vrei , nu alaptezi! Ca doar e cel mai natural lucru de pe lume, sa ramai insarcinata, sa nasti si sa alaptezi...e greu, cateodata... dureri, colici si altele, dar ce minunat este sa-ti tii copilul la san si sa stii ca esti complet responsabila de cresterea lui, de buna lui dezvoltare!
Suzeta - si pentru noi a fost o lupta - dar nu de convingere parinteasca ..dimpotriva - copilului meu ii displaceau total. Am incercat o varietate de forme si de materiale, pentru ca, intr-un sfarsit, usor-usor, sa accepte sa poarte suzeta tot timpul (exagerez) dar de atunci e liniste in casa! si ce ciudat mi se pare sa ma uit la el si sa-l vad miscand suzeta ca si cum ar suge din ea... Si sa ma intreb, oare ce facea inainte, ca nu avea suzeta???reflexul exista si atunci, nu???!!! si acum sunt mai linistita si eu, nu mai disper pentru fiecare urlet de plictiseala sau din varii motive, el nu mai duce chiar tot la gurita...Fiecare decide ce e mai bine pentru cupilul din dotare, sunt sigura de asta!

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

fetelor cine ma ajuta si pe mine cu link-ul de la prima parte , peste 3-4 sapatamani o sa nasc si vreau sa citesc tit ce s-a scris despre alaptat inainte sa nasc sa stiu la ce sa ma astept si ce am de facut

va multumesc mult si va doresc santate multa
Adriana si bebelinul 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Adriana, linkul e pe prima pagina:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24479
Si eu l-am studiat cu cateva sapt. inainte de a naste si mi-a fost de mare folos. Nastere usoara si bb mancacios iti doresc !


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Teodora D. multumesc mult pt raspuns chiar ma uitasem pe prima pagina ma gandeam eu ca acolo trebuie sa fie dar nu -l vazusem

pupici si numai bine
Adriana si bebelinul 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

A alaptat/alapteaza cineva gemeni ?

Maria sapt.33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonnete spune:

Mai fetelor, haideti sa va expun si problema mea, ca sa puteti si voi sa va dati cu parerea ,sa aflu si eu odata ce am de facut ca deja am obosit.

Deci:baietelul meu are 3 sapt si pana acum l-am hranit cu biberonul cu lapte muls de la mine si cu formula.De vreo 2-3 zile il pun si la san.Astazi de ex a supt cam vreo 15 min ,a adormit si cand am vrut sa-l pun in patut a inceput sa urle ca din gura de sarpe si sa intoarca capul in stanga si dreapta cu gurita deschisa.L-am pus iar la san dar l-a refuzat ,l-a scuipat desi era disperat si se vedea ca e rupt de foame. I-am facut biberonul cu formula ,l-a baut imediat si gata s-a potolit

acum eu vreau sa stiu cum aflu daca laptele meu e suficient pt bb si daca el s-a hranit destul ca sa nu-i mai fie foame?
mentionez ca si daca mananca doar biberon sau doar san doarme 3-4 ore ,insa la biberon vad cat bea si stiu ca e satul iar la san adoarme mai repede si cred ca si nemancat

si in conditiile astea prefer sa-i dau biberon decat san insuficient

multumesc anticipat Simonnete si George Alexandru 3 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Simonete, eu cred ca bebelusul tau e derutat de faptul ca ii dai lapte si din biberon, de acolo e mult mai usor sa suga si dupa ce si-a astamparat foamea cea mare ar mai suge, dar nu san, ca la san trebuie sa depuna efort mai mare, iar din biberon curge mai usor.
de aceea cred ca nu laptele tau e de vina, ci faptul ca ii dai in continuare biberon.si nu are nici o importanta ca nu vezi cat suge din san, isi ia el cat e necesar; iar laptele praf pe care i-l dai e primul pas spre intzarcare.sper ca am fost destul de coerenta, ca mi-e cam somn. noapte buna!


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput