Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Acum cateva luni pusesem si eu o intrebare la parintii intreaba "Cum trecem de la biberon la san?

Simonette hai sa-ti spun experienta mea. Noi am trecut de la biberon la san cand bebe avea 7 saptamani (s-a nascut prematur si primele 3 saptamani state in maternitate m-am muls si i-am dat cu bibe ca sa ia in greutate mai bine. La 7 saptamani m fost la doctor (Ana Culcer) care mi-a zis ca daca nu-l trec la san pierd laptele. Din seara aia am inceput si am vrut sa fiu hotarata. Toata noaptea a urlat ca din gura de sarpe. (El mai mancase la san dar nu exclusiv, il puneam cateodata intai la san si apoi ii dadeam cu biberonul (tot laptele meu)). Dupa 24 de ore in care eu dormisem vreo 2 ore si plansesem din plin am hotarat ca trebuie o metoda mai putin radicala. Era intr-o marti si am decis sa-l pun la san sa-l las sa suga cat mai mult si la sfarsit sa-i dau cu biberonul. Am avut succes, sambata deja nu mai manaca din biberon decat 20ml. Atunci am inteles ca i-a ajuns cat suge si am renuntat la bibe. In prima saptamana a luat mai prost in greutate dar apoi si-a dat drumul. Dna doctor mi-a xis ca nu suntem la concursul de greutate si nu ne intereseaza decat sa suga la san. Acum are 4 luni si a luat in medie cam un kg pe luna.

Concluzia mea: Copilasii sunt niste fiinte delicate si orice masura radicala nu da roade, dimpotriva ii frustreaza.

Incearca si tu la fel: pune copilul la san, lasa-l cat mai mult sa suga si la sfarsit da-i cu bibe (mulge-te inainte). Nu zic ca e usor dar acum cand il alapatez doar la san (si sunt 2 luni jumate de atunci) sunt atat de fericita si ma felicit pentru efortul de atunci. De fapt e un efort pntru toata familia care trebuie sa te spijine. Si ca sa ai lapte sa nu ii mai completezi cu formula trebuie sa te odihnesti. Si daca suge direct de la san vei avea lapte si mai mult.

Si nu uita ca bebeii alaptati la san treuie hraniti la cerere. Noi nici acum la 4 luni nu avem un program, dar avantajjele compneseaza.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchi spune:

mai fetelor, daca mai raspunde cineva la subiectul asta va rog sfatuiti-ma si pe mine.

Am o fetita de o saptamina si vreau cu disperare sa o alaptez exclusiv la sin. Ea e cuminte si se trezeste la 3-4 ore si papa apoi doarme.
In ultimele zile am incercat sa-mi golesc sinii dupa fiecare masa a Medeei asa incit acum nu mai am duluri si sint molcuti. Cu toate astea am momente cind ma dor. E normal?
Si mai am o nelamurire, nu pot nicicum sa folosesc pompa para pt muls pt ca nu scoate nimic, asa ca totul decurge manual si laptele iese relativ greu din sinul sting? Pe de alta parte daca suge fetita din sinul sting iese ok? Deci lapte este doar ca reusesc foarte greu sa-l scot.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Buna!
Am o fetita de 4 saptamani si inca de la inceput eram nevoita sa o alaptez foarte des, la intervale foarte mici. Asta nu ar fi fost o problema in sine, dar dormea cate 10 minute, alteori 30 de minute si foarte rar 2-3 ore in sir…Mi s-a spus ca desi laptele meu exista cantitativ, nu-i ofera satietate…Am aproape 2 saptamani de cand ii suplimentez si lapte praf si e oricum mai linistita, reuseste sa doarma cate 3-4 ore. Foarte multe mamici mi-au zis insa sa nu-i mai dau cu biberon, ca se va invata si imi va refuza sanul…Pentru moment, treaba merge bine si suge si de la piept, deci nu-mi fac griji…
Intrebarea mea este daca pot face ceva ca ea sa se sature exclusiv de la piept, ar fi mult mai bine…

Geani & Daria (03.04.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

eu cand era mic il alaptam si de 18 ori in 24 de ore
statea la un san si 45 de minute
nu trebuie sa te gandesti ca nu-i satios laptele, nu suplimenta nici intr-un caz
dar de ce tii sa doarma cate 3-4 ore?
lasa ca-si gaseste el un ritm, un bb are un ciclu circadian de 3 ore, in timpul asta trebuie sa doarma, sa pape, sa mai rupa mamicii, de unde crezi ca o sa dorma 3-4 ore di continuu? incet, incet pe masura ce creste, stomacelul lui se maturizeaza, i se maturizeaza si sistemul nervos are sa doarma tot mai mult.
dar deocamdata e devreme sa te astepti sa o faca.
ai descris o fetita cat se poate de normala asa ca nu-ti face griji.
tuchi, eu n-am folosit niciodata pompa
cel mai bine stimuleaza sanul bb, lasa-l la san cat vrea chiar daca ti se pare ca-i gol
uneori ma dureau si pe mine sanii, dar cu timpul trece
pentru a nu face ragade de fiecare data cand a terminat masa unge cu propriul laptic sfarcul si aureola
dar ce te-a determinat sa mulgi?


http://pg.photos.yahoo.com/ph/boudoux/album?.dir=2907&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

buna fetelor, poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat ..o parere,

am un bebe de 1 saptamana si 3 zile , cand am venit cu el de la maternitate era foarte cuminte , manca cam la 3-4 ore si adormea imediat, in timpul zilei, noaptea ii dadeam sa suga pe la ora1 si pana pe la 6 nu se mai trezea il trezeam eu sa-i dau sa pape, am uitat sa va spun ca-l alaptez, s-a nascut cu 3,850, cand am iesit din spital avea 3,500 kg, aseara l-am cantarit si a luat 250 g,
cand am venit cu el de la maternitate sugea cam 20 de minute la un san si adormea, acum nu stiu ce are suge si cate 1 ora la un san si tot mai vrea si nu stiu ce sa fac sa-l las? nici nu stiu daca curge ceva sau nu, el mai adoarme putin la san dar eu il trezesc de fiecare data ca sa suga, ce sa fac? il las asa mult la san? sau nu?

Adriana si bebelinul Cezarica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

tot eu , am uitat de fapt ce era mai important, faptul ca sta si suge cate o ora la un san nu ma deranjeaza dar dupa ce adoarme si ii scot sanul din gurita si-l pun in patut la el incepe si plange si nu vrea sa doarma, asta se intampla de 2 zile, pana acum nu a facut asa, si numai ziua noaptea dupa baita doarme
ce sa fac pt ca nu mai stiu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Adriana, SA-TI TRAIASCA!!!!

si eu am patit ca tine, dar numai de cateva ori..al meu s-a "reglat" singur.. Probabil ca vrea doar sa stea cu tzatzica in gura.. Ai incercat sa-i dai o suzeta atunci cand plange in patut? dupa ce a papat? Chit ca ai toate sansele sa ti-o scuipe, incearca diverse modele, s-ar putea sa-ti reuseasca manevra. N-are cum sa fie foame , dupa ce suge asa multa vreme.AAA!! Si foarte important - sa nu transformi greutatea copilului intr-o obsesie! Daca este alaptat, isi va alege singur ritmul meselor si ritmul acumularilor de grame, sau sute de grame.. Al meu, par igzemplu mananca enorm la varsta lui (diversificat, deja) si nu pune nici un gram.. (asa e soiu )..


Tuchi, eu am folosit pompa abia cand avea bebe 2luni si jumatate.. Pentru ca ma musca... Pana atunci mi s-a parut un procedeu barbar.. Chit ca scrie la nenumarate carti si o sa auzi din diverse surse ca sanii trebuie goliti integral dupa masa copilului, nu mai apleca asa de mult urechea.. Au fost destule mame si or sa mai fie care au dat ambii sani la o masa, deci nu mai vorbim de nici o golire, nici macar nu ajunge bebe la lapticul hranitor asa...sunt destule care au ascultat dorintele odraslelor si le=au lasat sa pape la san fie si numai cinci minute, daca asa le-au dorit inimioarele.. Eu nu m-am muls, nu mi-am pus problema golirii. Ma gandesc, pe de alta parte, de durerile tale pot sa vina si din incercarea corpului tau de a se adapta noilor functii. Mai bine incearca sa i masezi, dusuri caldute si comprese cu foi de varza.. Oricum ar fi, SANATATE!

Gegea - eu am inceput completarea cu formula la 3 luni si o zi.. Nu s-a obisnuit cu biberonul...dovada este ca si acum are doua mese de lapte de la mami , direct de la sursa . Am avut nenumarate perioade de "fitze&figuri" dintre care enumeram - dorinta de a papa dintr-un anume fel de biberon, cu o anume tetina, dorinta de a papa numai cu lingurita/biberonul sau chiar placerea nebuna de a papa san numai noaptea, ziua cand ma vedea incercand lua sanul in gura si dupa ai incepea sa rada... Sfatul meu?! Ca si pentru tuchi - mai infunda-ti urechile la gura lumii.. instinctul tau iti va spune singur ce trebuie sa faci si mai ales COPILUL TAU ITI VA SPUNE SINGUR!!!




mamica de ( 13oct04 )

"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

intrebasem si eu in saptamana cu mesaje pierdute cum sa fac: am senzatia ca mi se diminueaza lactatia; probabil de cand am inceput diversificarea; ma obisnuisem sa simt sanii tari, angorjati, mai ales inainte de masa bb-ului; acum ma ingrijorez ca sunt cam moi...

mai beau ceai de fenicul+anason+chimion...

intentionez sa alaptez cat mai mult; de la intai reiau si serviciul, iar mesele de lapte vor ramane cele de la 7, 17 (doar ca si completare la iaurt), 21 si eventual 23...

cele care au alaptat si au lucrat - e normal ce se intampla? daca nu - cum remediez???


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca trebuie sa o alaptez des, ce nu-mi convine e starea ei de agitatie si plansetele ei atunci cand ii dau numai de la san… si nu ca m-ar deranja, dar ea cand se mai odihneste? De multe ori incerc si zic ca ii dau numai san, dar niciodata nu reuseste sa se linisteasca…Avea zile in care dormea foarte putin, cate 5-6 ore (cu mici perioade in care mai si atipea) se chinuia sa se sature de la san si degeaba…In cele din urma adormea, dar nu pentru ca era satula, ci pentru ca era rapusa de oboseala.
Nu stiu, poate ca laptele e insuficient si nu lipsit de consistenta asa cum mi s-a zis.
Mi-as dori foarte mult sa se sature numai de la san, dar daca nu se poate, asta e…
Ar mai fi ceva…poate nu e foarte grav, dar s-a si obisnuit sa adoarma cu tzitzi in gurita…asta e ritualul…suge la san, apoi suplimentul si iar sanul pentru a adormi.
Vroiam sa mai intreb daca ii ofer alimentatie mixta, laptele de mama isi mai face treaba asa cum o face atunci cand copilul e alimentat exclusiv la san?
Sunt foarte derutata si nu prea inteleg…

Geani & Daria (03.04.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Buna fetelor...
Sint si eu mamica de 5 zile... HEEEEELp!
Cit trebuie sa manince un nou nascut, cantitativ????
Al meu sta cite o ora la sin (si suge pt. ca am lapte! si chiar daca adoarme des incerc sa-l stimulez, deci cred ca mai mult de jumatate din timp e supt efectiv, dupa care se mitie si trebuie sa-i dau completare. Azi mi-a supt vreo 10 ml de-al meu si 60 ml lapte praf in completare. Abia dupa aia a adormit. OARE NU E PREA MULT? Bine, show-ul intreg dureaza mai mult de 2 ore. Semne de oboseala, pus in pat, in pat minutele in gura, plins, plins, luat in brate, pus la sin, semne de oboseala, pus in pat... de n ori pina e gata biberonul promis. Oare ce gresesc si cum sa fac sa fie bine???
Sint capie.
Astept sfaturile voastre, eu chiar nu stiu ce sa mai fac

Mergi la inceput