Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

Lali, copilul meu s-a nascut cu 3310, in trei zile ajunsese la 2970, mie mi-a venit laptele doar in a cincea zi (fa un calcul cam cat mai pierduse intre timp si cred ca suntem tot pe acolo) da un search si vezi pe cate site-uri ai sa citesti articole in care scrie ca laptele poate sa vina si in a 5-a zi. daca n-ai timp ti spune eu ca sun foarte putine. N-am recurs la formula, nici macar apa sau ceai de musetel nu i-am dat, am avut incredere, mi-am zis ca nu se poate sa-mi hranesc copilul cu formula. L-am tinut nopti la san fara sa adorm mai mult de 15 minute cand nu mai rezistam efectiv. Eu il tineam la san mai mult timp, nu doar 15 minute cat mai citesti prin unele carti scrise pentru parinti de catre unii... primul lapte este mai bogat in apa abia cel de la urma este bogat in grasimi si deci mai hranitor, in plus laptele de la urma contine anumite substante care predispune copilul la somn.Te-ai gandit ca s-ar putea sa urle nu atat de foame ci din alte motive, al meu urla daca nu e tinut in brate, trebuie sa adoarma ori la cineva in brate, ori cu sanul in gura, altfel spui ca nu-i chip sa-l linistesti. Poate are sa-ti fie mai usor daca-l culci langa tine si nu in patut, al meu asa doarme de cand am venit de la spital si daca mananca, e schimbat si purtat in brate nu plange mai mult de 15 minute in total pe zi. daca-i dai completare risti sa-i creezi o stare confuzionala copilului, odata ce se va satura cu formula nu-i va mai fi fomica repete, nu va cere sanul, tu nu-l vei pune la san vazandu-l multumit, iar sanul nu va mai produce laptic. e un cerc vicios din care odata cazuta n-ai sa mai iesi. crezi ca bebe-ul tau merita sa fie hranit cu formula? Si pot sa va spun ca maninc de regim, nu am indraznit sa maninc nici macar cartofi sau fructe numai compot de mere...
Iar cu alimentatia, nu vreau sa te supar, dar e total gresit ce spui. Tu nu trebuie sa mananci la regim, trebuie sa mananci sanatos, din toate cate putin, trebuie sa ai o alimentatie cat mai variata, un supliment de 500 de calorii zilnic, Trebuie sa mananci cat mai multe fructe, legume proaspete de sezon, lapte, produse lactate fara frica. ca sa nu-ti fie digestia foarte alcalina bea sucul a 4 portocale zilnic pentru a echilibra.
Sunt multe de spus legate de alimentatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

Mi s-a inrosit jumatate dintr-un san...e mai cald...si parca ma mananca...e vorba de MASTITA ????! Tooot incerc sa ma mulg...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Salut fetelor!Eu am o mare problema cu bebele meu:suge cate putin si des de imi amortesc sanii de atata supt;cam la doua ore chiar mai devreme.Ieri i-a dat sotul un biberon cu lapte praf, ca eu a trebuit sa lipsesc de-acasa pt.vreo doua ore si a supt 120 ml in doua reprize;peste o ora si jumatate voia din nou sa suga.Ma dispera ritmul asta si ma oboseste groaznic, cum sa-l fac sa suga macar la trei ore ideal ar fi la patru?suzeta nu accepta, si la biberon se cam stramba, dar il accepta pana la urma.Sa nu mai fie laptele meu destul de consistent?El implineste sambata doua luni si pana acum a luat 1,900 kg, deci e foarte bine, nu laptele ar fi problema.Completare nu i-am dat niciodata pana ieri in caz de urgenta.Necazul e ca ziua nu prea doarme, dar e linistit, curios si dornic de joaca,plus ca se repede la san ori de cate ori ma apropii de el.Noaptea e bine, se trezeste cam la trei patru ore.Am vreo sansa sa-i schimb ritmul si peste zi?Multumesc,
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syd spune:

N-am citit tot ce s-a scris dar stiti cum am oprit eu alaptarea si altele inaintea mea?Pastile sau ceaiuri contra constipatiei,ex dulcolax..Si a mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Mona_B, bebelusul tau parca e frate cu al meu - si eu am fost "chinuita" din 2 in 2 ore, pana la 4 luni! Atunci si-a reglat singur "cererea" la 3 ore. E bine sa-l alaptezi la cerere si atunci trebuie sa te adaptezi ritmului lui, dar e f. greu pt. mama. Daca doresti sa-i maresti intervalul dintre mese trebuie sa nu ii dai 3 ore de mancare si sa fii consecventa, chiar daca urla, e un "dresaj" pe care eu nu m-am simtit in stare sa-l duc la indeplinire, dar sunt mamici care au reusit.Orice metoda ai alege, iti doresc succes si mai ales nu renunta la alaptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandr69 spune:

Lali, gazella are foarte mare dreptate. Regimul pentru mamale care alapteaza e o prostie, si eu am incercat in primele zile dupa nastere si micutei nu-i placea laptele.cand am inceput sa mananc normal, si fructe, si legume, si lactate, Mara a devenit foarte multumita si am alaptat-o pana la 1 an jumate.Binenteles, dupa 6 luni am diversificat alimentatia, dar a crescut foarte bine si a fost destul de greu sa o intarc. Si eu cred ca regimurile pentru mamici care alpteaza sunt calea sigura spre intarcare.
http://community.webshots.com/user/movalinda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

pt alaptat eu folosesc o metoda care la mine cel putin functioneaza. pt ca am mameleoanele foarte sensibile, mai intai ma mulg cu pompa, dupa care pun bebelusha sa traga ce a mai ramas (are mai multa putere decat pompa) si astfel imi goleste sanul. asa ca mancam alternativ.
ma ajuta si cand trebuie sa plec de acasa, ii las provizii in frigider.
pot sa spun ca la inceput nu aveam destul lapte si i-am dat completare, dar acum productia a crescut mai mult decat e necesar, asa ca mai alaptez un bb:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Of, m-am mai linistit un pic dupa ce am citit ce ati scris voi aici. Sunt mamica de numai doua saptamani si m-a cuprins disperarea din cauza alaptatului... Stefan vrea sa suga foarte des, chiar si la o jumatate de ora de la ultima masa, si sta foarte mult la san, am niste rani infioratoare si sunt intr-un hal de oboseala de nu va mai zic! Dar vad ca este normal, ati trecut si voi prin asta. Ma chinuie gandul ca nu am suficient lapte si ii mai dau in special seara cate un biberon de completare si il suge in doi timpi si trei miscari...Chiar vroiam sa raman numai la lapte praf. Dar acum cred ca am sa mai incerc. Mi-am luat o pompa sub forma de siringa, cu care am reusit sa scot ceva, vreo 30 ml toata ziua... Nici eu nu stiu cum e mai bine. Sa mai treaca un pic timpul, poate ma luminez si eu. Poate imi spuneti si mie in ce conditii se poate pastra laptele matern, si in ce fel de recipiente!

Cristina si bebe Stefanut (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Ellinia, stiu ce inseamna epuizarea provocata de alaptatul la cerere, in primele doua saptamani l-am lasat si eu sa suga ziua din ora in ora , pe urma am citit ca laptele nu are timp sa se digere intr-un interval asa de scurt, ceea ce ii provoaca lui bb colici, plans, iar mama neinitiata sare sa-l alapteze din nou. Trebuie sa treaca 2 ore din momentul in care incepe sa suga pana ce incepe suptul urmator; iar durata suptului nu e bine sa fie mai mare de 15 minute, pentru ca in primele 5-10 minute bb scoate 90% din necesar, restul e supt de placere. Nu stiu cu ce greutate s-a nascut copilasul tau si ce putere de a suge are, dar daca nu iti reglementezi putin programul in curand nu vei mai putea sta in picioare, ti-o spun din proprie experienta.Rani am avut f. urate, am folosit protectoarede silicon si Bepanthen, dar si asa s-au vindecat doar in 2 luni...
Recipiente de stocare a laptelui nu am folosit, dar am vazut reclama pentru astfel de produse de la firma Avent, eu de acolo mi-as cumpara daca ar fi cazul, am folosit timp de 8 luni pompa Isis Avent si am fost tare multumita(cea tip seringa, Nuk, nu a fost eficienta), iar aceste recipiente se ataseaza direct la pompa si apoi se pastreaza in congelator.
Multa sanatate lui Stefanut si tie si nu renunta la alaptat!


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Stefan s-a nascut de 2,900 dar are destul de multa forta pentru greutatea lui. Nu stiu cat a mai luatin cele 2 saptamani si trei zile de viata pe care le are pentru ca asistenta nu a binevoit sa vina cu cantarul, mi-a zis sa vin eu cu bebe la cabinet ! Si azi am avut aceeasi problema! Acum ce are cam jumate de ora de cand doarme... in rest, mi se rupe sufletul cand il cavd ca intoarce capul in toate partile dupa san si se enerveaza cand vede ca nu-l gaseste si e in stare sa-si bage in gura si mainile si bluzita si tot. Nu stiu cum sa fac ca sa-l obisnuiesc. Nici timp sa ma mai dau cu bepanthen nu mai am si ma dor rau sanii...

Cristina si bebe Stefanut (25.02.2005)

Mergi la inceput