Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

kittie, Mei fetele, ia lucrati nitelus si la psihic..Poate acolo e problema! Sa va spuneti ca trebuie sa faceti laptic, si nici nu incape vorba sa nu existe de unde sau nesuficient! Si pentru bebe la fel! Ca trebuie gasita o metoda, pana la urma! Eu am plans de o mie de ori pana acum (div motive, personale) si de fiecare data fugeam rusinata la baie sa-mi sterg lacrimile, nu cumva sa mi se opreasca lapticul! Parca nu-mi place cand aud "depresie", Crinuta, pai nu-i rusine, mama, cu asa minune pe lume? eee, ia bagati la cap acolo autosugestie, autopacaleala, cum vreti sa-i spuneti, trebuie scos lapticul ala din leneveala! Si al meu papa cateodata doar cateva minute si uneori n-ar mai lasa tzatza din gura, da' daca-l vad vesel si ca umple scutecelele, nu-mi fac probleme. E pacat sa treceti la formula..fetelor cititi si recititi, are atata dreptate! In plus sa va mai zic ceva, cand lui felix i se face foame, chiar daca el e in cealalta camera eu stiu, incep sa-mi curga sanii, la cateva secunde el incepe sa caraie, aveti incredere in voi si in bebeii vostrii
numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Anamari, de candida eu am scapat cu monistat unguent, dar destul de greu si am incercat multe alte unguente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Fetelor, eu nu stiu ce sa zic, ca il tin la san cate 30-40 de minute, el isi misca falcutele, simt ca suge, inainte sa il pun la san curge laptele de imi patez tricoul si cand il cantaresc sa vad cat a supt 10, maxim 20 de grame. Dupa care bea ca fomila 80-100 ml de lapte praf.... timp in care mamica lui se chinuie cu pompa si mai scoate 20 ml pe care ii da cu lingurita.... asta de intampla la noi de 6 ori/zi !

Habar nu am ce sa mai zic, beau ceai de chimen si anason in loc de apa, iau nutrinatale etc... si degeaba, zic eu ! Tare mult as dori sa revenim la san dar nu vad cum... daca bea atat de bine lapte praf dupa ce suge inseamna ca ii e foame, nu ? adica nu se satura de la san. Si ii dau cu lingurita, sa nu se obisnuiasca cu biberonul, desi e foarte greu cu lingurita...

Cred ca v-am mai spus ca eu am incercat aproape o saptamana numai cu san dar a pierdut in greutate: de la 3200 la nastere a ajuns la 2650 g si plangea mereu saracutul de foame... offfffff


bebe Dragos si mamica Lali

http://community.webshots.com/user/laurastoica100

"Daca ii judeci pe oameni nu mai ai timp sa ii iubesti " Maica Tereza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Lali, la mine e si mai rau. Rayan nici nu are rabdare sa stea la san, asa ca mancam exclusiv Humana.Azi la muls a iesit super putin lapte si asta deoarece el nu suge si asa dispare incetul cu incetul.
Rayan mai mult de 85 ml nu a supt pana acum la o masa, deci Dragos sta bine.


Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Galactogilul merita pretul.daca socotesti cat te tine o cutie iese cam 30000 pe zi, poate 40000.Nu merita copilul atat? laptele praf e de o mie de ori mai scump.Crinuta, nu renunta.Chinuie-te sa suga oricat de putin inainte de biberon, chiar daca urla si se zbate.El treuie sa invete sa suga.Sa fii doar tu cu el, liniste, sa nu va intyrerupa nimeni. Ufff...te rog, nu renunta!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Lali, cantarul; e o aberatie. Sofia sugea de rupea si cand o cataream arata mai putin!
Scrie peste tot sa nu faci proba suptului.
Tu tii bine sanul? Sanul trebui f. bine sustinut, sa nu ii fie greu in gurita copilului.Sa nu ii atarne! ca ii pica din gurita.Si sa apuce jumate din areola, cu sfarcul n-ai facut nimic.
Eu am mameloane ombilicate, da rau de tot, si cu toate astea am alaptat un an si 8 luni!!!!Pt. ca intr-un final am reusit s-o fac pe Sofia sa apuce areola, de acolo se elibereaza lapticul.
bafta!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sabina, eu nu renunt, voi incerca tot. Ti-am spus insa care e problema cu suptul si de ce cred ca nu vrea.



Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ia uite ce am mai gasit, cititi si aicia
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12538&SearchTerms=cauzele,intarcarii,precoce

Crinuta, vroiam sa mai zic doar ca trebuie la fiecare masa sa incerci sa suga,inainte de biberon, oricat de nervos ar fi, ca sa se obisnuiasca cu ideea!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Proba suptului la bebei asa mici e o tampenie. Cantarele noastre daca nu sunt digitale nu arata corect si pateam si eu ca Sabina puneam copilul pe cantar dupa ce sugea si arata mai putin . Plus ca pui copolul 3 cm mai in sus si diferenta e deja de 50 grame (verificat!).
Lasati proba suptului, dati bebeului sa suga chiar daga plange si protesteaza, pana la urma prinde sanul. Am avut si eu mameloane ombilicate, Vladut plangea de mama focului ca nu putea apuca sanul, dar nu m-am lasat, are aproape 8 luni si cel mai bun e tzitzi.
Important: beti multe lichide, daca vreti ceaiuri, bere fara alcool, nu au ce strica, sa fiti bine imbracate cand alaptati (sa nu va fie frig ca iese laptele mai greu si bebe se enerveaza), bebelusii cat mai dezbracati, gadilati pe talpici, ciupiti de ureche, obraz, orice sa se trezeasca, pompat serios dupa fiecare supt si completare doar dupa supt si numai daca bebicul da semne ca iar mai fi foame. Lasati copilul sa suga des, daca ii oferiti completare va suge foarte rar si sanii vostri nu vor produce lapte, chiar daca vi se pare crud, sugand des creste lapticul in sani si in curand vor avea destul laptic de la mamica lor. Puteti eventual recurge la competare daca plange de foame si chiar suge in gol, altfel NU. E normal la aceasta perioada sa suga chair si la 30 minute dupa ce deabea au terminat o tura, nu disperati.
Pupici si succes!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Sabina, mie mi-a spus si doctorita si asistenta ca il tin corect la san, si apoi face o "ventuza" cu buzitele de, dupa ce adoarme abia ii scot tzitzi din gurita....

Diana, eu am recurs la completare dupa zile si nopti intregi in care il puneam la san si din ora in ora si la jumate de ora si il tineam peste o ora la ambii sani. El urla de foame si pierduse in greutate 550 g, de la 3200 la 2650.... era deja prea mult, ajunsesem ca el urla de foame si eu de oboseala... nu cred ca puteam sa nu ii dau completare.

Iar despre proba suptului, chiar daca nu i-o fac, dupa ce sta la san 40 de minute maminca cu pofta 80-100 ml completare, ceea ce inseamna ca nu se satura la san, nu ?

Dar sa vedeti ce mi-a facut aseara: dupa ce l-am tinut la san m-am muls si printre linguritele cu lapte formula i-am dat si lapticul meu. Nu l-a inghitit, a facut niste mutre de speriat si l-a dat afara, apoi a apucat ca fomila lingurita cu lapte formula.... Si pot sa va spun ca maninc de regim, nu am indraznit sa maninc nici macar cartofi sau fructe numai compot de mere...


bebe Dragos si mamica Lali

http://community.webshots.com/user/laurastoica100

"Daca ii judeci pe oameni nu mai ai timp sa ii iubesti " Maica Tereza

Mergi la inceput