Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Lali, te inteleg ca asa era si al meu. Tudor al meu a fost prematur si nu avea nici putere sa suga, tragea de cateva ori si adormea. Pot sa te incurajez ca va trece si perioada asta, trebuie sa ai rabdare cu el, il masezi, il muti se la un san la altul si incearca sa ii dai sa suga doar in pampers sa ii fie asa putin racoare. Mie inca din spital mi l-au dezbracat la scutec asistentele, mie imi era tare mila de el, dar se mai trezea putin, apoi iar adormea, apoi il schimbam la scutec cam pe la mijlocul mesei, iar se trezea, cum ii dai jos scutecul o sa vezi ca se trezeste, il schimbi si ii mai dai pana adoarme iar si tot asa.
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Lali(sa-ti traiasca!), asa-i faceam si eu la inceput- il schimbam pe la jumatatea mesei si se trezea nevoie mare.. Acum nu stiu sa spun ca merge la toti, fiecare copil e altfel.. Bafta mare, da' nu-i da completare, mulge-te tu si da-i lapticul tau, atata timp cat e stimulat sanul, va produce laptic!
Crinuta, nu stiu sa-ti spun care cum. A fost prima data cand am folosit vreun mamelon d-asta, am si aruncat ambalajul, era un blister, deci nu pot sa-ti spun si cum se cheama, din pacate. Si si-asa, nu le-am ales eu, le-a luat al meu, ca eram disperata zilele alea, nu-mi venea nici sa ma ridic din pat, darmite sa ies dupa cumparaturi. Acum de bine ce mi-am revenit, a inceput sa ma muste din nou, asta e, revenim la mameloane, ca tare bune au fost!

Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Cine stie daca Galactogil e bun sau nu? Nu stiu ce sa mai fac pentru a avea macar putin mai mult lapte.Ce e acum e infim, si eu nici nu m-am muls de mult, iar acum e si mai putin decat era.
Kittie, iti trimit PM.

Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, si eu adopt aceeasi tehica cu Rayan, mai precis schimbatul, desi am o rezerva deoarece stiu ca nu e indicat sa fie schimbat in timpul sau dupa masa. Azi am apelat la metoda asta fiindca era la inceput si nu a inghiti mai nimic deoaorece a adormit, si orice as fi facut nu ajuta asa ca m-am apucat sa il schimb, l-am trezit bine si apoi a mancat cat de cat, dupa care iar a adormit.

Lali, cum stai cu laptele?


Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Crinuta, eu n-am luat Galactogil ca era prea scump, sa fim seriosi, 400 si ceva de mii pt o chestie pe care o termini in max o sapt? Pffff, prefer berea fara alcool, ba chiar a-nceput sa-mi placa rau de tot :) si Spirulina. Oricum sunt mai sanatoase si mai ieftine decat porcaria aia frantuzeasca (pardon, daca se ofenseaza careva). Sau ceiut de chimen+anason+un pliculet de ceai de fructe de padure de la celmar, ca sa-i dea un gust omenesc ceaiului (cu zahar, evident). Eu am strambat amarnic din nas cand am auzit de bere fara alcool, da' tare functioneaza! si scoateti cu pompa daca nu suge bebe, ca sa se stimuleze sanul! Si Garmastan sa nu se irite sfarcurile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Fetelor eu iau si NutriNatale sunt niste pastilute din plante, anason, chimen si nu mai stiu ce 3/zi.
Incercati si voi, eu am laptic dar ori nu suge bebe suficient de tare ori nu vine suficientde puternic astfel incat in continuare dupa 1/2 ora la san papa 80-100 g laptic praf.


bebe Dragos si mamica Lali

http://community.webshots.com/user/laurastoica100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Kittie, costa peste 200000, insa vreau sa stiu daca e bun de ceva sau nu.
Bere fara alcool beau zilnic, chiar si in timpul sarcinii am baut insa din ce vad eu in zadar. Atat de putin am scos azi la pompa incat fac depresie. Am senzatia ca nimic nu ajuta. Acum 2 saptamani aveam mai mult dar daca nu a supt Rayan uite unde am ajuns.
Lali, cat mananca Dragos? 80-100 ml?Pai Rayan bea numai lapte praf si niciodata nu a mancat la o masa mai mult de 70 de ml, si asta doar de cateva zile. In rest media e acum 60, insa mai avem si mese cu 45.
Pai la 9 zile cat are Dragos ar trebui sa manance cam 70 la o masa. Ori ii e foame rau, ori nu suge bine la san.

Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Mei fetele, ia lucrati nitelus si la psihic..Poate acolo e problema! Sa va spuneti ca trebuie sa faceti laptic, si nici nu incape vorba sa nu existe de unde sau nesuficient! Si pentru bebe la fel! Ca trebuie gasita o metoda, pana la urma! Eu am plans de o mie de ori pana acum (div motive, personale) si de fiecare data fugeam rusinata la baie sa-mi sterg lacrimile, nu cumva sa mi se opreasca lapticul! Parca nu-mi place cand aud "depresie", Crinuta, pai nu-i rusine, mama, cu asa minune pe lume? eee, ia bagati la cap acolo autosugestie, autopacaleala, cum vreti sa-i spuneti, trebuie scos lapticul ala din leneveala! Si al meu papa cateodata doar cateva minute si uneori n-ar mai lasa tzatza din gura, da' daca-l vad vesel si ca umple scutecelele, nu-mi fac probleme. E pacat sa treceti la formula..
De NutriNatale n-am auzit.. eu dau cu spirulina, ca e buna la toate, intre 4-8/zi.Galactogyl a luat o colega de salon, si stiu ca i-a facut laptic....nu stiu unde ai auzit tu de pretul ala, da' poate e vb de alta cantitate. Mai e un ceai instant de la Hipp, in jur de 150.000 si te tine putin, e cant mica.
Din ce-am citit, in proportie de 95% femei sunt capabile sa alapteze in conditii optime. De asemenea corpul produce exact atata lapte cat are nevoie bebe. De ex, la mine, daca intr-o zi papa la 2h dif, atunci se pune in miscare fabricuta de numa-numa! Daca a 2-a zi se gandeste el sa pape la 4-5h diferenta, fabricuta se regleaza dupa sef! Mare lucru! si nu sterilizez nimic, nu incalzez nimic, fara dureri de cap, doar ma trezesc in toiul noptii si-i pun "dopu'"-n gurita :) . Eu tot bat campii acilea sa va convig de ceva ce cred ca si voi stiti f bine.. da' ce sa fac si eu, ce pot..

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

eu am auzit ca si ceaiul de chimen e bun-si l-am incercat si a eu zic ca m-a ajutat-dar eu n-am avut probleme mari cu laptele, asa ca....

acu' ma plang si eu ca parca nu mi-a mai mancat asa bine in ultimile doua saptamani...
si noi ne chinuim cu candida asta de care nu scapam-a mai trecut cineva prin asa ceva?
kittie-ai dreptate-psihicul e important...


anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
http://community.webshots.com/user/anababa100
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Anamari, n-am trecut prin candida la sani dar stiu din experienta de candida genitala ca trece cu galbenele.. Incearca si tu. Poate. Eu tocmai am facut de la ultima runda de antibiotice pt gat si cam intr-o sapt de spalaturi cu galbenele s-a dus.
Sanatate!

Mergi la inceput