Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Kittie, daca te doare in timp ce alaptezi inseamna ca sfarcul nu e dstul de adanc in gura la bb. Incearca sa il faci sa deschida gurita mai mare, daca te doare scoate sanul din gurita lui si incearca din nou, pana ia sanul corect,nu lasa sa te doara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Kittie, si eu am patit la fel ca tine, dureri groaznice la alaptat, fara ragade vizibile.
In primul rand verifica pozitia puiutului la supt, sa prinda cat mai mult din areola si nu doar sfarcul.
Apoi, uita-te la micut in gurita, daca vezi niste depozite albicioase care nu se duc cand dai usor cu degetul, e vorba de micoza, candidoza la bebicul tau in gura si la tine pe sani. E tare pacatoasa, la mine a trecut f. greu, am nascut prin cezariana si am primit apoi antibiotice la greu, si ciuperca s-a dezvoltat in voie. Daca despre asta e vorba eu am incercat 3 leacuri:
1. glicerina cu stamicin de la farmacie, stiu ele cum s-o prepare, trebuie dat copilul in gurita ideal dupa fiecare alaptat si la fel si mameloanele tale 1-2 sapt.
2 glicerina cu stamicin, albastru de metil si vitamina B administrata la fel
3. singura care a functionat la mine : violet gentiana (albastru violet)dizolvat in glicerina 7 zile, o data pe zi ( e mult mai usor, dar pateaza, iese la spalat).
Eu am tot facut cure cu primele 2 variante, ma simteam bine cateva zile si apoi reaparea. La 5 luni am incercat si a 3-a variata si nu am mai avut probleme de atunci.

Mona, felicitari, ma bucur ca ti-am putut fi de folos!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Codritu si DianaR, inprimul rand multumesc frumos pentru raspunsuri.. Nu cred ca e pozitia, bebe n-a avut niciodata probleme cu pozitia la supt , si cu atat mai putin la cat ia din sfarc in gurita, a fost "priceput" din prima zi :) . Nu ma doare chiar in timp de suge, ma doare infiorator la inceput, cand prinde sanul pt ca, fie numai la contactul cu aerul, sfarcurile mele dor infiorator.. S-au inrosit sfarcurile si o zona f mica din jur (aprox un sfert din aureola, in jurul sfarcului). Mai e o "perioada" dureroasa pe la sfarsitul suptului, cand iarasi musca si se intinde cu sanul in gurita..M-am uitat la gingii, sunt albicioase (in raport cu limba, de ex, ca altfel nu stiu cum sa descriu) si cu mugurasi de dintisori (in sus).. DianaR, mi-e greu sa vad diferenta intre mugurasii de dintisori si chestiile de care povesteai tu (Doamne Fereste!) o sa sun si eu doctorita astazi, cu toate ca fara vizionare nu stiu ce-ar putea sa-mi spuna. Altfel, daca mai aveti idei, va rog sa le comunicati caci nu vreau sa renunt la alaptat sub nici o forma!

Multumesc din suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut voios!
Intru si eu in vorba!Ca sa va incurajez pe cele care mai aveti inca mici probleme de adaptare, eu alaptez deja de 4 luni si o saptamana, al meu e DISPERAT dupa san! Si mie imi place sa-l alaptez, chiar imi va parea rau cand va trebui intzarcat.Sa stiti ca si eu am avut unele dureri cand era mai mic, cred ca pozitia nu era buna, noi ne-am obijnuit sa stam in pat, intinsi amandoi, il tin lipit de mine, si e MINUNAT, nu obosesc stand pe scaun, nu ma doare spatele, gatul, e foarte relaxant si la fel si pentru bebe, e drept ca ne-au trebuit cam 2 saptamani sa invatzam, la inceput nu stia cum sa prinda sfarcul din aceasta pozitie, dar cu rabdare a reusit. Din experietza mea stiu ca bebe papa cand are chef, si la juma de ora! Iar laptele se face in functie de cerere!Nu mai dati ceai sau complectare la bebelusi ca nu e bine! Eu am nascut cu cezariana, si l-am pus la san cat de repede s-a putut, a papat colostru vreo 2-3 zile si nu a patit nimic! a recuperat pe urma!
Garmastan e foarte bun pentru mameleoane, iar mie in spital mi-au zis sa imi fac masaj cu margarina, nu are miros, si nu e toxica si la mine a avut efect, pentru ca cu crema nu puteam iar sa masez sanul pe uscat era destul de dureros!Eu am muls doar la inceput, cate 10-30ml apoi am renuntzat.Am pus copilasul la san si el si-a facut treaba mai bine ca orice pompa!
Sper ca nu v-am plictisit...eu as putea povesti despre alaptat mullte dar nu vreau sa va plictisesc.Daca imi aduc aminte de ceva important va spun!
A, si inca ceva! NU va mai ganditi ca nu aveti lapte destul! Natura da lapte la toata lumea! Ceaiul de anason si fenicul stimuleaza laptele si in plus e si pt colici!
Numa bine!

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Lol fetele, m-am intors sa va citez ce mi-a spus doctorita "indura, n-ai ce-i face, s-a facut golan ..." :((( deja la sanul stang am rani :( si nu ma las, problema e ca nici nu reusesc sa ma mulg, habar n-am de ce, da' cred ca-mi lipseste indemanarea, ca sa pot face pauza macar o zi, sa-i dau laptic din biberon, sa mi se mai refaca, macar un san! Aveti idei despre muls? E mai bine cu mana, e mai bine cu pompa? INtre timp o sa cumpar un mamelon d-ala de silicon, poate-poate.. Off off, si eu sunt de parere ca e o crima sa intrerupi alaptarea, adica in afara de comunicarea perfecta intre copil si mama (se face laptic, cantitatea care-i trebuie lui bebe, cand ii trebuie, cum ii trebuie) e cel mai hranitor.. din cate stiu. Si it's the mother nature's way, ca nu degeaba ne vine laptic dupa ce nastem!

tare mai sunt mahnita, fetele :( ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Kitti, uita-te pe interiorul obrajilor, acolo se vedea la Vladutz!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by Kittie

Lol fetele, m-am intors sa va citez ce mi-a spus doctorita "indura, n-ai ce-i face, s-a facut golan ..." :((( deja la sanul stang am rani :( si nu ma las, problema e ca nici nu reusesc sa ma mulg, habar n-am de ce, da' cred ca-mi lipseste indemanarea, ca sa pot face pauza macar o zi, sa-i dau laptic din biberon, sa mi se mai refaca, macar un san! Aveti idei despre muls? E mai bine cu mana, e mai bine cu pompa? INtre timp o sa cumpar un mamelon d-ala de silicon, poate-poate.. Off off, si eu sunt de parere ca e o crima sa intrerupi alaptarea, adica in afara de comunicarea perfecta intre copil si mama (se face laptic, cantitatea care-i trebuie lui bebe, cand ii trebuie, cum ii trebuie) e cel mai hranitor.. din cate stiu. Si it's the mother nature's way, ca nu degeaba ne vine laptic dupa ce nastem!

tare mai sunt mahnita, fetele :( ..

Eu cred ca-i mai bine cu pompa, cu mana mai degraba n-as sti ce sa fac...am facut-o de cateva ori, am pompat laptic deoarece si eu patesc la fel ca tine, micutul meu se arunca efectiv asupra sanului, prinde bine, e pozitionat corect, dar la inceput tare mai doare...si la sfarsit, cum descrii tu...se intinde si trage si sfarcul dupa el, iar mie-mi vine sa urlu;nu am rani, dar ustura, folosesc lanolina pura de la farmacie si e tot mai bine;ori m-oi fi obisnuit eu deja cu stilul lui agresiv de-a apuca sanul?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Nu trebuie sa "induri", ceva nu e in regula daca te doare, asa mi-a spus mie asistenta la inceput si asa si este. Si eu am facut rani la sani, din cauza pozitiei incorecte (bb apuca bine sanul, dar tragea numai din sfarc si doare sa te urci pe pereti), apoi din cauza ranilor am facut o infectie cu candida, sunt conditii perfecte pentru aceasta micoza, caldut si dulce de la lapte, bebe nu a avut nimic in gurita. M-am dat cu o crema facuta la farmacie, nu a trecut, am stat vreo 3 saptamani pe diflucan la prescriptia medicului, nimic, m-am dat cu canesten si multe altele. Nu puteam sa dorm numai daca aveam comprese cu ceai de musetel si pana la urma mi-a trecut cu crema o antimicotica luata de la farmacie, "monistat", nu stiu daca este si in tara.
De pompat este mai bine cu pompa, si eu am pompat o saptamana ca nu puteam sa pun bb-le la san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, Rayan a supt de la san, nu mult deoarece are colici si e foarte agitat, insa, am vrut doar asa sa verific, si nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca suge. Nu prea am vrut sa ii dau azi ca am baut cafea, convinsa fiind ca azi nu il alaptez( vreau sa imi schimb pompa), si cand am vazut ca suge singur imi venea sa urlu de fericire.
Culmea e ca la 5 minute dupa aia a inceput sa imi curga mult sanul drept, dar mult, nu doar picaturi ca pana acum. Sa sper ca suntem pe drumul cel bun?
Dar daca a supt putin azi ( doar f putin) si eu bausem cafea, are ceva, il afecteaza?



Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Crinuta, felicitari! Eu stiu ca sunt pareri controversate in ce priveste cafeaua, dar daca tu aveai obiceiul sa bei si in tp sarcinii nu cred ca bebe va reactiona altfel de la cafelutele de acum! Eu n-am avut obiceiul dar mi-am dat cu creme anticelulitice (cu cofeina) dupa nastere si n-am vazut nici o schimbare in comportamentul copilului ( cu toate ca unele mame se tem de asta), am mancat ciocolata si iar n-am vazut schimbari! Stii si tu ca fiecare copilas e diferit, pana la urma, si incercand inveti si tu si el!
DianaR, m-am tot chinuit sa vad pe interiorul obrajilor, greu sa-l fac sa deschida gurita si sa nu creada ca vine papa :) si am vazut o chestie albicioasa ca de la supt, nu stiu cum sa-ti descriu exact, dupa forma suctiunii . Nu cred ca e vreo problema d-aia candida, asa am eu un feeling, si-mi place tare sa ma iau dupa instincte :), mai vedem, deocamdata va dau vestea buna - m-am mai recuperat, si cu mameloanele de silicon si cu indesatul tzitzicii mai mult in gurita lui, ca poate si-o fi schimbat bebe obiceiul cel bun si suge numai din sfarc, azi am luat si o pompa de la chicco si cu toate ca mi-era frica rau inainte, nu e chiar asa de rau, ba chiar iese laptic :) ..am dat si cu crema de galbenele si cu garmastan, oricum, nu mai e ca ieri cand urlam, efectiv , de durere cand imi prindea sanul! Oricum, va tin la curent, ca tot m-ati ajutat si ati fost cu mine prin asta, e un fel de-a spune :)
Codritu, Mona_B, multumesc frumos!

Mergi la inceput