Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns infofun spune:

DA pareri pro si contra!
Cele care ati spus ca exista epidurala, da exista insa se face? Poate la Buc, sau in alta parte insa aici in Galati nici nu se pomeneste de asa ceva, de parca ar fi ceva ce tine de extraterestri. Si nu numai cu asta se face asa, ci si cu femeile ce au intradevar nevoie de cezariana, se fac ca nu vad si cand nu se mai poate, inca se apeleaza la tampenia de forceps ce pot sparge vasele capilare ale micutului, Asa s-a intamplat verisoarei mele, si sincer mi-e atat de teama, sa nu se intample ceva cu bb al meu.........
Eu o sa nasc in martie, nu stiu inca cum, ce ma sperie pe mine este faptul ca eu sunt foarte mica in bazin, am 1.63 si 48 de kg inainte de sarcina, acum am 50. Stiu ca sunt mica de la doctorul ce imi face controlul, mi-e teama ca n-o sa ma dilat destul si tampitii sa ma lase sa ma chinui si mai ales sa chinui pe bb.
As dori sa nasc natural, insa sa nu-mi chinui copilul sau Doamne fereste sa-l pun in pericol datorita corpului meu.
Am sa merg macar la doi medici inainte de a naste sa masoare capul si greutatea lui bb si sa compare cu bazinul meu, ca sa stiu daca voi putea sau nu naste normal. Pentru mine as alege natural, pentru bb cezariana, asa ca in functie de cum se va dezvolta voi alege atunci.
Insa nu cred ca are importanta cum se naste atat timp cat bb si mama sunt in siguranta! Important e sa fie sanatosi!!!


GabrielaHope si bebitza din burtica!!!
"Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Desi as avea multe motive sa abordez o nastere prin cezariana, desi sotul meu considera ca pt mine ar fi cea mai buna metoda, medicul ginecolog mi-a spus ca o sa incercam nasterea naturala (aici nu pacientul alege si nu pacientul il invata pe medic cum sa-si faca meseria) si numai in cazul unei complicatii trecem pe cezariana.
Eu ma tem de amandoua...orice durere cat de mica e o mare suferinta pt mine, dar mi-am dorit prea mult pe bebe ca sa ma mai gandesc la asta... Cred ca de cezariana mi-e insa mult mai frica... imi amintesc cat de greu m-am refacut dupa operatia de extirpare a apendicelui si nu vreau sa mai trec prin aceeasi proveste...
Mi-a placut mult pledoaria pt nasterea naturala a medicului cataghe vreau sa ii multumesc pt postare... mi-a facut bine sa o citesc...

Denisa si bebica din burtica - 28 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaM spune:


Eu am nascut prin cezariana si nu imi pare rau deloc, din contra o recomand oricui.
Cand mi s-a pus intrebarea cum vreau sa nasc, am zis ca indiferent si atunci doctorul a hotarat ca vom vedea pe parcurs, dar avand in vedere ca am nascut prima data la 37 de ani, ca am bazinul foarte ingust, ca fetita era mare 4kg si mai ales ca a avut de la 5 luni cordonul ombilical in jurul gatului s-a hotarat unanim ca este mai buna si fara riscuri cezariana. Am fost intrebata ce fel de anestezie prefer ( totala, rahi sau peridurala ) si dupa ce mi s-au explicat toate tipurile am ales peridurala.
Operatia a decurs fara nici o problema, am fost constienta tot timpul, am auzito pe Gabi cum a tipat, am vazut-o cum au consultat-o medicii la 3m de mine si dupa ce au constatat ca totul este O.K., mi-au adus-o langa mine si am putut sa o ating si am sarutat-o pe capsor.
Taietura este foarte mica 7cm, facuta pe orizontala deci nici nu se vede, s-a inchis in cele 8 zile de spitalizare si chiar nu am avut nici o problema.
A doua zi dupa operatie am mers pe coridor si m-am plimbat putin mai incet si in ziua urmatoare am putut sa cobor si sa urc treptele nesprijinita. Trusa de peridurala contine pe langa doza din timpul interventiei care este mai mare inca trei doze, care mi-au fost administrate cand am simtit nevoia, asa ca am trecut cu bine de toate fazele. Deci sincer nu am avut nici un inconvenient si din cate am inteles mult mai repede se vindeca taietura de la cezariana, plus ca nu ai inconenientele celeilalte taieturi. Am cunostinte care s-au vindecat abea dupa o luna in urma nasterii normale, ba au mai facut unele si infectii.
Eu nu pot decat sa vorbesc din punctul meu de vedere si din ceea ce stiu de la cunostinte si prietene asa ca in concluzie votez pentru cezariana.
Corina & Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaM spune:


In completare vreau sa adaug ca nu am nici un inconvenient dupa 3 ani de la cezariana, nu ma doare operatia si nu am avut aparte de nici o surpriza.
Dupa discutii cu medicii (2) ginecologi, cu anestezistul si cu medicul neonatolog care a avut grija de Gabi in maternitate si care mi-e prietena de familie, dupa citit si informat va pot spune urmatoarele :
1. la anestezia totala copilul trebuie scos in max. 5 minute, deoarece anestezia poate sa aiba o oarecare influenta asupra copilului, il poate amorti si isi revine mai greu ( vorbim de minute )
2. la anestezie rahidiana, apare doar problema ca mamica nu isi poate misac si ridica capul aprox.6 ore, asta pentru ca sa nu i se faca greata si sa nu aiba dureri de cap. Acest tip de anestezie nu are nici o influenta asupra copilului.
3. Anestezia peridurala sau epidurala tot una, nu are nici un fel de influenta nici supra copilului nici asupra mamei.
Din aceste motive am ales a trei-a varianta si a fost perfect.
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Calatina

infofun, aceleasi dimensiuni le-am avut si eu si am nascut natural intai o fetita de 3.400 kg, apoi un baietel de 4.300 kg.

Daca n-as fi nascut natural cum mai povesteam copiilor povestile nasterii lor? :) Ne simtim foarte legati cand le povestesc cum am luptat impreuna. Pentru mine experienta de a simti cum vin pe lume a fost nepretuita.



D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Cata jos palaria (ca pentru asta nu am emoticons)! In sfarsit o parere avizata si nu din auzite...

Cu toate acestea si eu am ales cezariana si nu am sa enumar nici un motiv, toate au fost personale si simtite adinc, altfel as fi stat putin pe ganduri...

Daca-mi permiteti, as vrea sa dau un sfat pt fetele care au nascut prin cezariana si care au postat sau vor mai posta la subiecte de acest gen (care au fost si vor fi vesnic pe acest site ):
NU va mai justificati nimanui DE CE ati ales cezariana, toate ati avut, sunt sigura, motive mai mult sau mai putin justificate dpdv medical, dar nu va cere nimeni sa va justificati!!!
Este ca si cum pe undeva, ati avea un sentiment de vinovatie, sau de parca a-ti datora ceva cuiva care are alta parere...Intotdeauna vor exista pareri pro si contra. Eu am facut "greseala" de a posta de 2-3 ori la astfel de subiecte si mi-am dat seama ca e un razboi al nervilor (ma rog, e mult spus...) dar ca aceste polemici sunt fara de sfarsit...
Fiecare femeie simte in felul ei, isi cunoaste propriul organism si stie cat poate duce. Alegerea este a voastra si asa trebuie sa ramina!

Sper sa nu ma fi inteles gresit!

Dana mama lu' bb Radu Stefan

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Nastere normala categoric. Insa cu epidurala...

Am mai povestit despre asta pe aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31357&whichpage=1



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Eu am vrut sa nasc natura dar bebe a vrut cezariana.Asta este..am constatat meconium in lichidul amniotic,doctorii mi-au provocat durerile ceea ce mi s-a parut groaznic,m-am chinuit 9 ore fara sa ma dilat asa ca am ajuns la cezariana si cred ca voi alege si de aceasta data tot cezariana.
O zi buna!

Anca siBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

normalaaa am nascut de 2 ori si prima data i-am cerut doctoritei cezariana, noroc ca nu a vrut, mi-a spus ca si ea a nascut normal si ca daca nu sunt motive intemeiate cezariana e o prostie. ma bucur ca am ascultat-o. intr-adevar travaliul nu e usor dar nici de nesuportat, sau cel putin la mine asa a fost. iar la a doua nastere travaliul a fost 10 min si nasterea 5. si dupa ce am nascut doctorita mi l-a pus pe bebe pe piept - vreau sa va spun ca s-a oprit din plans instantaneu iar eu m-am topit la fel de instantaneu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Cezariana.Pentru ca asa am ales eu, mi-a fost mai putin frica decat de nastere normala.Am apucat sa ma chinui o noapte, si sincer, este foarte, foarte dureros.M-au chinuit durerile 4 zile dupa nastere, dupa care am fost ca noua.M-am felicitat cand le vedeam pe celelalte fete care au nascut normal si mergeau mai greu ca mine.

Mergi la inceput