Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Incep cu experienta personala: eu am nascut natural, fara peridurala, copil de 3,900kg, in conditiile in care eu am 1,63m, acum aproape 6 ani. A fost greu. Asta e tot ce imi amintesc, ca a fost greu! Durerile au fost mari, si dese. Si stiu ca vreo doua zile dupa aceea nu prea eram in stare de nimic - nici vorba de dus, cum povesteau unele dintre fete. Dar cam in asta constau amintirile mele, in chestii generale, in care acum nu mai am nici o implicare psihica, nu pot sa-mi "reprezint" cum erau durerile alea, doar ca erau mari, au trecut, e ok, e ca si cum as vorbi despre altcineva. Mie nu mi-a trecut prin cap sa nasc prin cezariana. Daca ar fi sa mai nasc o data, si ar fi pe alese, poate ca mi-as pune o peridurala. Poate.
Continui cu experienta profesionala: fac cezariene aproape in fiecare zi, in unele zile chiar cite 2 sau 3. Eu una, daca nu as fi nevoita, nu m-as supune la asa ceva. De cele mai multe ori lucrurile merg bine, dar sunt si zile horror cind avem hemoragii masive din uterul care nu mai stie sa se contracte pentru ca e taiat... sau cind anestezistul are dificultati la trezirea pacientei... sau cind se incearca rahi de mai multe ori si datorita unei conformatii anatomice mai speciale a coloanei nu se reuseste... sau cind au dificultati la intubare... sau cind gravida face tulburari de ritm cardiac pe masa... sau cind... sau cind...
Si mai sunt un fel de zile horror: cind operam uneori femei la 20 de ani dupa o cezariana, si in burta e plin de aderente care sporesc mult dificultatile si riscul operator, exact ca dupa orice alta operatie pe abdomen.
Ca exista riscuri si la nasterea naturala, da, sint de acord... intotdeauna o nastere reprezinta un risc potential pentru mama si copil, oricum s-ar desfasura ea. Obstetricienii au chiar o vorba: "poti sa stii cum incepe o nastere, dar nu poti sa stii niciodata cum se termina"... Rolul personalului medical este tocmai sa decida intrarea in scena a mijloacelor medicinii moderne in momentul in care ceva merge prost. Da, sigur, asta solicita coronarele medicului, ii poate da palpitatii si probabil din comoditate, multi recomanda cezariana atunci cind nu este nevoie de ea. Tracasati ani de zile prin operatii, multi ajung sa perceapa riscul operator cam la fel cu cel obstetrical, si din punctul lor de vedere, e preferabila o procedura care se poate termina in maxim o ora (dar si in 25 de minute daca totul merge snur), uneia care poate dura ore in sir... si se poate termina exact "in puterea noptii"!!
Am auzit de nenumarate ori mamicile plingindu-se: m-au lasat sa ma chinui in travaliu 12 ore, cu dureri insuportabile. Vreau sa va spun ca asta este una dintre caracteristicile durerilor de travaliu, care este cunoscuta ca regula "din ce in ce": sunt din ce in ce mai dese, din ce in ce mai intense, din ce in ce mai lungi si nu cedeaza la antialgicele uzuale sau la antispastice. Iar un travaliu perfect normal, dupa OMS (Organizatia Mondiala a Sanatatii), dureaza pina la 15 ore. Aici mai e un chichirez, iti trebuie un pic de experienta si de atentie ca obstetrician sau ca moasa ca sa decizi cind a inceput travaliul. Colul majoritatii gravidelor, mai ales daca au mai nascut inainte, este moale si intredeschis, si poate fi foarte usor interpretat ca "dilatatie 2 cm" atunci cind de fapt nu este. Daca se intimpla asta, atunci calcularea timpului scurs de cind gravida este in asa-zisul travaliu va fi eronata. Ceea ce am vrut sa va amintesc cu toate astea este ca la specia umana, nasterea se petrece cu dureri, si ca orice femeie, atunci cind decide sa aiba un copil, ar trebui sa se gindeasca la acest dat natural si sa se obisnuiasca cu ideea.
Deci, fetelor, daca vreti parerea mea sincera, chestia asta cu "eu aleg ce fac cu corpul meu si cum nasc", este o prostie. Nasterea pein cezariana nu este o "optiune", este un gest medical care are anumite indicatii precise, si pentru a decide daca aceste indicatii exista sau nu, s-au inventat medicii. Asta este motivul pentru care in toata lumea civilizata este incurajata nasterea naturala - ca s-au pus la punct tot felul de mijloace pentru a creste confortul gravidei in travaliu, e adevarat si e foarte bine.
Celor care ati nascut prin cezariana "pentru ca meritati", ce sa va spun... a fost "alegerea" voastra, si daca medicul vostru v-a permis sa alegeti si nu v-a incurajat sa nasteti natural, greseala ii apartine in primul rind lui. Dar, inainte de a recomanda si altora calea asta, incercati sa vedeti undeva o cezariana, ca sa stiti exact ce ati "meritat".
Cele care au avut intr-adevar nevoie de cezariana pot realmente sa multumeasca cerului ca traiesc acum si nu in urma cu 100 de ani... pentru ele cezariana a fost ceea ce trebuie sa fie, adica o necesitate si nu o optiune.
Tot ceea ce v-am spus reprezinta parerile mele personale, formate prin prisma unor anumite experiente. Asa ca nu astept comentarii sau pareri pro sau contra. Ceea ce am intentionat cu acest mesaj a fost sa le conving pe cele care vor cezariana "pentru ca merita" sa se gindeasca de doua ori inainte de a lua o hotarire.

Numai bine, nasteri usoare si copii sanatosi!

Catalina.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

quote:
Originally posted by anca tanasica

Asa ca fetelor care ati ales cezariana pentru ca meritati, v-ati gandit, copilul merita?

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================



da, anca, eu cred ca merita si copilul si mami a lui sa scape de cit mai mult stres;
repet, am ales cezariana si pentru mine si pentru copil; mi s-a parut solutia buna, singura solutie buna si am ales asa - nu m-a stresat ideea operatiei poate si pentru ca nimeni nu mi-a prezentat-o ca pe bau-bau...ca nici nu este bau-bau; copiii au fost ok, eu la fel; pentru mine a fost important sa evit stresul asteptarii si al necunoscutului; stiam ca o nastere vaginala e ceva prea greu pentru mine si stiind ca stresul meu va fi si al copilului am ales fara sa am vreun dubiu;
deci copiii au fost in regula, eu la fel, happy end, care e problema...?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

La prima nastere, am ales calea naturala! dupa 36 de ore in spital, asteptand contractiile, bebe Andrei si-a lasta capul pe spate in prezentatie bregmatica si doctorii au decis cezariana de urgenta!

A doua oara, am ales eu cezariana, fiindca asa fusese prima oara si nu mai vroiam si un alt tip de probleme.

Deci, am nascut de doua ori prin cezariana, dar si acum am nostalgia nasterii normale, parca as fi trisat un pic!

Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor
http://community.webshots.com/user/NoraCosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Cezariana. Pt.ca am limita de sus la durere foarte jos. a fost super o.k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

De la bun inceput am ales nasterea normala...(cezariana nu va intra in calculele mele decat in caz de urgenta) si asta pentru ca eu stiu f bine si pe propria piele ca o operatie va ramane o operatie iar tesuturile taiate...va pot poduce surprize extrem de "vesele" dupa ani de zile...asha ca ceea ce parea o usurare pt voi...(eu cred ...dar este numai parerea mea...ca pt copil nasterea prin cezariana atunci cand nu este absolut necesara...esta un stres...asta pt ca dragele de anestezii va amortesc pe voi...dar nu-i iarta nici pe micutsi...is sedati si asta ...iar poate avea urmari...)...poate deveni o problema...si repet...vbesc din experientsa nu din auzite...In fine...la 34 de ani am nascut la municipal...normal..internandu-ma la ora 22..cu dilatatie 2cm...si nascand la 4:56 ...expulzia efectiva a biberoanei a duratcam o ora...eu am o tolerantsa mare la durere ...multumesc lui Dumnezeu...deci nu a fost chiar insuportabil...desi nici parfum de roze nu a fost....dar a meritat...un copil vioi si vesel...care nu a simtit pe pielea lui efectele anesteziei...iar eu...desi taiata m-am miscat iute dupa 4 zile...gratie alifiei de galbenele..si mainilor de aur ale ginecologului meu:)
NU incerc saconving de nimic...doar ca eu stiu ca ceva taiat...in corpul uman...niciodata nu va fi fara urmari...fie ele chiar si minime...de aceea cred ca cel mai bine estesava lasati in pace corpurile daca nu este absolut necesar...durerea se uita in secunda in care auzi mogaldeata...si nu mai ai in minte decat ca esti mama....Oricum fiecare alege...dar oare de ce in afara romaniei se "propovaduieste" nasterea naturala...cu usurarea durerii ...de rigoare (epidurala se practica si la noi si se poate face si numai pe perioadadilatarii...lasand nasterea fara anestezic...sau pana la capat..deci..fara dureri...fara muschi uterin taiat..fara..fara..)..
Cam atat...si dacane ajuta Dumnezeu si mai facem un bebe...tare mi-l doresc...o sanasc tot normal...daca asta imi va fi permis...dar asha cum spuneam...fiecare este liber safaca ce vrea cu el...deci va dorim nasteri usoare....si numai bine sa aveti in viata:)

Dana si biberoana Ioana (24.09.2003)

floarea soarelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina33 spune:

Nasterea normala o recomand tuturor celor care au posibilitatea sa aleaga,nu neaparat sa merite.Eu am nascut prin cezariana la recomandarea medicului -pentru ca am dus sarcina"la pat" cu risc de avort si pentru binele lui bebe -si nu o recomand la nimeni.Asa dureri dupa nastere nu cred ca mai sunt, plus ca nu poti sa te ocupi de copil cit mai repede fapt ce a dus la obisnuirea alimentarii lui cu biberonul si nu la sin.Asa ca pe linga faptul ca ai dureri te mai si chinui alaturi de copil sa il dezveti de biberon.Cele ce nu s-au chinuit cu cezariana au fost ori extrem de norocoase ori...ma abtin.

Alina si bebe Dragos
http://www.inarad.ro/dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Nu am nascut inca.In februarie.
As vrea nastere normala chiar daca mi-e frica de mor.Dar mai frica imi e de cezariana.Sper sa nu fie nevoie.Pana acum totul e normal.

Lorellay

Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

S-au spus destul de multa aici pro si contra cezarienelor si la ceea ce s-a spus eu nu am sa adaug decat experienta mea personala care cred ca e destul de graitoare si fara alte incercari de a a face pe a tot stiutoarea si informata:
Eu am ales sa nasc prin cezariana pentru ca asa am vrut si nu o sa las pe nimeni sa ma critice pentru asta si am sa va spun de ce: placenta mea era lipita de uter si asta nu s-a vazut la nici un ecograf!!! Abia la operatie s-a vazut! Daca nasteam normal aveam toate sansele sa am probleme mari: placenta retinuta in uter (deci tot operatie) sau si mai rau, riscam a nu pot naste si copilul ar fi avut mult de suferit sau mai rau, ar fi putut chear sa moara in timpul nasterii!
Spuneti-i cum vreti dar eu am sa numesc asta pana la moarte instinct matern! Nu frica de nastere normala, nu moft ci pur si simplu soarta! Nu sunt de acord cu cele care se bat cu pumnul in piept ca sunt super-mame doar pentru ca au avut curajul sa nasca natural! Bravo lor insa intotdeauna am sa sustin cu tarie dreptul femeii de a naste asa cum ii dicteaza instinctul! Nu cum "este normal".
Ah, inca ceva: am nascut cu rahi-anestezie, deci mi-am vazut copilul din prima secunda, am alaptat dupa 4 ore (pentru ca mi-am dorit si am avut vointa), mi-am revenit complet extrem de repede (dupa 5 zile, cand am venit acasa, spalam rufe) si nu am in momentul de fata nici o problema sau macar disconfort! Si nimeni nu ma poate acuza ca legatura dintre mine si copilul meu nu este puternica, pentru ca nu am nascut normal!

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza spune:

Eu am ales cezariana,si nu imi pare rau.Nu cred ca m-as fi escurcat eu prea bine la o nastere naturala.A fost alegerea mea.Si data viitoare, daca va mai exista, tot asa voi alege.

Danutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna_uk spune:

Nastere normala dar medicii au hotarat cezariana, asa ca nu am incotro.Totusi m-au linistit intr-o privintza aceea ca al doilea copil il pot naste normal daca nu vor fi probleme.

Mergi la inceput