Romani in Anglia!(postati aici!!!!)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Si mie mi-au placut mult pozele, ce bine ca ai avut aparatul foto la tine, Miruna! Ma uit si eu destul de des pe site-ul de la Babycentre, o sa intreb acolo de produse pentru par, intre timp am dat o cautare pe Google si mi-a scos o gramada deci timp sa am si am de unde alege...

Andra, odata ajunsa aici poti sa te uiti in Yellow Pages si vei gasi cateva adrese si telefoane ale birourilor de traduceri si legalizari.Eu asa am dat peste cativa romani traducatori, deci ei exista si poate ai sansa sa aflii cum sa procedezi.Inca ceva: asigura-te ca iti aduci toate documentele importante traduse si legalizate in Romania, eu am avut nevoie de o diploma tradusa si am platit la greu aici.

In rest, vacanta placuta celor pe picior de plecare, pentru Voljena:trage aer in piept si gandeste-te ca o luna va trece, pentru Mary Jane sfat practic: de-logheaza-te de pe DespreCopii si o sa vezi cum inaintezi cu lucru :) :) eu numai asa reusesc sa mai fac cate ceva, imi dau un termen de 4-5 ore cat timp imi impun sa nu ma apropii de computer!

CryssUK- ce mai faci? esti tare draguta in poze, asa cum mi te inchipuiam! Nu am uitat de linkurile alea pentru produse anti-stretch marks, o sa le caut si ti le trimit pe PM.

Miruna, voiam sa te mai intreb, stiu ca s-a mai discutat asta undeva, care este pana la urma varianta cea mai convenabila de a merge in Romania cu bebelusi gemeni? Avionul pare rapid dar in Ro. am avea nevoie de o masina ( pe care trebuie sa o inchiriem)-si care probabil nu va avea scaunele pentru copii, deci daca mergem cu masina personala, crezi ca vom iesi mai ieftin? preturile la Ferryboat sunt si ele destul de piperate, plus benzina pana acolo, plus popasurile, ca nu putem sa tinem copiii atatea ore nemiscati in masina..Care au fost considerentele voastre in alegerea variantei de calatorie?

Pupici,

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

patricia - asa o sa fac - mai iau o gura de ceai (calmant) mai trag aer in piept si ai dreptate - o luna o sa treaca si asta.

mary-jane - maica-mea vine in vacanta la mine, nu se agita sa ma ajute cu mai nimic, datile trecute a stat cate 3 luni si de fiecare data a gatit de 2 ori si cu asta basta. nici de nepoata nu se ocupa, citeste reviste, ziare, carti, isi perfectioneaza engleza, se uita la tv si imi face lista pe unde s-o mai plimb, ce sa mai viziteze.

deja mi-a spus la telefon ca vrea cu vaporasul pe tamisa, la brighton, la stonehenge...

poate-s tornadele alea azi si aterizeaza in alta parte, poate vine saptamana viitoare... am eu destule pe cap acum sa mai am nervi si sa-i suport fitzele maica-mii... of!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Voljena - pare simpatica mama ta, tinara la suflet si moderna. Bravo ei. Stiu ca nu-ti face tie viata mai usoara dar voiam totusi sa-mi exprim admiratia.

"Mary-Jane"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

quote:
Originally posted by Mary-Jane

Voljena - pare simpatica mama ta, tinara la suflet si moderna. Bravo ei. Stiu ca nu-ti face tie viata mai usoara dar voiam totusi sa-mi exprim admiratia.

"Mary-Jane"



o dau la schimb (si-un kil de zahar).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multzam pt informatii! Patricia, mi-am tradus si legalizat toate actele deja, chiar zilele trecute m-am trezit la usa cu un tip care era de 4 ani in Anglia si acum cica cerea rezidenta(cred ca am inteles bine) si venise la mine sa ii traduc un certificat de nastere. Ma gandeam ca ar fi misto sa pot lucra acolo cu un birou notarial si uite asa scutesc romanii drumul in tara sa traduca acte!!!
Mary-Jane, nunta mea e pe 31 luna asta, adika peste vreo 3 saptamani...daca mai rezist atat! Lari, "fericitul" caruia ii nenorocesc viata , este in Londra, in Stratford mai exact, exact langa Westham Park daca stii. El vine acasa doar pt nunta, pe 25 mai exact si apoi plecam impreuna pe 17 august. Calificari...ce pot sa spun e ca sunt profesor de engleza aici, am o gramada de atestate printre care si unul Cambridge si sper sa gasesc ceva in domeniu. Cand am fost de Paste in Londra se faceau angajari pt anul scolar ce incepe in septembrie si m-am interesat, ar trebui sa imi fac o echivalare de diplome la Educational Authority Office (parca asa se numeste) si pot lucra si in invatamant, dar nu e foarte bine platit. Am intrat pe site-urile agentiilor de angajari si primesc x mailuri dar numai secretare se cauta!!!! Astept sa ajung acolo, sa pot merge la interviuri.
Aici e canicula tare! 15 morti in 3-4 zile, au pikat pe strada din picioare pur si simplu. Aratara astia la stiri acuma ca temperatura la nivelul solului azi a dat termometrul peste cap, a aratat 50 grade si apoi adio....Nici asa nu e bine. Si acum se pare ca vine tornada la noi!!!
Cam atat, va pup. ChryssUK sa stii ca arati foarte bine, ca de altfel si gemenii si a lor mamik!!!Bye.
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Andra, ar fi bine profa de engleza, cel putin la inceput. Nu se plateste f bine (dar nici f prost, nu cum se vaita sau cum e reputatia) dar sint ore putine si multe, multe vacante. Cam toate secretarele de-aici pe care le-am cunoscut au avut facultate, engleza, istorie etc, asa ca nu ma mir ca asta primesti ca propuneri. Iarasi, o varianta pe care ai putea s-o consideri pina te dumiresti ce si cum si sa ai totusi un loc de munca de unde sa primesti "references" care sint atit de importante aici. Acum citiva ani cind am fost ultima oara la ambasada Romaniei erau pe-un perete o lista de traducatori pt acte. Vezi ca exista si-un website pt romanii din UK, se numeste www.romani.co.uk.

Succes cu joburile, nunta frumoasa si casa de piatra.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare!
Ma tot chinui sa imi gasesc timp sa scriu ,de vreo 2 zile!
Voljena,iti dau idee:incearca sa te interesezi sa iti inscrii fetita la Thames Christian College,in Clapham Junction stiu ca au o scoala.
Fetita familiei pt care lucrez a avut niste probleme la scoala(profesori absurzi!)desi e f buna la invatatura si f cuminte.IN fine, familia a facut o cerere catre scoala sus-numita +alte dovezi si au acceptat-o cam in 2 sapt.
E o scoala particulara,dar jumatate dintre copii sunt acceptati fara taxa(cu o taxa simbolica de cateva sute de £ /an).Tb sa ai un motiv bine intemeiat ca sa iti muti copilul de la fosta scoala si sa dovedesti ca nu dispui de bani suficienti ca sa ii platesti taxa integrala.E esential sa dovediti ca sunteti buni crestini, o scrisoare de la biserica, etc , ii pune intrebari fetitei ca sa vada ce cunostinte are despre religie.Daca vrei detalii,scrie-mi si te ajut!
Familia fetitei a fost f impresionata de cat de draguti sunt profesorii, astepta copii la autobuz zilnic,se poarta f frumos,se ocupa f mult de ei.Au laptopuri de f mici dimensiuni pe care le pot lua cu ei acasa sa studieze.Inca nu stim cat de buni profesionisti sunt,dar ramane de vazut pe parcurs.
Decat sa o instruiesi acasa, cred ca poti incerca sa o lasi sa faca un studiu paralel,lasand-o a mearga la o scoala buna, dar imbogatindu-i si largindu-i cunostintele acasa!
Andra, casa de piatra si o nunta frumoasa iti doresc!
Mersi pt complimente, dar aparatul digital este de vina! ;)
Ceea ce m-a uimit pe mine e ca MIruna si Critina arata mult mai tinere decat sunt!Bravo lor!
Ne-am simtit bine la intalnire si o sa o repetam dar cu mai multi doritori!Te asteptam in Londra!
Chestia aia cu ''history'' de care iti spunea Cristina e f importanta si iti confera credibilitate,o chestie fara de care e greu sa te afirmi in UK.
Nu te teme, ca o sa iti gasesti de lucru cu siguranta!
Patricia,multumesc pt sfaturi referitoare la vergeturi!Acum am inceput un tratam cu ulei de masline si astept sa vad ce rezultate da!
Poate vii si tu la urmatoarea intalnire!Oricum , daca treci prin Londra da de veste ca poate ne intalnim!
Pupici,
Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Schöne grüsse aus Österreich...sau mai bine spus:Greetings from Austria....

Ma primiti si pe mine???

Va urmaresc subiectul de ceva timp, chiar i l-am recomandat Andrei(Motanik -noi suntem prietene)dar de-abia acum m-am hotarat sa va scriu.....
Am citit toate recomandarile voastre legate de parcuri, muzee si altele, e bine ca ma informez si stiu ce am de facut.Pentru ca am copilas..m-ar interesa magazine si site-uri cu si despre copii.Sigur stiti foarte bine si ma puteti ajuta...
Va salut inca o data(in romaneste de data aceasta) si numai bine

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

http://community.webshots.com/user/babee11
Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Lume - lume, bebelinii au inceput sa mearga de-a busilea, toata ziua nu facem altceva decit sa ne tirim dupa ei. Noua distractie e sa se bage sub masa sau sub pat si sa inceapa sa urle de-acolo...

Crystina - noi mergem cu British - ne-am luat deja biletele.

Patricia - ai nostri vor avea aproape un an cind mergem. Nici nu ne-am gindit sa mergem cu masina - numai gindul sa conduci de la granita cu Ungaria pina in Bucuresti cu volanul pe dreapta si ne-am ingrozit. Mi se pare un chin prea mare sa-ti petreci zile intregi pe drum cind cu avionul ajungi in 3 ore. Noi avem noroc cu un prieten care ne va da masina lui in Bucuresti si o sa gasim noi doua scaune de masina pe la prieteni.

Voljena - nu te supara - imi place de mama ta cum pune problema - vine s-o distrezi, nu alta hahahahaha Da-mi-o mie citeva zile, o bag in camera la gemeni sa vezi ce se linisteste imediat hahahahaha !

Motanik: am avut onoarea sa am treaba la consulatul Romaniei de aici si era acolo o lista cu cel putin 10 traducatori autorizati si agreati de ambasada... Are dreptate Mary-Jane - ar merita sa incerci pentru inceput un job de profesoara chiar daca nu se plateste prea bine - daca ai o "vechime" de vreo 6 luni - 1 an undeva iti cresc sansele sa gasesti / sa fii acceptata la ceva mai bun dupa aia. Dar cind ajungi o sa simti tu cum e mai bine - cine stie de unde sare iepurele, vorba aia ! Asteptam impresii de la nunta - iti tinem pumnii sa iasa totul cum vrei - inteleg ca sotul tau e englez ?

Babee - bine ai venit ! Sa intelegem ca vii sa ne vizitezi ? Magazine: cauti magazine pe internet sau magazine cu om

Hai pa la toata lumea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Babee - cind veniti, cit stati si citi ani are copilasul? Oricum, bunvenit aici.

Miruna - ce veselie cu baieteii acum ca merg de-a busilea. Aveti grija cu prizele si ce altceva e la inaltimea lor. S-a terminat acum cu linistea voastra. Tin minte cind Dominic avea citeva luni l-am lasat dormind pe covor linga mine, eu intre timp pe computer (adica lucram, nu dormeam). La un moment dat am auzit un zgomot ca de soricel rontaind. Cind colo era Dominic care se trezise, se rostogolise pe burta (prima oara) si rodea usa.

Mary-Jane

Mergi la inceput