Romani in Anglia!(postati aici!!!!)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Mary-Jane...multumim multumim...
Pai o sa venim doar in vizita, ca si-asa-mi doresc asta de hat ani ....bebe Phillip are 5 luni jumatate..M-ar fi interesat magazine pe net, sa imi clatesc ochii inainte si sa stiu la ce sa ma astept...

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

http://community.webshots.com/user/babee11
http://community.webshots.com/user/phillip0602

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Dragelor,
Ce mai faceti, cum v-a fost weekendul? Aici caldura mare, curg apele pe noi stand degeaba la umbra!!!!!Vreme de plaja!!
Babbee dragutza mika, bine ai venit si pe aici! Lasa ca ma ai pe mine partener de cumparaturi cand vii la Londra (Vine la mine, lumeeeeeeee! In sfarsit!!!) ca m-a plimbat sora lui Lari prin magazine pt copii de m-a zapacit!! La un moment dat imi venea sa cumpar si eu ceva, doar asa ca prea treceam degeaba pe langa ele!
Miruna, saru'mana pt urare, sper sa iasa bine. Lari e din Romania dar e de 3 ani acolo... La invatamant ma gandisem si eu, pt ca la asta ma pricep cel mai bine, dar in orice caz nu o sa stau acasa sa astept sa imi pice cel mai tare post. No way! Oricum nu ma tem pt ca stiu ca sunt capabila sa imi gasesc job bun...e mai mult teama ca schimb lumea! Schimb prietenii, mancarea, limba, tot! Sper sa ma adaptez rapid...
CryssUK, multzam pr urari si tie! Chiar arati foarte bine, nu cred ca e aparatul de vina!!! Abia astept sa va intalnesc si eu personal, iti dai seama.
Mary-Jane, sincera sa fiu m-am gandit mult si la treaba cu secretara, am zis ca accept pana gasesc altceva, important e sa nu stau degeaba mult ca imi pierd increderea si cine stie in ce depresie intru, Doamne fer'!
Oricum va multumesc tuturor pt sfaturi si incurajari, de acum totul depinde de mine.
Stie cineva daca in Londra sunt si garsoniere la blocuri? Eu cat am vizitat nu prea am vazut blocuri, eu si Lari am vrea sa ne mutam si ma gandeam ca la bloc ar putea fi mai ieftin....
Cam asta e...va doresc o saptamana linistita, fara ploi (ca am auzit ca toarna din destul) si cu soare!!! Pupici,
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Motanik: mai zi-ne si noua ca aratam bine, nu numai lui CryssUK !!!!

Babee - mama magazinelor de copii e Mothercare. Incearca www.mothercare.com. Noi cumparam de regula de pe www.kiddicare.com - e magazin virtual: au un mare depozit si livreaza prin toata Anglia, cele mai bune preturi din ce-am vazut. Lumea buna face cumparaturi pentru copii de la John Lewis (un fel de Kadewe, lant de magazine high class). Calitate excelenta, dar si preturile pe masura. www.johnlewis.co.uk - si de-acolo la Nursery.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Sigur ca sint blocuri, noi stam la bloc. Unele nu sint asa de inalte si poate de-aia nu le-ai observat. De ex al nostru are doar 6 apartamente, de cite 2 dormitoare la parter si 3 la etajul 1 si 2. Balcon, gradina in spate, parcare, boxa etc. Ca o vilisoara mai inalta, dar e bloc get-beget.

Locuintele costa in functie mai mult de zona decit de spatiu. Un apartament de un dormitor (1 bed flat) sau o garsoniera (studio) pot costa intre £400 si £4000 pe luna (in Londra), depinde cit e de central, cit e de "buna" zona. Se practica si sa inchiriezi cite o camera intr-o casa in care ai apoi in comun bucataria si baia cu altii. Noi am stat asa pe vremea studentiei, intr-o casa enorma de 10 dormitoare, fiecare cu cite 1-2 persoane. Aveam 3 frigidere si trebuia uneori sa facem cu rindul la bucatarie sau sa ne luam mincarea sus in camera. Depinde cit de tineri sinteti daca v-ar place asa ceva. Pe vremea aia mi se parea haios, mai ales ca acasa in Romania locuisem doar cu parintii si sora.

Mary-Jane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Voljena: a venit mama ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

bag si io un cap in viteza intre doua alergaturi.

miruna - da, a venit, of! m-a astenizat deja si cat mai am... partea pozitiva a fost ca am halit piscoturi dela 'capsa', cirese si visine, capsuni, prajitura cu visine... si punem si de bors, ura! sa nu uit - facem si sarmale c-a adus si varza

cryssUK - merci de sugestia cu scoala, mai fac niste sapaturi aici in zona si apoi sa vedem, ca ar trebui sa ia trenul singurica jumate de ora - o ora... si nu stiu cu taxele cum as face... si la religie fie-mea nu-i as...

adevarul este ca tot mi s-a pus pata sa ne mutam, o sa luam harta in brate si apoi vom da o raita sa ne alegem ceva... vrem rural, asa mai 'in the middle of nowhere', mi-ar place si cu 'grounds' sa am o gradina mai mare... deh, eu as lasa anglia ieri dar nu pot ca al meu nu se incumeta sa plece undeva unde nu-i engleza lui de bastina limba de baza...

miruna - la bebelini ma asteptam sa inceapa mersul de-a busilea, dar voi?... cam tarzior, hmmm...

pupici si mai trec cand am loc de intors (adica cand face maica-mea o pauza)...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Voljena: ne intoarcem in timp, sintem de la egal la egal, vrem sa vedem lumea cu aceeasi ochi.
Vezi ca e bine ca a venit mama !!! Si mie mi-ar placea sa fiu astenizata cu prajituri si fructe bune, de sarmale ce sa mai zic - mai avem in congelator din rezerva facuta de mama mea (inainte sa plece ne-a facut doua oale mari de sarmale pe care le-am portionat si le-am bagat in pungi in congelator). Cind ne e lumea mai draga, pac scoatem un pachet din frigider si trai neneaca !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Oooooopppppssssss! Miruna, sorry ca nu am fost deloc atenta! Evident ca arati foarte bine!
Mary-Jane, multzam pt informatii. Am intrat intre timp si pe niste site-uri cu anunturi, cea mai ieftina locuinta am gasit-o cu 400 pe luna, intr-adevar, in zona 4 si Lari mi-a zis ca e zona buna...central line-ul e aproape.Vrem sa stam singuri sau eventual cu inca o familie, prieteni de-ai nostri, pt ca in casa in care avem deja camera stam cu cumnata mea+sotul ei, fratele sotului ei si inca un baiat, sunt 3 dormitoare si faza e ca tipa e maniaca in ce priveste curatenia, ziua de curatenie, cumparaturile si eu vreau ceva independenta. Adika numa' gandul ca in ziua mea de curatenie ma simt rau....ce fac? Asa, daca stau doar cu sotul meu, fac curat cand vreau si cum vreau, nu deranjez pe nimeni etc. Presupun ca stii cum e. Faza e ca tre' sa stam pana in octombrie ca sa ne luam deposit-ul inapoi...Intre timp mai caut.
Aici ploua, lume! Nu imi vine sa cred dar sunt imbracata in pantaloni lungi si bluza de trening si mi-e frig! Doamne fer' sa prind vreo vreme de-asta la nunta ca....vai de toaleta mea!!!!
Cam atat. Pupici zburliti si o saptamana frumoasa!
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Dragele mele mamici,
Citesc forumul de o saptamana. Informatia mi-a dat-o cumnata mea. Si acum mi-am luat inima in dinti si am hotarat sa va scriu si eu pentru ca am o mare nedumerire. A reusit cineva care nu a venit cu contract de munca din tara sa gaseasca servici in ceea ce se poate numi specialitatea ei? Si daca da, dupa cat timp de cautari. Eu am ajuns aici in Ianuarie (join husband). Am inceput sa caut ceva de mai bine de un an de zile. Nu am gasit nici pana acum. Toata lumea mi-a spus la inceput: asteapta sa ajungi in UK, cumsa iti gasesti slujba stand in Ro; am ajuns in UK si rezultatul este acelasi.
Ma puteti lumina si pe mine, ca sunt intr-o ceata totala.
Va multumesc,
ella_64

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Bine ai venit Ella_64! Si eu am trecut printr-o mica perioada debusolata la inceputul sederii mele aici.Deci inteleg ca esti aici in urma casatoriei si sotul tau este deci rezident cu drepturi depline, nu? Poate ar fi mai bine daca ne-ai impartasi un pic din ceea ce ai facut pana acum in scopul gasirii unui job.Banuiesc ca iti doresti sa incepi un servici pentru care esti calificata, asta s-ar putea sa fie un pic mai greu dar nu imposibil.Viata si mentalitatea oamenilor de aici este un pic diferita si a avea studii superioare nu este asa de important ca in Romania.Te-ai dus la vreun job center? Eu am lucrat in Ro.ca secretara la un colegiu dar cand am ajuns aici a trebuit sa accept faptul ca engleza mea vorbita(mult mai proasta decat cea scrisa)nu imi va fi de folos pentru obtinerea unui post de secretara.Ceea ce am facut eu a fost sa trimit zeci de CV si application forms pe la toate posturile vacante de care am auzit/citit.A durat mai bine de 2-3 luni timp in care nu am primit nici un raspuns,sau doar negative.Un factor important aici este job history, daca nu ai asa ceva in CV-ul tau, nu se prea uita nimeni.Si nu impresioneaza pe nimeni experienta de munca din Romania.In plus daca nu ai National Insurance Number (pe care il obtii doar daca lucrezi)din nou nimeni nu se prea uita la tine.Deci trebuie sa incepi cumva.Eu am acceptat sa lucrez ca si casier la Sainsbury's si dupa 3 luni acolo mi-am facut NIN, apoi printr-o cunostiinta am gasit un post de asistenta dentara la un cabinet, unde doctorul a fost dispus sa ma ia de la zero sa imi arate totul si sa ma trimita si la cursuri.Dar a durat un pic, daca tu zici ca de-abia din ianuarie esti aici, inca nu este prea grav.Sper din inima sa se rezolve, sunt sigura ca si celelalte fete iti vor da indrumari, mult mai bine ca mine, care am iesit deja din campul muncii.
oricum, simte-te ca acasa printre noi si mai scrie-ne despre tine, unde stai si cum ti se pare viata aici!


Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput