Ce limbi straine vorbiti?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Hai ca devine fascinanta discutia voastra....niciodata intr-un CV profesionist (sau resumé daca vreti) nu se scrie altceva in dreptul limbilor vorbite decat "fluent" sau "conversational" daca ne referim la engleza. Nu se vor specifica notiunile "citit", "scris", samd si in nici un caz "native" daca e sa fim "politically correct". Este de la sine inteles ca toti romanii nu pot fi "native speakers" cand vorbesc de limba engleza decat daca s-au nascut pe teritoriul unei tari vorbitoare de limba engleza. Eu am studiat franceza si engleza in Romania si traiesc acum in Canada unde cele doua sint limbi nationale. Fiica mea s-a nascut aici. Ei bine, ea va fi "English native speaker" mergand inca de pe acum intr-un mediu vorbitor de limba engleza si nu va fi "Romanian native speaker" oricat mi-as dori eu de mult (se cunoaste acest fenomen foarte bine la toti copiii de orice nationalitate crescuti si educati in strainatate, fie ca e vorba de chinezi, romani, indieni, etc.) ci sa sper cel mult ca va fi "fluent" in limba romana in cel mai fericit caz. Fenomenul este explicabil avand in vedere ca ei petrec mare parte a timpului intr-un mediu unde aud alta limba decat cea materna, urmaresc programe la TV in limba tarii in care traiesc. Procentul din pacate in cele mai multe cazuri nu inclina inspre limba materna. Diferenta dintre "native" (este atunci cand vorbesti limba ca oricare cetatean al tarii respective si nu poti sa-ti dai seama de vreo diferenta) si "fluent" (atunci cand vorbesti perfect gramatical, ai un vocabular foarte extins, dar vorbitorii nativi iti vor recunoaste imediat accentul strain. Cred ca majoritatea s-au referit la fluenta. Ar fi bine daca si Romania ar ajunge o tara bilingva de-adevaratelea, asa cum sint Belgia, Canada si alte cateva. "Bilingual" poti sa fii chiar daca nu esti un "native speaker" al limbilor respective.

Cristina

http://community.webshots.com/user/khristin107

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

quote:
Originally posted by OtiliaLia

[
De lamurit nu m-ai lamurit deloc cu citatele tale din legea invatamantului, ci m-a lamurit Galaxy, careia ii multumesc si pentru lamurirea adresata tie si pentru linkul spre "dex". Lia-S

Lamurirea mea, lamurirea ta, lamurirea noastra.....care in cazul meu nu exista. Si vad ca nu sunt singura care a observat ca Galaxy a gresit.
quote:
Nu are rost sa te enervezi pentru simplul motiv ca nu ai priceput diferentele minore intre nativ si matern. Si nu are rost sa te ambalezi pentru ca altii traiesc sau au crescut in alte zone geografice din Romania sau din lume, si au deschidere mai mare pentru invatarea mai multor limbi la nivel de limba materna.
Incerci sa polemizezi cu mine si sa imi dovedesti ca ai dreptate , dar nici macar nu citesti mesajele in intregime si deviezi deplorabil de la punctul de plecare. Diferentzele minore se pare ca TU esti cea care nu le-a priceput si de aceea incercam sa fac lumina in treaba asta invocand "legea invatzamantului" , care asa cum bine face clarifica diferentzele dintre nativ si matern. Hai sa o lasam moarta ca rad si curcile cand vad cum o intorci la ca Ploiesti si cand incerci sa imi aduci argumente la ce vorbeam mai sus -NATIV si MATERN- cu bilingv si multilingual( care BTW - NU e sinonim cu bilingv ci cu multilingv). Incearca sa recitesti si sa te documentezi asupra definitziilor pt ca le incurci jalnic. Tema pt acasa: poliglot,-a!- E gratis!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galaxy spune:

quote:
Originally posted by OtiliaLia

Galaxy felicitari pentru nivelul la care stapanesti limba romana. As avea si eu o curiozitate. La ce varsta ai inceput sa inveti limba romana ? (si de cati ani o studiezi)
Si inca o intrebare indiscreta (sper ca nu deranjez), in ce limba conversati in familie ?

Lia-S



Salut Lia-S!

Multumesc pentru felicitari. Vorbesc de 5 ani romana. Si o vorbesc si in familie. Cu sotul cateodata mai vorbim asa din reflex si un mix de engleza romana si germana. Dar in romana "gandesc" . Ma chinui sa-l invat pe sotu meu mongola dar e putin mai greu, si nu prea are chef. E cam greu sa gasesti o analogie pentru un cuvant mongol asa ca trebuie invatate by heart .

Cat despre subiectul fierbinte foarte discutat aici, cel mai bine il lasam balta. Fiecare isi trage concluziile lui si progreseaza cine poate .



io (si un burtic de 11+ saptamani)

"If evolution really works, how come mothers only have two hands?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Galaxy, sunt si eu curioasa cum ai invatat romana pentru ca am un prieten american care ar vrea sa invete dar ii vine foarte greu. Ai avut carti speciale de gramatica?
Felicitari! Pe mine m-ai dat gata cu scrisul, sunt din ce in ce mai putini romani care sunt in stare sa scrie atat de corect romaneste si e foarte trista constatarea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galaxy spune:

quote:
Originally posted by conchita


natal e sinonim cu nativ, dar nici unul cu matern. Galaxy, limba natala nu exista.

Authority Zero



MATERN, -Ă, materni, -e, adj. De mamă, propriu mamei, care se referă la mamă; care provine de la mamă. #9674; Limbă maternă = limbă pe care o învață cineva din prima copilărie, de la părinți; limbă natală.

(see DEX http://dexonline.ro/search.php?cuv=matern&source=)


Ma gandesc ca inca se face la scoala regula de trei simpla. Problema e ca doar trebuie sa stii unde sa o aplici.







io (si un burtic de 11+ saptamani)

"If evolution really works, how come mothers only have two hands?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by galaxy
MATERN, -Ă, materni, -e, adj. De mamă, propriu mamei, care se referă la mamă; care provine de la mamă. #9674; Limbă maternă = limbă pe care o învață cineva din prima copilărie, de la părinți; limbă natală.
(see DEX http://dexonline.ro/search.php?cuv=matern&source=)
Ma gandesc ca inca se face la scoala regula de trei simpla. Problema e ca doar trebuie sa stii unde sa o aplici.



Galaxy, draga, in mod sigur nu am frecventat aceeasi scoala si recunosc ca ma bucur. daca tu repeti la nesfarsit acelasi non sens, fara sa citesti ce scriu altii si nici macar propriile randuri, n-ai sa intelegi ca mama poate fi nascuta in patagonia, iar copilul la mine in oras, caz in care limba materna nu e totuna cu limba natala. patagoneza nu va fi totuna cu romana. clar. simplu. logic. pentru ca a nu este egal cu b, chiar daca b este egal cu c, a tot nu e egal cu c. poftim regula.

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Engleza, spaniola, portugheza, germana, italiana, franceza, -scris-citit, vorbit, japoneza-vorbit, scris doar katagana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

io vb engleza(fluent) , fracenza(mediu)si spaniola (perfect).
binenteles vb f cursiv si romaneste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

Din pacate nu stiu decit engleza.Sper ca nu este prea tirziu sa ma apuc sa invat si alte limbi straine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icce spune:

ceau la toti
Engleza,Germama, Spaniola si Maghiara le vorbesc fluent

Mergi la inceput