Ce limbi straine vorbiti?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

O intrebare: voi ce intelegeti prin fluent? Ca vorbiti fara aaa(si in timpul ala te gandesti cum se zice la stiu eu ce cuvant)dar mai faceti greseli gramaticale si aveti totusi un vocabular limitat sau vorbit ca un nativ(fara greseli gramaticale si vocabular foarte bogat)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

engleza, germana-conversatie
maghiara-fluent

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EdeL spune:

franceza - foarte bine, scris si vorbit
spaniola- foarte bine, scris si vorbit
engleza - bine, scris si vorbit
olandeza- binisor, scris si vorbit
sper ca dupa ce termin cursurile de olandeza (sau mai repede) sa ma apuc de italiana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

engleza-bine spre foarte bine
franceza-daca repet vreo luna intensiv- bine,din totala lipsa de conversatie,dar cu siguranta informatia e inca stocata)
germana-cu rusine,doar nivel mediu.

quote:
mongola, rusa - native
engleza, germana, romana - aproape ca o nativa


galaxy,cum vorbesti nativ mongola si rusa?esti nascuta/trait acolo?sau parintii sunt de aceste nationalitati?
Cum stiu eu,nativ-indica clar apartenenta la un popor,limba si cultura ,prin nastere in acel mediu sau cu parinti cu aceasta obarsie.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Eu zic ca ar trebui sa se faca niste precizari la inceputul subiectului despre notziunile de nativ, fluent, mediu-avansat, mediu-incepator, incepator, sau ceva de genul: scris, citit, conversatzie. Ca vad ca unele raspunsuri sunt date la bascalie sau spuse la "furie" Cum potzi sa fii nativ la altceva in afara de romana- pt cei nascutzi si crescutzi aici?!?!?! Ca sa raspund si eu la subiect:engleza- foarte bine- scris , citit , conversatzieFranceza-bine-scris si citit, conversatzie- binishorJaponeza-incepator-scris si citit, conversatzie- mediu.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by ralucami

Eu zic ca ar trebui sa se faca niste precizari la inceputul subiectului despre notziunile de nativ, fluent, mediu-avansat, mediu-incepator, incepator, sau ceva de genul: scris, citit, conversatzie. Ca vad ca unele raspunsuri sunt date la bascalie sau spuse la "furie" Cum potzi sa fii nativ la altceva in afara de romana- pt cei nascutzi si crescutzi aici?!?!?!
Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!


Simplu, spre exemplu eu sunt nativa in germana si romana, pentru simplul motiv ca le-am invatat pe ambele de mica (pe sfert nemtoaica)
Iar mai sus cineva vorbea de limba sarba, exact acelasi motiv. In Ardeal, si Banat exista multe familii "multinationale" deci e logic ca acei copii sa invete ambele limbi de mici (eu cunosc si cazuri de varianta tripla romana-germana-maghiara).
Iar prin locuirea timp indelungat intr-o tara, in mod cert ajungi sa stapanesti limba ca un nativ. (si aici cunosc un exemplu de roman stabilit in Germania care dupa 10 ani vorbea exact ca un neamt adevarat si nici nemtii nu-l puteau deosebi ca n-ar fi de-al lor, si n-a uitat nici romaneste !)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

romana - nativ
italiana - foarte bine: scris, citit, conversatie fluent
rusa - aproape ca romana, adic foarte bine: scris, citit, conversatie fluent
franceza - mediu: scris, citit, conversatie - binisor, mai iau cuvinte si din italiana
spaniola: incepator: inteleg si citesc, mai greu e cu scrisul si vb
engleza: incepator: la fel ca si spaniola

Cu drag,
Dana, mamica lui Danutz
Poze>:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Povestea+de+Craciun&mid=1214&cid=3759
http://www.yamafoto.com/?ref=6599
http://www.yamafoto.com/?ref=14353
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galaxy spune:

Mamica dulce,

m-ai facut sa ma uit in oglinda. Si intr-adevar sunt mongola. Iar pentru mongoli sunt rusa si mongola limbi native. Doar sotzu meu e roman. Si atunci "exist" si eu pe forumul asta.
Sper ca acuma e clar totul.



io (si un burtic de 10+ saptamani)

"If evolution really works, how come mothers only have two hands?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

quote:
Originally posted by OtiliaLia

quote:
Originally posted by ralucami

Eu zic ca ar trebui sa se faca niste precizari la inceputul subiectului despre notziunile de nativ, fluent, mediu-avansat, mediu-incepator, incepator, sau ceva de genul: scris, citit, conversatzie. Ca vad ca unele raspunsuri sunt date la bascalie sau spuse la "furie" Cum potzi sa fii nativ la altceva in afara de romana- pt cei nascutzi si crescutzi aici?!?!?!
Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!


Simplu, spre exemplu eu sunt nativa in germana si romana, pentru simplul motiv ca le-am invatat pe ambele de mica (pe sfert nemtoaica)
Iar mai sus cineva vorbea de limba sarba, exact acelasi motiv. In Ardeal, si Banat exista multe familii "multinationale" deci e logic ca acei copii sa invete ambele limbi de mici (eu cunosc si cazuri de varianta tripla romana-germana-maghiara).
Lia-S


In primul rand sa clarificam ceva: una e sa fii vorbitor nativ- care inseamna asa cum am spus in mesajul percedent : sa fii nascut, crescut si sa fi invatzat la scoala in limba respectiva- si una e sa vorbesti de limba materna. La cate minoritatzi sunt in Romania noastra nu ai mai stii care e limba oficiala a statului, ca totzi ar fi nativi...de vreo limba Tu nu ai cum sa fii nativa in germana. Daca maine te duci in Germania si candidezi pe oricare post , in dreptul rubricei de nivelul competentzei lingvistice din CV-ul tau vei scrie cel mult: nativ-romana, limba materna-germana. E o mica mare diferentza!
quote:
Iar prin locuirea timp indelungat intr-o tara, in mod cert ajungi sa stapanesti limba ca un nativ. (si aici cunosc un exemplu de roman stabilit in Germania care dupa 10 ani vorbea exact ca un neamt adevarat si nici nemtii nu-l puteau deosebi ca n-ar fi de-al lor, si n-a uitat nici romaneste !)

Aici deja e alta mancare de peste! Deja vb de o naturalizare, dar nici chiar o cunoastere aproape perfecta a unei limbi nu ii permite persoanei respective sa spuna ca e vorbitor nativ. Cel mult poate spune ca vb la un nivel avansat/ de specialitate.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

limbi straine pentru cine?

engleza, italiana, spaniola fluent ( adica fara "aaaaaa")

Diana

Mergi la inceput