nastere naturala cu epidurala

nastere naturala cu epidurala | Autor: Doamna Bibi

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,
as vrea sa aflu mai multe detalii despre nasterea naturala cu epidurala,chiar te scapa de dureri? Exista riscuri sau contraindicatii? Durerile pana la montarea cateterului (am inteles ca se monteaza la o dilatatie de 4-5 cm) sunt suportabile sau au aceeasi intensitate de la 1 cm pana la 10 cm?
Va intreb toate astea pentru a putea fi pregatita sufleteste si fizic pentru nastere,nu cred ca fara anestezie as putea fi pregatita psihic.
Multumesc

Monique si bebe mic 25 sapt.,DNP 30 august 2004
28 ani, sagetator
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns allya spune:

mai! din proprie experienta, daca e bine pusa, iti ia toate durerile! nu mai simti nimic! simti doar contractiile atat, insa fara durere....si e atat de bine! eu personal am numai cuvinte de lauda pt anestezia asta! pe mine m-a ajutat sa ma bucur de ultima parte a nasterii (10 ore de travaliu de la 5 cm....pai nu era mai bine sa stau 10 ore fara durerile alea crancene? i-am implorat sa mi-o faca si a fost super!). Efecte adverse eu nu am avut (sunt oricum f rare cum ar fi durerile de spate si de cap), numai dupa nastere ti-s amortite picioarele da iti revii rapid. E f utila si daca necesiti cezariana de urgenta Doamne fereste! asa nu trebuie sa te adoarma si iti vezi imediat copilul si dupa interventie il poti si alapta!
Deci eu sunt in totalitate PRO!

nastere usoara!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Monica,
am gasit doua linkuri catre subiecte mai vechi pe aceeasi tema, cu siguranta mai sunt si altele...
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=7393&whichpage=1
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=9242&whichpage=1

Contractiile sunt suportabile in prima parte a travaliului (dar depinde si de nivelul tau de toleranta al durerii), si cresc progresiv in intensitate si frecventa.
Epidurala poate avea contraindicatii doar daca ai probleme cu coloana, posibil si daca ai tensiunea foarte mica, desi asta se corecteaza la fata locului. Riscurile sunt extrem de mici, foarte rar se poate intampla sa ai dureri de spate cateva luni dupa nastere sau dureri de cap a doua zi.

Eu zic sa discuti de pe acum problema cu medicul tau, el te cunoaste cel mai bine, iti poate explica exact procesul si vei sti la ce sa te astepti.

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Uite eu am avut dubii cu epidurala caci am scolioza f avansata si sunt si hipotensiva, dar medicul anestezit era f priceputa si a reusit din prima perfect! nu am avut nici o problema, nici dureri de spate, nici de cap. Dubiile au disparut ca eram innebunita sa scap de durere si as fi incercat orice....
Prima parte a travaliului e cat de cat suportabila, dar cand contractiile sunt f dese de vin unele din altele e nasol, pt mine a fost o durere crancena pt ca nu o mai puteam controla cu nimic nici macar cu respiratia si durau de prea mult timp.... acuma sigur ca depinde de femeie....
Discuta si cu medicul ca in momentul cand esti la 10 cm sa iti spuna cum sa impingi, sa iti lase mai moale anestezia ca sa simti un pic de durere si nevoia de a impinge, oricum simti contractiile si impingi pe contractie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

VA MULTUMESC MULT,EU AM DISCUTAT CU MEDICUL ACEASTA VARIANTA SI MI-A DAT OK,SINGURA CHESTIE VROIAM SA STIU DIN EXPERIENTA VOASTRA "PE PROPRIA PIELE" CARE E TREABA.
ACUM M-ATI CONVINS MAI MULT CA ORICAND CA ESTE O ALEGERE BUNA (ASTA DOAR DACA NU AI INCLINATII MASOCHISTE).

Monique si bebe mic 25 sapt.,DNP 30 august 2004
28 ani, sagetator
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu abia acum am vazut mesajul. Vreau doar sa iti intaresc convingerea ca epidurala este mana cereasca. Aveam aceleasi probleme si temeri la Allya. Scolioza si o tensiune de 10 cu 6 ( uneori si 9 cu 5). Anestezia mi-au facut-o la dilatare 4 cm, contractii la 1 minut. Erau destul de neplacute dar suportabile. Eu una ti-as recomanda sa nu stai in salon pana la anestezie, sa te misti si sa stai de vorba cu familia.

Epidurala mi-a luat durerea cu mana. Nici expulzia nu a fost deloc dificila, a durat 10 minute. Am cooperat bine. Durerile nu au fost asa mari, desi nu au mai avut timp sa reinnoiasca doza.

Nastere usoara! Si cu epidurala.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

eu am nascut cu epidurala si daca voi mai naste vreodata cu siguranta voi naste la fel.....nu am simtit nici cand a iesit copilul....daca vrei s aiti faci o idee, povestea nasterii este pe prima pagina....Nastere usoara!

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Intr-adevar,epidurala se face la o dilatatie de 3-4 cm.Mie din pacate mi-au facut-o la o dilatatie de 7 cm(doar pentru ca asa am comandat initial).Si bineanteles ca a fost un esec.Durerile montarii cateterului sunt f.mici,oricum la contractiile pe care le ai nici nu te mai gandesti la asta.Fii insa atenta sa-ti faca anestezia din timp,pentru ca daca patesti ca mine iti este total inutila si chiar simti tot ce ti se intampla.Eu am nascut acum 3 luni la Giulesti si daca as mai vrea un bb as naste prin cezariana.Si in nici un caz in acelasi loc!
Sarcina usoara in continuare si o nastere f.usoara!
Adlemi si Andrei(24.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Si eu tot natural am nascut si cu epidurala. Cand o fi sa fie urmatorul cu siguranta o voi cere iar. Dupa ce incepe sa-si faca efectul te simti in al noua-lea cer. Durerile pe care le-am avut pana la epidurala au fost groaznice, nu stiu ce m-as fi facut fara ea si cu travaliul asa de lung. Eu una nici n-am simtit intepatura cateterului pe langa durerile pe care le aveam.
Nastere usoara!


Gabriela & Laura (3 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelau spune:

sincera sa fiu eu sunt o noua viitoare mamica,si as vrea sa nasc oricum dar fara sa ma doara (sincer optez pentru naturala cu epidurala)Cu cat mai multe pareri despre asta cu atat mai bine.Mi-e o frica de mor.



Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna fetelor, nu vreau sa va sperii de loc insa eu sunt exceptia de la regula.Am nascut natural cu epidurala, dar, vesnicul dar, anestezia mi-a prins doar pe parte dreapta, in partea stinga simtind durerile crincene.Au marit ei doza, au venit iar anestezistii, o echipa intreaga sa-mi spuna ca e normal sa-mi simt contractiile ca sa pot coopera, ce sa le mai spun eu ca simt tot pe stinga, oricum bb era pe vine.
A doua exceptie de la regula, bb a devenit necooperant si nu se lasa scoas afara si au trebuit sa foloseasca forcepsul.
Apoi durerile de spate care doar dupa vreo 4 luni au inceput sa-mi cedeze.

OK epidurala m-a ajutat tare mult, in schimb poate da scaderi de tensiune, dureri de cap dupa nastere, dureri de spate, si poate fi nevoie ca bb sa fie ajutat sa iasa cu forcepsul sau ventuza.

In alta ordine de idei la al doilea bb voi naste tot natural si poate fara epidurala, poate imi voi putea suporta durerile fara nici o anestezie cu toate ca ma cam indoiesc.Oricum a fost mult mai bine decit fara nimic care sa ma ajute.
Curaj ca la voi va fi bine, mie inca de la inceputul anesteziei mi-a fost teama sa nu fie nevoie de forceps si de ce mi-a fost frica nu am scapat.

Ilinca @ mami

Mergi la inceput