Unde preferati sa nasteti?

Unde preferati sa nasteti? | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Ati prefera sa nasteti acasa?

Sondaj propus de Adela

Intrebare sondaj:

Unde preferati sa nasteti?

Ati prefera sa nasteti acasa?

Sondaj propus de Adela

Alege respuns:

Da, fiindca acasa ma pot relaxa incomparabil mai usor.
Nu, as fi mai stresata sa stiu ca nu am dotarea unui spital.
Alte locuri, alte motive (explicati)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

E adevarat ca acasa ma pot relaxa incomparabil mai usor, dar n-am in dotare echipament pentru cezariana de urgenta - iar sarcina nu vine cu certificat de garantie, cum ca in mod cert n-o sa fie nevoie de echipamente medicale...

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Este adevarat ca acasa esti mault mai relaxata, scapi de atmosfera "de spital", de asistente nervoase care nu au chef sa stea dupa tine si asa mai departe, dar cine iti da siguranta ca totul decurge bine, ca nu apar complicatii care sa puna in pericol viata ta sau a copilului si care nu-si pot gasi solutia decat in spital. Deci, sunt pentru spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

In mod sigur aleg varianta de a naste intr-un spital, ma simt mai in siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nesty spune:

As naste la spital dar as vrea sa plec imediat acasa dupa ce nasc. Imediat!!! Nu as sta intr-un spital nici un minut mai mult. Pentru mine sapte zile in maternitate au fost cosmarul suprem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

toata lumea ma intreba ,cand eram insarcinata ,daca mi-e frica de nastere si le spuneam ca nu imi este frica de durerile nasterii ci imi este frica de ceea ce este in spital:indiferenta,mizerie,bataie de joc....Asa ca as prefera sa nasc acasa.

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Prefer sa nasc acasa decat inconjurata de mutre acre in spital... Oare pana cand vor creste copiii nostri se va schimba ceva in sistemul nostru sanitar??? Ce s-ar intampla daca n-ar mai da nimeni spaga?! Poti sa nu dai stiind ca e in joc sanatatea copilului tau si a ta???
sa fim sanatoase si sa ne bucuram de viata ca ... tot ce nu ne oamoara ne face mai puternice!
Hai sa traim!

Ionela & BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Nesty, ai perfecta dreptate. Eu cu cezariana, am plecat acasa dupa 3 zile. Inainte sa plec cu o zi, o mamica a nascut natural pe la 6 seara si la 10 dimineata i-au dat drumul acasa. Nu pricep de ce in Romania trebuie sa stai asa mult in spital dupa ce nasti.

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totonio spune:

...... sunt de acord sa nasc acolo unde stiu ca este doctorita in care am incredere, si pentru ca am incredere in ea voi naste la spital un in mod cert exista un nonatolog foarte priceput ce se va ocupa si de puiul meu .......

asa am facut eu in februarie 2002

PS in nici un caz acasa unde nu exista dotarea de la spital dar mai ales nonatologul

va pupic dulce pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Sper sa pot avea un copil cāt mai curānd, dar sigur as vrea sa nasc īn spital. Mi se pare mult mai sigur, mai ales in cazul in care pot surveni complicatii.

Sibylle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

In spital! Mai ales ca eu -desi am fst trecuta ca sarcina fara risc - am nascut la 35 sapatamani. Si in plus se mai spune ca procentul in care un bebe vine "cu nasucu in sus" - este extrem de mic..eu am fst in acel procent! Asa ca - la spital!
Daca as fi in Ro - as alege sa plec de urgenta din spital - ptr ca stiu ce inseamna un spital in Ro..si mai stiu cum spala asistentele bebelusii (am facut practica la Pantelimon si am vazut cum ii ia si ii baga in chiuveta, si ii spala cu apa rece la poponetz ca le ingheata sufletelele).
Am nascut in Fr intr-o clinica privata: conditiile de spitalizare au fst impecabile! Rezerva - singura in camera (tv, tf, baie proprie)..in primele 2 zile, cnd nu ma puteam da jos din pat, venea o infirmiera care ma ajuta sa ma spal (acolo la pat), tot ea ma pieptana ca sa nu fac efort. E f adevarat ca am avut niste probleme dupa cezariana (am avut "placenta acreta" - adica placenta era f bine inserata pe anumite regiuni de uter, astfel incat acele regiuni i-au "scapat" medicului..dar m-a ajutat Dzeu si le-am eliminat singura, si nu am facut infectie..deci - cnd e sa ti se intample - ti se intampla si in strainatate!).
Dar am un bebe frumos, sanatos si voinic, si asta e tot ce e mai important.

Mergi la inceput