Mamici si viitoare mamici de gemeni! (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Tot eu!

Ce se mai aude cu spatiul nostru pe forum? Vreo speranta ceva?

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina75 spune:

Servus fetelor,

Hai ca sunt paff, nici nu am stiut ca aveti o tema de discutie despre gemeni, de-bia azi am descoperit linkul in discutii generale
Pai atunci stiu unde va gasesc de azi inainte, cand mai am un pic liber
Acum ma duc sa le dau de mancare la baieti, mai revin!

Va pup, Cristina




Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003)
Tempora mutantur nos et mutamur in illis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Tina, bine-ai revenit!
Nu mai stiam nimic de tine(nu mai am nici adresa ta de mail).
Sper ca sunteti cu totii bine. Pupici baietilor tai.
Noi suntem singurei, tati a plecat in voiaj pentru 5 luni(dar poate sta doar 4 sau chiar 6 luni)
Va pupam pe toti gemeneii si mamicile de gemenei.

Angi&Andrei&Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina75 spune:

Buna fetelor,
Uite ca am reusit sa intru si eu in net, dupa ce mi-a stins Alex o data calculatorul De cateva luni ma tot lupt cu ei, tot timpul sting si aprind lumina, calculatoarele, robotul, tot ce functioneaza cu curent... Nu inteleg nici de vorba buna nici de pedeapsa, poate este varsta
In rest sunt sanatosi, acum le ies la amandoi in sfarsit maselele. Dorm la pranz inca 3 ore, iar seara la 8 sunt in pat, pana dimineata la 8 dorm. In restul timpului este action pur! Eu una sunt fericita cand este seara, ca a mai trecut o zi. Sotul meu este foarte rar, il vad la masa cand vine de la servici si dupa aia pleaca pe santier, ca de, vrem sa ne mutam de Craciun cel tarziu.
@Angi: cred ca e nasol singura cu ei, fara ajutor...ca si la noi in momentul de fata. Cumva va trece si asta!
In rest nu mai am mari noutati, mai revin cand mai am timp, da?
Pa pa Cristina

Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003)
Tempora mutantur nos et mutamur in illis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Sa cresti gemeni!

Relatiile intre gemeni surprind de multe ori. Poti sa te intristezi chiar vazandu-i impreuna, ca si cum in afara de "dublura" lor nimeni altcineva nu mai conteaza. Este acest lucru inevitabil? Cum sa facem sa ii ajutam sa isi construiasca o personalitate autonoma?

Adevarati sau falsi gemeni… Sunt uimitori! Complicitatea este unica, iar legaturile care ii unesc par indestructibile. Trebuie, totusi, sa insistam atat pe asemanarea dinte ei?

Adevarati sau falsi gemeni: care este diferenta?
Adevaratii gemeni (monozigotii) au iesit din acelasi ou si au crescut impreuna in uter, in interiorul aceluiasi cuib. Sunt, deci, genetic identici. Foetusurile adevaratilor gemeni se dezvolta inauntrul aceleiasi placente si au acelasi sex. Seamana ca doua picaturi de apa, dar nu au aceleasi dimensiuni: unul dintre ei este de obicei mai gras. Falsii gemeni (dizigotii) provin din ovule diferite. Sunt gentic diferiti pentru ca au iesit din doua fecundari diferite. Nu sunt in mod necesar de acelasi sex si pot sa nu semene.

De ce legaturile lor sunt atat de puternice?
Mama celor doi gemeni nu poate sa ii copleseasca cu afectivitate pe amandoi in acelasi timp. Aceste lipsuri sunt compensate de prezenta "dublului" protector. Gemenii nu sunt niciodata cu adevarat singuri, in orice caz nu in timpul primei copilarii… Aceasta obisnuinta ii va face mai tarziu sa conteze in mod sistematic pe prezenta celuilalt, mereu fidel intalnirilor.

Sunt "identici"?
Chiar daca sunt fizic la fel, gemenii au personalitati distincte, care in mod normal se vor afirma de-a lungul anilor. O pereche de gemeni constituie un adevarat "cuplu", in care unul este complementar cu celalalt. Se intampla, deci, ca unul din gemeni sa exercite un fel de spirit de dominatie asupra fratelui sau surorii: mai ales in cazul primului nascut, al aceluia care a fost mai gras la nastere… gemenii, adevarati sau falsi, de acelasi sex sau de sexe diferite, au deci o identitate proprie care merita respectata. Este foarte important sa ii incurajam sa se manifeste individual.

Putem sa ii imbracam la fel?
Nu! Mai ales cand este vorba de adevaratii gemeni. Exista pentru multe mame tentatia de a-si pune in evidenta micile minunatii, imbracandu-i la fel, plimbandu-i mereu unul langa altul etc… si sa se distreze pe sema asemanarii lor.

Evident, in prima copilarie gemenii isi au partea lor de "vina". Problema este ca acest lucru intarzie in mod considerabil castigarea independentei si formarea unei personalitati. Sunt fascinati de acest dublu care le semana atat de mult si care este in fond un fel de oglinda de care le vine greu sa se desparta. De aceea, trebuie inca de la inceput sa creati marci distinctive prin obisnuinte simple care tin de viata de zi cu zi…

Sufera atunci cand sunt despartiti?
Evident, gemenii doresc sa se afle mereu in preajma fratelui sau a surorii. Nu este vorba sa ii facem sa sufere si nici sa ii frustram! Parintii care se tem sa-i desparta si se grabesc sa ii aduca impreuna la cel mai mic planset se inseala.

Proiecteaza propria dorinta de a avea mereu un dublu langa ei. Totusi, sa ii desparti pe gemeni nu inseamna sa-i indepartezi definitiv pe unul de celalalt. Nici vorba sa ii impiedici sa se joace impreuna, sa profite de legatura lor speciala, nici sa si-o traiasca intr-un mod deplin! Important este sa nu ii "globalizati".

Fiecare geman trebuie sa invete sa traiasca singur. Trebuie sa se simta puternic si in siguranta chiar si atunci cand perechea lui nu este langa el. Si aici intervine rolul parintilor!

Cum sa facem sa ii individualizam?
Nu trebuie sa-i desperechem, ci sa-i individualizam! Nu puneti accentul pe asemanarea dintre ei. O diferentire intre gemeni, chiar din copilarie, ii va ajuta sa aiba vieti autonome in viitor. Daca nu, vor continua sa functioneze ca si cum ar fi una si aceeasi persoana.

Alegeti prenume foarte diferite si sa nu ii numiti niciodata gemenii. Cand il pezentati pe unul din ei este inutil sa spuneti "astazi am venit numai cu Julieta, dar are si o sora geamana."

Nu cautati cu orice pret sa ii egalizati chiar daca fiecare cere ceea ce are celalalt. Aacelasi lucru este valabil si pentru fratii care nu sunt gemeni. E imposibil sa ai mereu dreptate. Fiecare copil este tratat diferit pentru ca este diferit! Spuneti-le ca apreciati personalitatea fiecaruia in parte, treptat vor fi mandrii de acest lucru.

La scoala puteti sa ii inscrieti in clase diferite, dar la aceeasi scoala, pentru a putea sa se intalneasca in pauza.

Nu-i imbracati asemanator! Sigur, este mai usor sa cumperi mai multe tricouri identice in acelasi timp… in acest caz schimbati culoarea.

Nu e nevoie sa le cereti parerea atat timp cat sunt inca mici, caci este o responsabilitate care nu prea li se potriveste. Vor putea alege mai tarziu cand vor deveni constienti de propriile gusturi!

Cum un nou-nascut negeaman nu doarme impreuna cu mama sa, e mai bine ca doi gemeni sa nu doarma in acelasi pat pentru a evita legaturile prea apropiate.

Cumparati-le jucarii diferite. Fiecare trebuie sa aiba coltisorul lui in camera, chiar daca mai tarziu jucariile trec de la unul la altul. Invatati-i ce inseamna simtul proprietatii!

Aceste mici sfaturi trebuie sa ii pregatesca pe gemeni pentru viitor fortificandu-le personalitatea si invatandu-i sa ia hotararile pentru ei si nu pentru "cuplu".

Sursa:http://www.ele.ro/articol_224.html




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: web www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Super subiectul abordat Theodora.
Sunt de acord cu formarea invidualitatii fiecaruia copil.
Si noi incercam sa procedam sa-le ,,educam,, asa.
Chiar ne lovim cu unele situatii cind iesim afara la joaca.



http://community.webshots.com/user/ionela_si_fetele

Ionela, Maria & Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Adela, bine-ai venit!
In primul rand, o sarcina usoara iti doresc, un bebe sanatos si frumos de care sa te bucuri!
Apoi, trebuie sa-ti marturisesc, ca eu, personal, chiar aveam nevoie de un psiholog si, cred, ca in acest subiect avem toate nevoie de sfaturile tale. Nu-i asa mamici de gemeni?
Eu am gemeni si fata si baiat. Sunt total diferiti si ca asemanare si prin mod de comportare. La capitolul imbracaminte, cat au fost mici, i-am imbracat la fel; difereau culorile. Majoritatea prietenilor nostri, le cumpara lucruri la fel.
In privinta jucariilor, e mai usor: ea e cu papusile, ursuletii, iepurasii, el cu masinute, avioane. Dar ce ne facem la plaja? Cand el are o galeata mai mare si ea una mai mica? Cand lopatica lui e verde si a ei e galbena? Am incercat sa le explic, sa-i fac sa inteleaga... Poate nu am nici eu suficienta rabdare, asa ca, decat sa aud urlete, le-am luat galetuse la fel, colacele asemanatoare, prosoapele pe care stau sunt la fel de mari si la fel de pufoase.
Cat priveste numele lor, nu mai am ce sa fac. Nu-mi pare rau, dar cred ca nu vor fi ei prea multumiti de alegerea noastra cand vor creste. Eu i-am propus sotului meu ca daca vom avea o fetita sa-i punem numele ANDREEA(pe sotul meu il cheama ANDREI). "Bine, bine -zicea el - dar daca e baiat eu vreau sa poarte numele meu" Am incercat sa-l conving, cand am aflat ca-s doi(si fata si baiat) ca ar fi indicat baiatului sa-i punem alt nume decat Andrei. Si am venit cu o lista de nume frumoase(Mihai, Stefan, in fine, mai multe nume). Nu! "Baiatului ii punem numele Andrei, iar fetei Antonia", zicea el; eu "Andreea, fata, Mihai, baiatul".
Insa asistentele de la maternitate, atat de mult m-au batut la cap ca trebuie sa ii fac o bucurie sotului, ca daca tot sunt gemeni, ce ma costa sa le pun numele ANDREI si ANDREEA, asa ca , pana la urma, asa a fost.
Imi spunea cineva, la un moment dat, un fel de joc de cuvinte - nu-l mai retin exact, dar in mare cam asa e: "Cineva are 2 gemeni: DAN si DANA; si de cand s-au nascut ei, in casa este mare dandana"
Bine, acum nu va spun, cand il strig pe Andrei cel mic, raspunde ta-su!
Oricum, sper sa nu ne reproseze, peste ani, faptul ca le-am pus nume asemanatoare...

Ah, si o veste buna(pentru mine!!!): am scapat de pampers la Andreea. De mai aproape 2 saptamani, la pranz, doarme fara pampers, afara cere mereu pipi(facem in boscheti), la restaurant mergem la toaleta de acolo... Seara, ii mai pun pampers, pentru ca mi-e mila sa-i stric somnul...daca face pe ea? E inca mica.
Cu el, mai greu, dar...trebuie sa-i tratam ca pe doua persoane diferite!

Angi&Andrei&Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Vrem sa mergem la plaja in acest weekend.
Cum a fost in prima Zi pentru voi?

Un weekend placut.
Ionela, Maria & Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina75 spune:

@Theodora: Si, ce mai faci? Ati dormit azi noapte sau ati chefuit pana dimineata? Ma bucur mult ca a castigat Grecia!

Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003)
Tempora mutantur nos et mutamur in illis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Da, Theodora, mare sarbatoare in Grecia!!!
Eu m-am gandit la tine, aseara, cand am urmarit meciul! Bravo jucatorilor greci!


Gemeni, mamici, ce mai faceti?
Va pupam pe toti!!!

Angi&Andrei&Andreea

Mergi la inceput