Sa scriem povestea cu gandacelu si visacelu!

Sa scriem povestea cu gandacelu si visacelu! | Autor: gandacelu

Link direct la acest mesaj

quote:
Initial creeata de conchita

ideea a fost coapta aici de un grup de conspirationiste :) :
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24943&whichpage=5

planul ar fi sa scriem o poveste pentru copii impreuna, adica fiecare sa participe cu cate un pasaj. regulile ar putea fi urmatoarele:

1. 5 fraze de persoana (propunere discutabila)
2. sa se continue actiunea din momentul ultimului mesaj postat, exceptie facand cazurile in care se schimba scena sau se introduc personaje noi.
3. nu exista o ordine anume de postare, toata lumea scrie cand vrea, dar un povestitor nu poate scrie de doua ori la rand, trebuie sa astepte macar un alt povestitor sa posteze. preferabil fara comentarii intre fragmente ca sa nu se ingreuneze lectura.
4. sa participe la topic toate mamicile, aspirantele, toti taticii, copiii care au trecut de abecedar, unchii, matusile, vecinii etc (asta era o speranta, nu o regula, oops :)) )

spor la visat tuturor!







Gandacelul: "a fost odata ca niciodata... un gandacel! da, ati citi bine: un gandacel! pai pe cine intereseaza povestea unui gandacel? cum, pe cine, pe fratiorul lui, visacelul, care..."

qsar: "... locuia in visele micului gandacel si-i spunea povesti in timp ce el dormea invelit intr-o frunza de papadie. Gandacelul ar fi vrut sa le spuna toturor gazelor povestile minunate pe care fratiorul sau nevazut i le spunea in fiecare noapte; dar nu-i dadura ascultre nici furnicile garbite, nici fumoasele gradinii, gargaritele, nici greierii, caci erau prea ocupati cu cantecelele lor. Ba... greierii chiar radeau de gandacel, si-i povestisera unei lacuste ca mititelului i se nazare ca ar avea un fratior si lacusta duse vorba mai departe, mai departe. Gandacelul era tare-tare trist, caci..."


http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

gandacelul era tare-tare trist, caci se simtea nespus de singur... asta in timpul zilei luminoase, pentru ca noaptea somnoroasa avea intalnire cu prietenul lui drag, care nu radea niciodata de el, ci il mangaia incetisor pe cap, ii dadea parul din ochi si-l saruta ingereste pe frunte...

iubea noptile si le astepta cu teama si cu tremur de-ncantare... oare va veni fratiorul visacel din nou, sa-i spuna iarasi...

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

oare va veni fratiorul visacel din nou, sa-i spuna iarasi...ca poate va veni o zi in care va putea si gandacelul sa apara la randul sau in visul unei libelule cu propriile lui istorisiri? gazele din padure erau stapanite de Duhul Zilei care le ocupa mintile si sufletele cu treburi neinsemnate, credea gandacelul, cum ar fi cautarea hranei. Doar Visacel stapanea secretul de a intra in inimile tuturor noaptea si de a-i vraji cu vesti-povesti despre lumi necunoscute, in care...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

in care... toate padurile erau argintii si toti norii aurii, in care totul se intampla cum numai in povesti trebuie sa se intample, adica binele invingea si raul se retragea cu coada intre picioare... eeeeeeeeeeeeeh, ofta gand-acelul, dar ce tot gand-esc eu aicea... sunt trist, bag seama... cred ca in seara asta visacelul nu va veni, si voi fi pentru prima oara in viata singur-singurel... fara nici un licurici in camaruta inimii mele mici...

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

fara nici un licurici in camaruta inimii mele mici... se inveseli dintr-o data, stia ca, desi de gandacel, inima lui e mare, dar facuse o rima! da, o rima!!! singur, fara ajutorul lui Visacel! daaa, de acum incolo va spune gazimii poezii, poate asa il vor asculta si furnicile, si gargaritele, si greierii... in fond, poate aveau dreptate sa nu-l bage-n seama, povestile erau plictisitoare la un moment dat, prea toate se terminau cu bine... deodata se umbri din nou: cum sa-i convinga oare ca poeziile erau ale lui? ca Visacel n-are nici un amestec in ele? trebuia sa gaseasca neaparat o solutie, lacustele s-ar fi inverzit si mai tare sa-l auda versuind...


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

lacustele s-ar fi inverzit si mai tare sa-l auda versuind... cat despre artistul greiere, asta sigur isi pune streangul de gat, ca-i face concurenta la gargarite, va dati seama!

cazu pe ganduri... iar si iar... se scarpina cu degetul aratator intre cele cateva fire de par roscat, doar doar o iesi ceva... din scarpinatura asta...

inca nedumerit, parca in stare de transa, lua cu labuta tremuranda un sfert de pai, il inia o pauza usor in seara sangerie care venea sa cada, si se apuca sa astearna tot ce-i trecea prin cap:

vine nu peste multa vreme noaptea
vii si tu, frate visacel
ma vei gasi schimbat, in partea
de gand, in vis ... un visa-gandacel

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

"foaaarte frumos!", auzi gandacelul vocea fartiorului lui din vise; "acum nu vei mai avea nevoie de mine". "Oooo! Ba da, frate Visacel, ba da! M-am temut ca nu vei mai veni in seara aceasta sa-mi spui povesti dar iata-te, aici langa mine..." "stii, zise visacelul, noi n-am stat de vorba niciodata asa, ca fratii; abia acum, cand ai descoperit darul poeziei, ai putut sa-mi vorbesti si tu" "si-atunci de ce esti trist, fatiorule-visacel?" "pentru ca as fi vrut sa pot si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

as fi vrut si eu sa pot veni la tine in vis, sa te veselesc, apoi sa mergem impreuna sa povestim la dna libelula, sa luminam impreuna noptile gazelor. De ce trebuie sa pleci mereu, unde te duci? nici nu stiu unde sa te caut... Deodata gandacelu se lumina la fata si-i spuse:
- Ce bine c-ai venit! Poezia mea te-a chemat? Acum stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

Acum stiu! stiu! stiu! uraaaaaaaaaaaaaaa! acum cateva zile m-am intalnit cu zana buna... ii intrase un ghimpe-n piciorus si eu, asa mic si firav, i l-am scos... mi-a zis ca are un dar pentru mine, si apoi a disparut... n-am crezut-o, dar cred ca stiu care ii era darul: o putere magica de-a manui cuvintele si de-a invoca spiritele... m-a facut un fel de vrajitor bun! uraaaaaaaaaaaa! acum pot sa fac...

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Gandacelul: "a fost odata ca niciodata... un gandacel! da, ati citi bine: un gandacel! pai pe cine intereseaza povestea unui gandacel? cum, pe cine, pe fratiorul lui, visacelul, care..."

qsar: "... locuia in visele micului gandacel si-i spunea povesti in timp ce el dormea invelit intr-o frunza de papadie. Gandacelul ar fi vrut sa le spuna toturor gazelor povestile minunate pe care fratiorul sau nevazut i le spunea in fiecare noapte; dar nu-i dadura ascultre nici furnicile garbite, nici fumoasele gradinii, gargaritele, nici greierii, caci erau prea ocupati cu cantecelele lor. Ba... greierii chiar radeau de gandacel, si-i povestisera unei lacuste ca mititelului i se nazare ca ar avea un fratior si lacusta duse vorba mai departe, mai departe. Gandacelul era tare-tare trist, caci..."

Gandacelul: "... se simtea nespus de singur... asta in timpul zilei luminoase, pentru ca noaptea somnoroasa avea intalnire cu prietenul lui drag, care nu radea niciodata de el, ci il mangaia incetisor pe cap, ii dadea parul din ochi si-l saruta ingereste pe frunte...
iubea noptile si le astepta cu teama si cu tremur de-ncantare... oare va veni fratiorul visacel din nou, sa-i spuna iarasi..."

conchita: "...ca poate va veni o zi in care va putea si gandacelul sa apara la randul sau in visul unei libelule cu propriile lui istorisiri? gazele din padure erau stapanite de Duhul Zilei care le ocupa mintile si sufletele cu treburi neinsemnate, credea gandacelul, cum ar fi cautarea hranei. Doar Visacel stapanea secretul de a intra in inimile tuturor noaptea si de a-i vraji cu vesti-povesti despre lumi necunoscute, in care..."

Gandacelul: "...toate padurile erau argintii si toti norii aurii, in care totul se intampla cum numai in povesti trebuie sa se intample, adica binele invingea si raul se retragea cu coada intre picioare... eeeeeeeeeeeeeh, ofta gand-acelul, dar ce tot gand-esc eu aicea... sunt trist, bag seama... cred ca in seara asta visacelul nu va veni, si voi fi pentru prima oara in viata singur-singurel... fara nici un licurici in camaruta inimii mele mici..."

iubibubi: "...se inveseli dintr-o data, stia ca, desi de gandacel, inima lui e mare, dar facuse o rima! da, o rima!!! singur, fara ajutorul lui Visacel! daaa, de acum incolo va spune gazimii poezii, poate asa il vor asculta si furnicile, si gargaritele, si greierii... in fond, poate aveau dreptate sa nu-l bage-n seama, povestile erau plictisitoare la un moment dat, prea toate se terminau cu bine... deodata se umbri din nou: cum sa-i convinga oare ca poeziile erau ale lui? ca Visacel n-are nici un amestec in ele? trebuia sa gaseasca neaparat o solutie, lacustele s-ar fi inverzit si mai tare sa-l auda versuind..."

Gandacelul: "...cat despre artistul greiere, asta sigur isi pune streangul de gat, ca-i face concurenta la gargarite, va dati seama!
cazu pe ganduri... iar si iar... se scarpina cu degetul aratator intre cele cateva fire de par roscat, doar doar o iesi ceva... din scarpinatura asta...
inca nedumerit, parca in stare de transa, lua cu labuta tremuranda un sfert de pai, il inia o pauza usor in seara sangerie care venea sa cada, si se apuca sa astearna tot ce-i trecea prin cap:

vine nu peste multa vreme noaptea
vii si tu, frate visacel
ma vei gasi schimbat, in partea
de gand, in vis ... un visa-gandacel..."

qsar: ..."Foaaarte frumos!", auzi gandacelul vocea fartiorului lui din vise; "acum nu vei mai avea nevoie de mine". "Oooo! Ba da, frate Visacel, ba da! M-am temut ca nu vei mai veni in seara aceasta sa-mi spui povesti dar iata-te, aici langa mine..." "Stii? zise visacelul, noi n-am stat de vorba niciodata asa, ca fratii; abia acum, cand ai descoperit darul poeziei, ai putut sa-mi vorbesti si tu". "Si-atunci de ce esti trist, fatiorule-visacel?" Pentru ca as fi vrut sa pot si eu..."

casandra: "... sa vin la tine in vis, sa te veselesc, apoi sa mergem impreuna sa povestim la dna libelula, sa luminam impreuna noptile gazelor. De ce trebuie sa pleci mereu, unde te duci? nici nu stiu unde sa te caut... Deodata gandacelu se lumina la fata si-i spuse:
- Ce bine c-ai venit! Poezia mea te-a chemat? Acum stiu..."

Gandacelul: "...stiu! stiu! uraaaaaaaaaaaaaaa! acum cateva zile m-am intalnit cu zana buna... ii intrase un ghimpe-n piciorus si eu, asa mic si firav, i l-am scos... mi-a zis ca are un dar pentru mine, si apoi a disparut... n-am crezut-o, dar cred ca stiu care ii era darul: o putere magica de-a manui cuvintele si de-a invoca spiritele... m-a facut un fel de vrajitor bun! uraaaaaaaaaaaa! acum pot sa fac..."

qsar: "...si eu povesti minunate si sa le spun in visele gazelor, ca si tine, fratior-visacel! Dar... de ce esti inca trist si nu te bucuri de minunea care mi s-a intamplat, de darul pe care l-am primit? Visacelul era intr-adevar foarte trist caci el stia ca micul lui fratior-gandacel nu se intalnise aievea cu nici o zana; caci zanele nu pasesc pe pamant, nici nu zboara ca fluturii si libelulele; picioarele zanelor sunt facute din pulbere de stele, si nici un spin nu le-ar putea rani. Iar darul poeziei pe care gandacelul credea ca il primise era o vraja, asa cum i se intamplase si visacelului cu muuul-mult timp in urma.
- Vezi tu, fratioare? Candva am fost si eu, ca si tine, un gandacel adevarat, insa, pentru ca-mi placeau atat de mult povestile, Duhul Zilei s-a suparat pe mine si..."






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

"Duhul zilei s-a suparat pe mine" si nu ma mai ingaduie ziua, eu exist acum doar in visele tale, uff, fara tine n-as mai fi. Iar tu vei mai avea nevoie de mine, oare, ma vei mai chema? Acum poti canta si tu, poate ma vei uita, iar daca ma uiti tu, eu nu mai sunt. Dar mai am o speranta, sa il imbunez pe duhul zilei, pentru asta am nevoie de ajutorul tau, eu apar doar in visele tale, acolo ma pot intalni cu el. Cheama-l...

Mergi la inceput