Sa scriem povestea cu gandacelu si visacelu!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutza22 spune:

Cheama-l, dar trebuie sa ai mare grija cum o faci pentru ca aici in lumea viselor neexistand nici noapte nici zii, duhul zilei cand apare nu mai e el si n-ai sa-l recunosti pentru ca apare de fiecare data sub alta forma....... dar fii fara grija ca eu te voi ajuta insa trebuie sa stii ca aici puterile lui sunt limitate si din cauza asta sarcina noastra de a-l imbuna este foarte dificila dar mai am o speranta ca.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

... o speranta ca, nu numai vei reusi sa-l chemi, dar vei reusi sa-l vrajesti si sa-l imblanzesti si scoti toate gazele de sub stapanirea lui amarnica... stii, Duhul zilei nu le lasa sa viseze... iar tu, fara mine, ai fi fost stapanit de acelasi Duh... necurat, desi luminos, ca ziua...
-eu? sa fac eu asa ceva?! pai cum as putea, frate visacel, eu un biet gandacel mic cat tom degetel, calare pe soricel, cu haturi de siretel... nu prea sunt un cavaler... nu prea am nici un castel... nici curaj nu am, vezi bine, fara tine insa nu mi-e bine... poate o sa fac ceva... lumea sa o pot salva... cum, chiar eu, un gandacel? mititel cat un cercel?

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

-daaaa, tuuuu, cu puteeeerea inimiiiii taaaale curaaate, tu poti oriceee, zise Visacelul, topindu-se in lumina zorilor. Gandacelu deschise ochii si simti ca cineva il priveste insistent. se uita in jur, nimic. "e cineva ascuns dupa plopul ala", se gandi si merse glont sa se convinga. dadu de Duhul Zilei care plangea de-i sarea camesa pe el. mare uimire pe gandacel sa vada un duh asa infricosator in momentele lui de slabiciune.
-Lasa-ma in pace, pleaca de langa mine, din cauza ta n-o sa ma mai lase Soarele sa am Ziua in grija, tu cu visele si Visacelu tau, railor! -se caina Duhul Zilei, scotand limba trufas la Gandacel.
Gandacelul nu stia ce sa faca, ce sa zica...dar o idee mareata i-a venit atunci in capsor...ce-ar fi sa incerce, totusi, un miracol cu Duhul Zilei? sa-l invete sa viseze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza22 spune:

Draga Duhule, nu te supara si n-ai nici o grija, ca Soarele se prea bucura ca ai tu Ziua intreaga in grija si nici gand sa te inlocuiasca cu altcineva cat despre nopti si vise, ce-ar fi sa ma urmezi in vis si sa incercam acolo sa descifram taine care nu-s ale zilei dar care aduse in lumina zilei au o putere cu totul aparte.........

Mergi la inceput