Despre gradinarit (4)

Despre gradinarit (4) | Autor: Otilia

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Initial creata de Ika

Fetelor daca stiti spuneti-mi si mie cum pot scapa de viermii din pamint. Mentionez ca tocmai am schimbat pamintul la flori si dupa 2 saptamini am observat in doua dintre ghivece niste viermi micuti albi. Nu par sa fie multi .Credeti ca ar fi o solutie udarea cu apa in care a stat la macerat tutun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Elena draga, tocmai s-a intors sotul meu si mi-a adus ANETH ODORANT, cred ca asta e marar bun, nu? Sper ca n-ai apucat inca sa-mi cumperi! A gasit la Super U... Multumesc inca o data! Poate vrei sa-ti trimit eu seminte de varza romāneasca (cu foi subtirele, bune de pus la sarmale!), ca am doua plicuri si ajung pentru nu-stiu-citi m²... Ce zici?
Ika, din cite inteleg eu tu ai viermi albi! Chiar am vazut intr-o reclama un insecticid contra acestor viermi albi. Eu zic sa te interesezi la magazinele de specialitate... Sau poate cunosc fetele vreo alta medtoda de a scapa de acesti viermi?
Eu mi-am pus capucine (vad ca in dictionar ii zice condurul-doamnei sau caltunasi) fara sa stiu ca atrage... musculitele (de fapt puceron, adica paduche de copaci??? nu mai inteleg nimic, eu musculite am vazut!)!!! Dar le-am venit de hac! Am gasit pe un forum despre gradinarit o solutie: am vaporizat apa cu sapun lichid si au picat... ca mustele!

Va

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Dar despre paduchii trandafirilor s-a discutat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ika spune:

Am sa ma ininteresez cu siguranta.
In loc de sapun lichid eu stiam de detergent lichid pentru vase commbinat cu apa si spirt .Dar nu am experimentat. Daca stiam asta atunci cind am avut nevoie probabil ca nu as fi aruncat planta care era pur si simplu invadata de musculite .De fapt era o urzicuta .De atunci nu mai iau asa ceva .Banuiesc ca e predispusa ...la musculite


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ika spune:

Pisi te referi la trandafiri japonezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

La toti trandafirii, si japonezi si normali, ca am si si, ambii cu probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by pisi-pis

Dar despre paduchii trandafirilor s-a discutat?

Nu stiu daca s-a discutat, dar cred ca tot de paduchii astia, care in franceza se cheama "pucerons" sunt atacati.
Asa ca poti incerca sa vaporizezi pe ei apa cu sapun sau cu detergent lichid (nu stiam ca se pune si putin spirt...) Sper sa mearga! La mine au disparut "musculitele" instantaneu! Acum cum vad ceva vaporizez apa cu sapun! Am dat si pe furnici... in sfirsit, nu au parut prea impresionate dar sper sa nu mai intre in casa, tot e bine!
Si o metoda naturala si bio de a scapa de buruieni sau pentru a scapa de iarba (sau peluza): sare grunjoasa peste care se varsa apa (fierbinte de preferinta) Eu o sa incerc...

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Oti, multumesc, dar din pacate la mine sunt povesti vechi... La inceput a fost apa cu sapun, apoi a fost apa cu mucuri de tigara (ehe, nefumatoare a trebuit sa fac cheta la prieteni), apoi au fost insecticide din alea care se pulverizeaza, apoi am fost la "cooperativa" si am cuparat insecticide pentru legume si fructe, apoi am mers iar la cooperativa si am cumparat insecticide sistemice, de mi-au iesit si mie bubite, si stateam cu matura sa gonesc vrabiutele de pe balcon. Dar firar ei de purici, dispareau si ... reapareau. . Apoi timp de un an i-am ignorat, si pe trandafiri si pe purici. Acum am niste trandafirasi chirciti si contorsionati de ti-e mai mare mila, dar ... vii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor dragi,
Doar in dimineata asta nu am intrat pe aici si tare harnice a-ti mai fost! Bine va sta!
SA o iau sistematic:
- am auzit si eu despre solutia contra insectelor la plante , facuta din apa,sapun de vase si spirt! Daca vreti ma uit sa va spun cantitatile!

- despre viermisorii aia albi, sunt tare nesuferiti. In orice caz, din propria experienta , eu am scapt de ei cam asa: am aruncat pamantul cu respectivii viermisori, am spalat bine de tot vasul cu apa firbinte si detergent(pentru ca raman ouale depuse pe peretii vasului!), iar planta i-am spalat efectiv radacina, si am pus-o cateva zile intr-un vas cu apa(asa ca si cum ar fii pusa sa dea radacini). Unii care au conditii (stau la casa de ex, si pot face focul pe gratar) se poate arde pamantul intr-o tava sau o oala mai rea, pusa pe foc, pana se infierbanta pamantul bine, apoi, acoperita si lasata sa se raceasca, In felul acesta se omoara toata larvele si ouale eventualilor daunatori. este o metoda veche si greoaie, dar eu cand luam pamant de la sera, si statea la mama mea, asa faceam cu el inainte de a-l pune in ghivecele la florile.


- la tradafirii de afara, o metada de a salva de paduchii aia albi ce se fac sub frunze, este badijonarea cu putina vata. Deci, se sterge cu vata fiecare frunza, care sunt foarte afectate se rup, iar cele care au fost sterse, sau cele sanatoase, se infasora codita frunzei cu un pic de vata, si apii ve-ti vedea cati paduchi de aia sunt incalciti in ea.Se mai repeta operatiunea. Asa a salvat tata un trandafie foarte frumos si deosebit altoit de la moarte> A Avut rabdare si a facut operatiunea asta si sa vedeti ce caraghios arata trandafirul "pansat" cu bucatele de vata, dar a scapat!

V-am dat aici leacuri babesti, cum se zice, pentru ca am vazut ca unele fete vor metode naturiste, daca pe cele chimicale nu le tolereaza. Decat cu alergii pe fata si maini, mai bine cu rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pomeanm spune:

Dragi gradinarese,
Tocmai am aflat ca mi-a cumparat cumnata rasaduri de rosii si de ardei. Palnuisem eu mai demult ca ma fac gradinareasa dar credeam ca mai am destul timp si pot sa o intreb pe mama detaliile de care nu-mi aduceam aminte. Dar uite ca nu mai am timp, maine trebuie sa le plantez si nu stiu cum. Deci: rosiile si ardeii se planteaza in santuri sau cum? Daca da, in partea de sus sau de jos? Eu as vrea sa le pun sistem de irigare prin picurare din acela cu tuburi de "plastic"(nu ca as avea gradina mare dar e mai comod si economic decat udatul la furtun), intrebarea e, influenteaza in modul de plantare?
Va multumesc anticipat,
Mirela

Mergi la inceput