Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Cu siguranta nu apare de la statul pe scaun dar in cazul in care ai contractii o pozitie incorecta poate provoca mai mult rau. Oricum nici statul prea mult pe scaun nu e f bun si se recomanda miscare din ora in ora dar cine o face? Eu cu siguranta nu - imi este chiar lene sa ma mai ridic.
Eu de la 3 mai cer program de 6 ore - mi se pare corect sa ma menajez - daca nu o fac eu atunci cine? Si daca se intampla ceva rau cei de la serviciu zic saraca ce a patit in nici un caz nu-si asuma ei vreo vina ca te tin prea multe ore. Asa ca fetelor aveti grija de voi!!!!!!!!!!!!!!!111

Pupici

Mel 17 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna burtici!
Roandre, ma bucur ca nu e ceva de speriat in legatura cu coul tau.....dar totusi ai grija de tine!!!
Eu am fost azi la medic din nou, si i-am spus de contractiile dureroase care nu cedeaza la No-Spa. Mi-a facut din nou o ecografie(cred ca e deja a 5-a), si mi-a spus ca bb e bine, normal dezvoltat pentru varsta lui, colul e lung si inchis(ceea ce e iarasi bine), singura problema ramanand placenta care e in continuare foarte jos inserata, marginal de col. Zicea ca durerile si contractiile ar putea fi si din aceasta cauza.
Mi-a dat No-Spa in continuare 3*1 tb/zi si Utrogestan4*1 tb/zi, iar de maine iarasi sunt in concediu medical. Mi-a zis sa ma odihnesc si sa nu fac efort.
Cam atat despre mine .....sper ca nu v-am plictisit foarte tare...
Pupic, Ioana si bb mic(16 sapt. si 6 zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

buna fetelor, bun venit si noilor burtici..
pufymic, ai grija de tine! cat de aproape de col este la tine placenta? la mine, la ultima eco de acum 2 saptamani era la 1 cm de col, deci destul de aproape..colul era inchis, din fericire!
si eu stau pe scaun 8 ore, chiar 9 cateodata..seara de-abia astept sa ajunga casa, sa ma intind.. bine zici tu Mel, cu miscarea din ora in ora, dar..cine s-o faca.. sper sa nu afecteze totusi..
si eu sunt nerabdatoare sa-l simt pe bb.
Cali, 16 saptamani si 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Buna burticlor!
Georgiana, se pare ca nu numai ca avem cam aceeasi DPN dar mergem si acelasi doctor - Horhoianu, nu? Eu o sa nasc la Municipal si probabil ca si tu. Ce bine!
De fapt eu am mers pana acum la o alta doctorita, cu care ma simt foarte confortabil pentru ca o cunosc de mult timp si am mare incredere in ea, dar necazul e ca nu mai lucreaza la nici un spital, asa ca ar fi trebuit sa nasc cu un necunoscut recomandat de ea.
Pentru ca nu vroiam asta si toata familia ma batea la cap sa gasesc un doctor de spital am apelat la Horhoianu, la care nu am fost decat o data pana acum.
Tie ce impresie iti face?
Fetelor, am citit undeva ca e bine sa folosesti crema antivergeturi din timp, inainte sa apara. Ce parere aveti? Voi folositi?
Raluca DPN 8 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor,

Naty, eu folosesc crema pentru prevenirea vergeturilor inca din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata. Fac operatiunea asta cel putin o data pe zi (seara). Acum am burtica destul de mare si sanii mi-au crecsut si ei destul de tare, iar vergeturi nu am deocamdata. Oricum, pericolul ca acestea sa apara inca nu exista, doarece doar in ultimele luni de sarcina creste burtica foarte tare, suprasolicitand pielea mamicii. Daca pielea nu e de ajuns de elastica, atunci apar vergeturile. Tocmai acesta e rolul acestei creme, de a face pielea mai elastica sau de a mentine elasticitatea ei. Crema mea se numeste "Body Striae/Body vergetures" de la Dr. van der Hoog. E o crema olandeza si nu stiu daca se gaseste la tine in oras. Oricum, exista si alte produse pe piata. Ideea e ca o astfel de crema ajuta la prevenire, deci nu la combatere. Asadar, e recomandat sa o folosesti din timp, de acum inca poti sa incepi sa o folosesti. Mai incolo se recomanda combinarea ei cu un exfoliant corporal. Asa scrie pe flaconul meu.
Georgiana, si eu nu mai pot de somn. Am o multime de treburi de facut si nu ma pot concentra nicicum. Mai rau, dimineata ma trezesc foarte greu daca uit sa pun desteptatorul sa sune. Dar macar am noroc ca eu nu trebuie sa ma prezint nicaieri cu noaptea-n cap, imi organizez timpul in functie de bebe.
Aveti grija de voi, fetelor si bucurati-va de burtici. Pupici,

Daniela Veuger si bebe mic din burtic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

'neata
La raport: mi-e bine dar mi-e somn, ma inteapa putin burtica dar nu ingrijorator. Abia astept sa treaca si ziua de maine pentru ca o sa am liber 3 zile si sper sa ma odihnesc desi nu prea cred pentru ca vineri am musafiri iar sambata trebuie sa mergem la o cununie civila

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Eu nu folosesc crema speciala pentru vergeturi si nici la prima sarcina nu am folosit dar in fiecare seara ma dau cu crema de corp foarte emolienta (DOVE sau NIVEA). Si la prima sarcina am folosit aceleasi creme si nu am ramas cu nici un semn dar cei drept eram cu 6 ani mai tanara si altfel se reface tesutul la tinerete. Acum cred ca o sa iau ceva special dar nu m-am hotarat ce, oscilez intre Chicco, Sanosan si Elancyl. Voi ce parere aveti?

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Eu nu folosesc deocamdata nimic pt ca daca simt ceva miros parfumat imediat . Dar mai tarziu sigur incepp si eu cu ceva asa ca va astept pe voi sa va dati cu parerea despre diverse produse - cred ca este bun si uleiul pentru bebelusi. In momentul de fata daca mi se usuca pielea rau sa nu radeti dar ma dau cu ulei de masline pt ca nu miroase.

Mihaela ce ai facut la eco?

Cali nu poti sa ceri program de 6 ore?

Pupici si spor la simtit pe bb

Mel 17 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna burtici!
Mel, si eu aveam aceeasi problema cu mirosurile, dar mi-a trecut. Acum pot folosi din nou creme si parfumuri:)
Roandre, cum a fost la eco?
Pupic, Ioana si bb mic(17 sapt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

fetelor apropo de cremele contra vergeturilor, v-ati uitat ca nu cumva sa aiba in compozitia lor cafeina? ca nu e binE, nu exista creme speciale pt. perioada de sarcina, sunt mai bune si sigura.

Cristina 19 sapt.UM

Mergi la inceput