copil de 7 ani la stomatolog (cum il conving?)

copil de 7 ani la stomatolog (cum il conving?) | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

Buna!
Fetita mea de 7 ani Diana, nu vrea in ruptul capului sa stea la stomatolog. Acum 2 ani i-a aparut o carie micuta la o masea si mama s-a dus cu ea la stomatolog. A intrat, s-a asezat in scaun, a deschis gura, iar cand d-ra a inceput sa-i curete maseaua cu freza, a sarit ca arsa si nu a mai vrut deloc sa treaca pe acolo.
Au trecut de atunci 2 ani, cariile s-au inmultit si au inceput sa o doara. Atat de des incat ea s-a rugat de mine sa mergem la stomatolog. OK, dar figura de la 5 ani s-a repetat. Am plecat de acolo, asa cum am intrat, ca ei i se face greata cand sta cu gura deschisa, ii vine sa vomite si nu poate suporta. Am stat 10 minute in cabinet si eu si d-ra sa o convingem sa incerce numai, dar nu am reusit. De data asta nici nu a intrat macar cu freza la ea in gura.
CE SA MA FAC????
Poate aveti idei, solutii...i-am spus ca nu mai merg niciodata cu ea ca sa ma fac de rusine, dar nu-i pasa, e fericita ca nu mai trebuie sa mearga.

Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Draga Mihaela,
Parca ma vad pe mine cand eram mica, i-am scos peri albi mamei saraca cu problema dentistului. Mi-era frica si nu voiam sa merg nici in ruptul capului. Mama nu mai stia ce sa faca, cum sa mai negocieze cu mine, am pus-o sa-mi promita ca doar se uita doctorita in gura mea si nu-mi face nimic. Mi-a promis, am ajuns la stomatolog, m-am pus pe scaun, am deschis gura, si cand m-am trezit cu freza in gura am facut exact aceeasi faza, am sarit ca arsa si am inceput sa plang si sa ii reprosez mamei ca m-a mintit, doctorita a inceput sa se rasteasca la mine si la mama ca nu e in stare sa-si educe copilul, am plecat de-acolo, mama suparata pe mine ca am facut-o de rusine, ma rog, un intreg circ, eu nici n-am vrut sa mai aud de dentist. Tot asa peste vreo doi ani am ajuns la o alta doctorita, tanara, draguta, zambitoare, cu o rabdare infinita, care m-a luat cu binisorul, a stat la povesti cu mine, mi-a explicat ce si cum face, mie mi-a placut de ea, am avut incredere, si am fost de nu stiu cate ori, cand era ceva mai dureros imi facea anestezie locala, eu nu mai comentam nimic, ba chiar ma duceam cu drag, se mira si mama ce ingeras se facuse copilul ei. Asa ca eu cred ca solutia este sa gasesti o doctorita rabdatoare si cu drag de copii, din pacate la ora actuala nu stiu nici una pe care sa ti-o recomand.
Succes!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Aceeasi problema o traiesc (de fapt slava Domnului s-a incheiat joia trecuta cand am avut ultima vizita la dr.) si eu. Avea o carie (care il durea) si cand am ajuns la medic mi-a sous ca are 3 carii!! Raspunderea este mare: sa-i faci si cariile si nici sa nu-l traumatizezi (primul contact cu stomatologul va fi decisiv pe intraga viata). A fost un chin, dar pana la urma am reusit: intai i-am explicat logic de ce trebuie sa mergem si ca oricum cariile nu trec de la sine; l-am mai motivat si cu 2 -3 cadoase(asta este!);l-am convins ca nu doare si m-am tinut de cuvant(cand era de durut ii dadea cu spray pt. anestezie locala- si a prins curaj). Am avut si 2 rateuri (adica m-am dus degeaba pt. ca nu a vrut cu nici un chip sa deschida gura) cand ne-am rugat de el cate 2 ore si nu a putut fi convins (il urcam pe scaun, il dadeam jos, mai asteptam pana lucra dr. alt pacient, iar ne urcam si tot asa). Oricum este balamuc cu copiii la stomatolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Si eu am avut probleme de genul asta, dar la mine s-a declansat "frica" din cauza unui medic aiurea care mi-a gaurit gingia sa iasa puroiul de la o maseluta !!!
In timp, am inteles ca trebuie sa suport si dentistul (destul de devreme, mi-a explicat mama ca daca nu rezolv cariile, dupa aia e tot mai rau, si am ajuns la aproape 40 de ani sa am toti dintii in gura - exceptie o maseluta care se cariase pe sub plomba si n-a mai putut fi salvata). Nici acum nu ma duc "cu placere" la dentist, dar suport - imi transpira mainile de pot stoarce batista dupa, dar am avut noroc de dentisti intelegatori mereu.
Ia-o logic si explica-i, eventual foloseste desene si pliante.
Atentie mare ca apar dintii permanenti si aia raman pe viata acolo. Nu se mai schimba si e rau de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Culmea e ca nu-mi amintesc de dentist din vremea copilariei mele, doar de cand aveam vreo 13-14 ani si de atunci merg regulat. Nu pot sa ma laud ca-mi place, nici pe departe, dar rabd cu stoicism, pentru ca stiu ca e spre binele meu.

Sunt convinsa ca daca as gasi si eu un(o) dentist(a) cu dragoste de copii, ar fi altceva. Dar spre disperarea mea nu cred ca voi da peste asa ceva...toti se gandesc numai la timpul lor care inseamna bani, cine sa mai stea cu rabdare dupa un copil mofturos si care plange si se maraie ca nu deschide gura, cand clientii stau la usa...

Oricum, va multumesc mult pentru raspunsuri, am sa mai incerc pentru ca sunt constienta ca va trebui sa se obisnuiasca cu mersul la dentist si nu cu "lasa ca tu vei suferi, pe tine te vor durea maselele", asta nu e o solutie.



Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

N-o sa va vina sa credeti,dar baietelului meu de 6 ani si noua luni ii place la dentist!Si am fost prima oara la dentist cand avea 5 ani jumatate.Pur si simplu ii place,ma intreba cand mai mergem.Eu sa innebunesc, nu alta,cand il auzeam, ca mie nu mi-a placut niciodata,iar acum parca e si mai rau,intru in panica numai cand ma asez pe scaun,fara sa apuce sa-mi faca nimic!

• Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuella spune:

draga mea, pe copii de 5-10 ani nu-i poti convinge sa mearga la dentist. Trebuie dusi si gata! dar cu o conditie: sa-ti pui dopuri in urechi. Fetita mea a fost matura de cand o stiu si ne-am inteles cu ea ca si cu un adult dar cu dentistul nu am putut sa ne intelegem deloc. Avea vreo 6 ani cand a aparut prima carie. Am dus-o la un prieten dentist "numai sa se uite" si abia a convins-o sa deschida gura, dar nu inainte de a-i spune " dac-mi faci ceva te musc de mana". Asa a si facut. Dupa vreun an am dus-o din nou dar de data asta am amenintat-o ca-i scot eu maseaua daca nu vrea la dentist. Ce sa-ti spun, din momentul cand s-a asezat pe scaun a inceput sa urle din toti plamanii de au mai venit doi stomatologi din cabinete alaturate sa vada ce se intampla. Mi-a crapat obrazul de rusine, mai ales ca lucrez la spital. Si a urlat chiar si dupa ce medicul a extras coltisorul. Dar cand a fost intrebata daca a durut-o a spus:"nu", de ce a plans?:"pentru ca i-a fost frica", si de ce mai plange?: "pt. ca abcum ma bate mama ca am plans". Iti dai seama in ce situatie m-a pus mai ales ca inainte sa merg cu ea la dentist mai auzeam copii plangand si ma enervau tare dar sa stii ca nu ai ce sa le faci. Asa ca inarmeaza-te cu rabdare si convinge-o cumva sa ajungeti acolo si apoi mai vedeti pe loc ce se intampla.
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Subscriu la ce a scris lai.

Am gasit un site care poate te ajuta.
http://www.stomatologi.ro/info/angst/angst.html

"Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns."
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

si acum sa va scriu si eu de maimutica noastra vis-a-vis de cap.dentist.
anul trecut in septembrie si-a spart incisivii centrali de sus, am mers cu ea la stomatolog care a decretat ca radacinile sunt in regula si ca va trebui sa asteptam, normal abia facuse 2 ani.
intre timp am mers eu la stomatolog, ma insotit intotdeauna, a stat pe picioarele mele si a urmarit totul cu mare interes.
saptamana trecuta am mers din nou pt.o plomba, a fost atat de incantata de toata procedura incat a vrut si ea pe scaun.
evident ca eu si doctora ne-am uitat una la alta cu subanteles si neincredere insa a stat cuminte pana i-a polizat dintii.
restul nu a mai acceptat insa are o alta programare si incercam sa ii intregim, daca functioneaza....
acum sa va spun cateva din practicile" medicilor aici.
le explica copiilor ce este un polizor, cum functioneaza( celine chiar la avut in mana si sa distrat putin cu el), le da ochelari de soare(just for fun) sa nu ii deranjeze lampa de deasupra, le povesteste tot felul de nazbatii si la plecare isi aleg dintr-o cutie o mica jucarie.
ma gandesc ca ati putea voi sa le cumparati ceva drept recompensa , cadou pe care sa il de-a stomatologul.
oricum bafta, de care avem si noi nevoie la urmatoarea vizita, caci sunt tare sceptica ca va sta cu gurita deschisa pana ii reintregeste dintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Interesante raspunsurile voastre...ceea ce nu m-am gandit eu este ca(,)copiii pot avea asa o frica de stomatolog.Eu nu-mi amintesc sa fi mers cu groaza la dentist, am stiut mereu ca e un lucru pe care trebuie sa-l fac si am suportat cu stoicism orice durere, pantru ca astfel scapam de cosmarul durerilor de dinti.

Fiicei mele i-am explicat de ce trebuie sa mergem sa-i repare maselutele, ceea ce-i va face tanti dr in cabinet, dar cand s-a urcat in scaun dr nu i-a explicat nimic, i-a cerut doar sa deschida gurita si nu prea a fost draguta cand fetita a inceput sa planga, dimpotriva, a luat-o mai din scurt si poate asta nu i-a convenit printesei mele.

Metoda cu urlatul nu merge, e un copil sensibil si oricum nu as putea eu sa o tin de gura ca sa stea cu ea cascata, pur si simplu nu voia sa deschida gura. Si clar a doua oara nu va mai merge la dentist!

Cred ca o voi lua cu mine la dentist, pentru ca urmeaza sa-mi pun cateva plombe si e o ocazie sa vada ce lucreaza dr la maselele mele si poate, poate se lamureste si ea.

Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

dar pe al meu care are 1 an si 8 luni cum sa-l fac sa deschida gura ca sa se uite doctorul la el in gura ca avem probleme???va pup dulce

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput