Eczema la bebei - vol III

Eczema la bebei - vol III | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj

Gasiti informatii despre acest subiect si la:
VOL 1
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=13015

VOL II
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=16752&whichpage=1

Sanatate la bebelusi!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danis spune:

trebuia sa inceapa cineva si volumul III, asa ca o fac eu:
si anduta mea are diagnosticul de eczema atopica, primit chiar azi; asa ca ma alatur "clubului" si eu ...
inca ma mai documentez (n-am terminat de citit ce ati scris pana acum) si mai revin cu detalii, ca-s foarte suparata acuma ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Si eu vad ca trebuie sa ma alatur clubului. Diagnostic :dermatita atopica. Incep si eu "sapaturile". Sa vedem cum o rezolvam.

Petruta & bb Mihai
http://community.webshots.com/user/gabrielmil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

Chiar voiam sa deschid din nou subiectul. De aproape trei saptamani bb Matei are o "iritatie" pe piele care initial a aparut sub forma unor bubite foarte marunte si compacte pe burtica si pe spate. Acestea au trecut lasand pielea foarte uscata. La un moment dat au aparut in zona subratului niste pete mai lunguiete si umflate ca niste ciupercute. Acum are niste pete izolate, initial rosii care se descuameaza, si care devin maroniu deschis cand se vindeca. Acum are mai putin pe trup dar au aparut foarte multe pe picioruse. Nu il deranjeaza deloc, nici nu zici ca le are. Dar eu ma gandesc la o dermatita atopica si ma cam sperii. Chiar cand i-au aparut bubitele am inceput diversificarea cu morcov iar peste o saptamana cu banana, apoi banana cu mar. De o saptamana am renuntat la banana si ii dau doar morcov pentru o problema cu burtica. Ma duc la medic probabil miercuri, dar as vrea sa ma ajutati. Credeti ca este dermatita atopica? Nu am inteles exact care sunt simptomele. Daca nu-i mai dau alimentul care produce alergia, dispare? Pentru ca daca era banana de vina ar fi trebuit sa dispara. Si daca are, ce ar trebui sa fac? Sunt total ignoranta in acest subiect desi am citit cate ceva din ce s-a mai scris. Sper sa nu fiu redundanta. Stiu ca s-a scris mult despre acest subiect. Toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Buna fetelor si multumim Marina!
Teresa, din pacate nu dispare daca opresti alimentul respectiv, dar e mai bine. La noi laptele de vaca este belea mare. :(( Din ce spui tu, se poate sa fie dermatita atopica, dar un medic iti va spune sigur ce si cum. Daca bb nu are mancarime,e f. bine. Macar atat.
Sanatate.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

si edi a fost diagnosticat saptamana trecuta cu dermatita atopica. de cind a trecut la regim si este dat cu crema i-a trecut aproape de tot. pe el nu-l mananca deloc, adica nu-l deranjeaza. dar problema cea mai mare mi se pare regimul. este foarte strict. fara fructe cu simburi mici, banane, portocale, kiwi...fara carne de pasare, ficat, peste din comert, doar unt dorna, fara cacao, ciocolata si altele laptele dorna a ramas acelasi...exclus orice contine conservanti...
voi cum va descurcati cu asta??

anda & bb edi
http://users.pcnet.ro/scpcnet/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

lamuriti-ma si pe mine care e treaba cu regimul, ca noua ne-a spus medicul fara ciocolata, fara conservanti, fara albus de ou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstef spune:

Treaba cu regimul e cam la fel:in principal fara conservanti si fara alimentele care i-au declansat alergia.Dar se pare ca evitarea lor nu va duce automat la vindecare.

mstef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

asta este marea mea problema: nu i-am dat andei mai nimic cu conservanti, iar noi ne straduim sa mancam cat mai sanatos; de exemplu, nu i-am dat mezeluri, nici sucuri din comert, nici branza topita, nici iaurturi cu fructe, nici pufuleti, acadele etc.; ciocolata? cred ca amancat o tabletuta in doi ani! ce sa nu-i mai dau? deja e cam la regim!!!; cam tot ce mananca este facut in casa si sunt in general mancaruri fierte, nu grase, nici grele; iar la ea bubutele nu au aparut brusc (cum se intampla de obicei in eruptiile alergice), ci seamana mai degraba cu cosurile acneice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

PS: nu stiu daca ati observat, dar si medicamentele recomandate copiilor cu dermatita atopica au conservanti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Noua nu ne-a zis nimic de regim. Din cind in cind ii apar pe fata citeva bubite mici, sau pielea obrajorilor este putin mai aspra. Medicul ne-a spus ca poate e de la praf, vint, aerul poluat . Nu pare a avea legatura cu alimentatia. Ne-a recomandat Atoderm, dupa baie si inainte de a iesi afara. Sa vedem ce minuni face.

Petruta & bb Mihai
http://community.webshots.com/user/gabrielmil

Mergi la inceput