Despre gradinarit (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia, stii ce fac acum??? Impletesc caciulite, manusele si fularase pentru rasadurile mele. Am cautat si la magazine si cica nu au asemenea marimi!! Dar mai bine imi iau eu manusile si caciula si stau afara si le suflu... Vorba lui sota-miu,"decat sa te omori cu atatea seminte si plantute, acum cu frigu, mai bine le luai inflorite gata!" Da dar placerea mea unde-i????Si uite ca s-a dus placerea!
Asta este ! Care rezista, rezista care nu , nu ! Aici este legea naturii!o sa le pun niste sticle din plastic taiate deasupra! Noroc ca abia maine vine sa ia reciclabilele si al salvat niste sticle de plastic, ca-n Ro!>

Stiti fetelor ca v-am zis ca mi-au rasarit niste lelele cu frunzele vargate?!? Ei bine sunt lelele pitice pentru borduri! Au abia 2 frunzite si se si vede bobocul de la floare! Abia astept sa le vad!

Otilia, felicitari pentru leandru!!! Este tare frumoasa planta si fara flori, iar vara cand infloreste este este o splendoare, si mai ales ca miroase si florile! Si eu am avut unul in Ro. greu tare mi-a dat radacini si mie puiul, dar acum nu-l mai recunosteam ce mare este cand am fost in Ro.

Fetelor, succes la gradinarit!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Pojo,
am cautat plantele alea pe internet de-am ametzit si...nimic ! Poate mai ai si alte denumiri? Sau o poza ceva?
Numai bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Otilia, stiu ca tu cautai informatie despre plantele toxice, am gasit un link cu asa ceva si m-am gindit la tine:
http://www.chru-lille.fr/cap/ca3cap.htm

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Merci mult, Elena!
Uf, ce multe plante sunt toxice!
Asa cum banuiam... Si multe le-am plantat deja la mine in gradina.
Asta e, o sa stau cu ochii pe ele sa nu fie mincate.

Anto, si tie iti multumesc, dar eu cu engleza nu le am mai deloc. N-am facut la scoala decit germana si franceza... Asa ca n-am prea inteles ce ai scris acolo. O traducere ar fi binevenita!

Petra draga, tare buna ideea cu sticlele de plastic taiate... Cum a fost, a trecut gerul? Ce-ti fac floricelele? Le-ai dat caciulitele jos?

~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by emoison

Otilia, stiu ca tu cautai informatie despre plantele toxice, am gasit un link cu asa ceva si m-am gindit la tine:
http://www.chru-lille.fr/cap/ca3cap.htm
Elena, e foarte interesant situl asta! Am comandat si eu brosurile gratuite in mai multe exemplare (sa mai dau si parintilor...) dar acestea se pot incarca direct in format *.pdf.
Am gasit informatii despre toate intoxicatiile care pot surveni... inclusiv gesturile care trebuie facute. Iti multumesc inca o data!
Doamne, si ce statistici au! 24 de intoxicatii numai in luna mai (49 pe an) cu margaritare!!! (si in majoritatea cazurilor sunt copii intre 1-4 ani) Produc stop cardiac! Chiar si daca beau numai putina apa in care au stat margaritare. E important de stiut si... de evitat cu orice pret.

~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:


Aha, gerul asta a trecut, dar cica vine altul sambata si duminica noapte, de pana -5 grade. asa ca floricelele mele nu vor , si nu vor sa-si dea caciulitele jos!!! Acum arata bine, sa vedem daca asa v-a fii pana in final!

Mi-au inflorit toata brandusele galbene, sunt primele si sunt ca niste stelute galbene, cand bate soarele pe ele si se dechid. Sunt asa de firave si de gingase!

Ce stiti voi, narcisele infloresc in primul am cand sunt puse in pamant?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by pojogam

buna fetelor
ce stiti de Portolac si Cavaleria. sunt plantute de gradina. eu am pus niste seminte dar nu stiu ce fel de sol le-ar trebui.

daca portolac este cumva portulaca in engleza, atunci e floarea pietrei, creste foarte frumos de-a lungul aleilor de pietris, ciment, nisip, etc. eu am avut pe aleea din fata garajului multi ani la rand, din seminte aduse din romania, au nevoie de mult soare si sunt foarte rezistente la seceta. uite si un link pentru poza. cealalta, imi pare rau dar nu stiu ce ar putea fi.
http://www2.cnc.chukyo-u.ac.jp/users/niwa/01/top/portulaca.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

asa, sa va salut si eu pe voi, gradinaresele, imi plac discutiile voastre si cred ca ma voi baga si eu in seama cateodata, daca imi permiteti.
de 8 martie sotul meu mi-a luat o orhidee (in ghiveci), mare noutate pentru ca desi suntem impreuna de 21 ani, era axat doar pe trandafiri.
ei bine, vreau sa va spun ca s-a comportat asa de bine aceasta orhidee,( au inflorit toti bobocii, iar cei deja deschisi inca sunt frumosi chiar si azi), incat a inceput sa-mi ia cate o orhidee pe saptamana, asa incat acum am o mini sera de toate culorile de orhidee.
stiu ca sunt flori dificile, insa pana acum eu una sunt foarte placut impresionata de cum se comporta. le tin in soare indirect, iar frunzele trebuiesc asezate asa incat sa fie un pic mai in umbra. le ud o data pe saptamana si la doua saptamani le hranesc cu un ingrasamant solubil, special pentru ele.
eram curioasa daca si altcineva este asa incantata de orhidee, daca aveti si ce parere aveti despre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Cleomax, bine ai venit aici cu noi la gradinarit!

Orhideele sunt tare frumoase, imi plac si mie mult de tot, dar nu am , tocmai de frica ca nu stiu sa le ingrijesc. O sa urmaresc si eu impresiile si experientele crescutului si ingrijirii acestot flori deosebite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pomeanm spune:

Buna tuturor!
Petra, narcisele mele au inflorit din primul an, adica asta. Imi era putin teama caci le-am pus cam tarziu in pamant, pe la sfarsitul lui ianuarie. Oricum, fiind bulbi de toamna care in principiu se scot din pamant vara si se replanteaza pe la sfarsitul toamnei, ar trebui sa infloreasca. La mine sunt lalelele cele care sunt mai lenese. Succes!
Otilia, leandrul este o planta foarte frumoasa desi din pacate apare pe lista plantelor toxice. Cel mai bine ii prieste intr-un loc cu mult soare si putina apa. Pe aici e pus prin toate parcurile si ii merge foarte bine. A, si rezista la inghet. Varianta cea mai raspandita e cea cu flori simple de 5 petale roz sau albe dar e destul de frecvent si cel cu flori duble, batut. Exista si varietati cu flori oranj, grena sau galben dar mai rar.
Daca o sa-l pui intr-un ghiveci, radacinile si ramurile cele mai mari trebuie taiate in fiecare care an (toamna), altfel in anul urmator va inflori foarte putin. Succes si tie!
Pe curand,
Mirela

Mergi la inceput