Despre gradinarit (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Bine-ai venit Cleomax! Si mie imi plac orhideele, deocamdata am numai una care cica-i pt. incepatori in ale orhideelor. Deocamdata se comporta binishor...in sensul ca o frunza e cam moale :((, dar florile superbe si stau asa de o luna :))...tu folosesti vreun fertilizator?
Numai bine la toata lumea.
Petra, hai, nu fi trista. Florile tale arata frumos si cu caciulitza :)).
Ce-or fi facand celelalte fete?

anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

multumesc petra si antoioana

pentru orhideele mele folosesc o chestie care se numeste orchid food de la schulz. acum astept sa vad cat timp isi vor mai pastra florile, dupa care va trebui sa le tund si mi-e cam frica. tu ai experienta ? sau invatam impreuna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Mai bine invatam impreuna Cleomax! :))
http://www.phals.com/rb_care.html
Mi-a spus cineva cum trebuie taiate dupa ce cad florile, dar am uitat :((. Asa ca intreb din nou si-ti spun si tie.
Numai bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Anto si Cleomax, fetelor,
Documentati-va despre orhidee ca sunt cu ochii pe voi ca pe butelie.Poate ma fac si eu vreo orhidareasa ceva!
Deocamdata prin casa am violete,un ficus, dracenia,mai o floare care nu stiu cu o cheama,craciunele si gloxinia, pe care acum o gadil sa creasca mare si sa faca flori!

Acuma mi-a trecut cu gerul si cu caciulile florilor mele, azi m-am luptat cu o bucuriana, care ar fii floare, sa o scot. Este una de aia care se intinde singura si este foarte rezistenta. Se folosea prin Ro. pe la borduri mai mult, dar odata ce o pui nu mai scapi de ea. Aveam si eu in gradina, unde am un rond de flori si am zis ca o scot. Dar este asa de greu de scos pentru ca are niste radacini foarte mari si foarte ramificate. Of, ce sport am mai facut azi cu ea!!Macar de nu ar mai apare, ca tot au mai ramas radacini prin pamant. O sa vad!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Fetelor cleomax si Antoioana multumesc.
M-am uitat pe poza si pare sa fie aceasta. Semintele le-am primit de la cineva si de abia cand vor inflori o sa stiu despre ce e vorba.
O sa va spun.


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Flori de piatra (portulaca) mi-am semanat in jardiniere chiar de 1 aprilie. Si anul trecut am avut, asa ca am pastrat semintele si pt. anul acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Pojogam, abia azi pleaca semintele catre tine, ca vineri am ajuns tarziu la posta si inchisesera. Eu le-am pus ieri in pamant, cam intr-o luna incep sa iasa.

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Azi am plantat shi eu in gradina urmatoarele:
4 feluri de roshi, gogoshari, capia shi ardei ungureshti...
Acuma ashteptam sa vedem ce rod fac.
Stie cineva al catelea an dupa ce plantezi vitza de vine face rod?
Am mancat deja capsuni din gradina, yam yam ce buni au fost.
Cu florile nu shtiu ce sa pun... am un loc unde dimineata este doar un pic de soare shi dupamasa iara un pic, voi ce punetzi in locuri mai umbroase? Ashi vrea sa stiu ceva flori care miroase shi bine sau cel putzin sa arate bine.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

GAta, frig, cald cum o fii, eu am terminat de plantat prin gradina cam tot ce am avut eu pus in rasdnite. Adica mai am niste piternicite de flori care au stat o bucata si s-au gabdit daca sa mai creasca sau nu, si au hotarat ca mai creasca nitel. Asa ca le-am mai iertat si le astept sa creasca acum.
Mi-am plantata si bulbi de canna, nu stiu cum ii zice la floare in denumire populara, dar este tare decorativa, face niste frunze ca sabiile de un verde inchis si marginile sunt cu rosu, iar florile cresc destul de inalte si face flori rosii pe o tija. florile seamana cu gladiolele si cu orhideele, ceva o amestecatura! Hai ca v-am ametit cu descrierea mea, din care sper ca ve-ti intelege ceva-ceva!
Spor la treaba!


Pe unde or fii celelate fete de pe aici?
Ia sa fac prezenta: Otilia! - absent, Anto!- abesnt, Camelia! - absent, Andreutza! - absent! ......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Petra...Andreutza e prezentamereu.
Am citit mereu dar nu prea am scris.
La cana, asa ii zice si popular si stiintific(Cana indica).
Gabriela, vita de vie intra pe rod in anul 3-4 de la plantare,in functie de soi, mod de conducere si de taiere.
Cu drag,


Mergi la inceput