Avortul

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

De aceea este forum, sa ne spunem opiniile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisuletzul spune:

Eu consider ca avortul este o crima!Acum exista metode de contraceptie si poate incep sa fiu mai spirituala cand spun ca nu exista accidente!Orice copil vine prin voia lui Dumnezeu si are El un scop atunci cand lasa o femeie gravida!legat de handicap....facem tombola?....ducem sarcina pana cand zice doctorul ca e un pericol..."gata AFARA cu acest bobo ca nu e bun!" Altul la rand!daca urmatorul are si el o problema...iar afara cu el?.....Multe s-au jucat cu avortul...si atunci cand au consider ca "e momentul",defapt nu era momentul ca bobo nu mai venea!
Este cea mai frumoasa minune pe care a putut sa o lase Dumnezeu pe pamant,faptul ca femeia sa dea viata!
Eu din cauza ca am luat doxiciclina la inceputul sarcinii(nu stiam ca sunt gravida) doctorul mi-a spus ca risc sa am un copil cu malformatii si ca ar fi mai bine sa fac avort!Am stat, am citit...m-am documentat...m-am rugat si verdictul e clar: BOBO RAMANE!!!
l-am intrebat pe medic daca a avut un caz cu o mamica care a luat doxiciclina si a nascut un copil cu probleme sau macar un coleg de a lui daca a avut....raspunsul a fost "nu,nu am avut dar acest antibiotic este considerat periculos"......culmea ca din fapte am auzit ca acele femei care au luat doxiciclina ,au nascut copilasi sanatosi,iar din vorbe(medici),acei copii se nasc cu malformatii!


6+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

crisuletzul, sa dea Bunul Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisuletzul spune:

mamabear,multumesc
si in caz de ai bobo,sa fie sanatos....in caz de nu ai sa vina sanatos!!!!

6+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Am 4 bobo. Multumesc pentru urari .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

CLAR SI RASPICAT NU.....doar in cazuri exceptionale....anomalii genetice.....probleme de sanatate grave ale mamei...
daca aveti copii uitati-va in ochii lor si ganditi-va ca ati fi vrut sa il avortati...ATI FI PUTUT ATUNCI....ACUM ATI MAI PUTEA?
pe mine ma busit plansul..facand acest experiment...



Mariuca acasa la buni 20.04.2010
cum s-a nascut broscutza mea
" Sunt o pana de vultur pe coama unui leu/
O crusta de sare sub unghia unui zeu..."
Sum,esse,fui-by me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

CRisuletzule, pt. fiecare medicament inveti pri9ntre altele si effectele adverse si contraindicatiile. Astea sunt aflate in urma testelor facute de companiile farmaceutice inainte de lansarea unui medicament pe piata.
DEci da , medicul iti vorbeste tie din statistici , ca din experienta peronala nu poate sa-ti spuna.
Statistic , daca mama face rubeola in timpul sarcinii , mai putin de 20% din copii se nasc fara malformatii.
Degeaba iti spune tie medicul ca a avut o pacienta care a luat medicamentul X si a fost bine , asa ca nu te va afecta si pe tine , ca nu stie si nu este deontologic sa faci asa ceva.
El tot ce iti spune iti spune din ce a invatat, nu din ce a auzit de la vecini.

Si da , pt. unele pers. e normal sa faca avort , ca se gandesc si ele cu groaza la vremea cand "Bobo" are 50 de ani , cu retard mental sever , si ramane singur pe lume. Atunci sa vezi ce viata faina are Bobo, mai ales in Romania , cand nu intelege de ce l-a abandonat mama si de ce e singur pe lume.
Si spun asta pt. ca intamplator a 2 vecini care sunt in aceasta situatie , din fericire parintii mai traiesc , sper sa traiasca mult timp de acum inainte.
Cand iei o decizie de genul acesta analiezi obiectiv situatia si te gandesti la ce e mai bine pt. copil , nu ce e mai usor pt. sufletul tau.

***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RHYANNA spune:

nu am fcaut niciodata avort in viata mea,deci nu ma pot pronunta ce as face daca as sti ca port in pantece un copil cu handicap grav
cunosc situatii si persoane ce sunt ff chinuite,nu vor recunoaste niciodata pt ca te atasez odata ce pruncul prinde viata dar,sincer un copil ce nu se va mai recupera este o povara atat pt el cat si pt familie
repet vb in necunostiinta de cauza dar cred ca as recurge la avort
am o colega careia i s-a prezis ca nu va naste un copil normal,ca inca....nu se vad bine problemele,altii i-au spus ca dr e nebuna si ca e ok
si astfel au mers mai departe
s-a ajuns la 7 luni sa descopere altul ca nu are plamanii formati ,ca nu va respira nici 1 min dupa nastere si ca trebuie sa-i induca nasterea mai devreme ca sa-l scoata(asa s-au exprimat)
nebunii,nu pot sa le zic altfel,au chemat-o in ajunul craciunului sa-i faca cezariana,au fost multiple probleme,era sa moara,hemoragie,infectie,scos uterul la 24 ani-nu va mai putea fi mamica,iar fetita...........sorry..........plang.........a trait 1.5 min ca idiotii i-au dat sanse........e normal sa nu-i vezi plamanii 7 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisuletzul

Eu consider ca avortul este o crima!Acum exista metode de contraceptie si poate incep sa fiu mai spirituala cand spun ca nu exista accidente!Orice copil vine prin voia lui Dumnezeu si are El un scop atunci cand lasa o femeie gravida!legat de handicap....facem tombola?....ducem sarcina pana cand zice doctorul ca e un pericol..."gata AFARA cu acest bobo ca nu e bun!" Altul la rand!daca urmatorul are si el o problema...iar afara cu el?.....Multe s-au jucat cu avortul...si atunci cand au consider ca "e momentul",defapt nu era momentul ca bobo nu mai venea!
Este cea mai frumoasa minune pe care a putut sa o lase Dumnezeu pe pamant,faptul ca femeia sa dea viata!
Eu din cauza ca am luat doxiciclina la inceputul sarcinii(nu stiam ca sunt gravida) doctorul mi-a spus ca risc sa am un copil cu malformatii si ca ar fi mai bine sa fac avort!Am stat, am citit...m-am documentat...m-am rugat si verdictul e clar: BOBO RAMANE!!!
l-am intrebat pe medic daca a avut un caz cu o mamica care a luat doxiciclina si a nascut un copil cu probleme sau macar un coleg de a lui daca a avut....raspunsul a fost "nu,nu am avut dar acest antibiotic este considerat periculos"......culmea ca din fapte am auzit ca acele femei care au luat doxiciclina ,au nascut copilasi sanatosi,iar din vorbe(medici),acei copii se nasc cu malformatii!


6+






Sincer, iti urez sarcina usoara. Si sa n-ajungi unde am ajuns eu. Sarcina oprita din evolutie la 15 saptamani, "nascut" "bobo" fara viata, trauma psihica de care n-am crezut ca o sa ajung sa sufar vreodata, din cauza unui tratament cu antibiotic inrudit cu doxiciclina + antiinflamatorii puternice, in conditiile in care nu stiam ca sunt insarcinata. Poate daca renuntam atunci cand toata lumea mi-a spus ca vor fi probleme sufeream cu totii mai putin... E usor sa judeci... E mai greu sa fii empatic sau sa te pui in pielea altora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Rhyanna , uite aici :

"Incepand cu saptamana 36, nasterea se poate declansa in orice moment. Dupa saptamana 37 este considerata o nastere la termen. Plamanii fatului ar trebui sa fie complet formati, astfel incat acesta sa poata respira fara ajutor. In ultimele saptamani pe care le petrece in uter, fatul creste in greutate."

http://medlive.hotnews.ro/etapele-sarcinii.html


In general se induce o "nastere" naturala , nu se opteaza pt. cezariana.
Cezariana , ca si celelalte operatii are niste riscuri

***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput