Avortul

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu a spus nimeni ca embrionul este un organ ci ca nu reactioneaza asa din cauza ca ar constientiza pericolul, respectiv ca exista organe care procedeaza la fel fara sa "gandeasca" ce fac.
Este un reflex

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana21 spune:

din punct de vedere religios avortul este un pacat
trebuie sal accepti asa cum til da dumnezeu
dar daca ne gandim la ce viitor va avea copilul acela si la faptul ca vom suferii mai mult vazandune copilul ce stiu eu cum sau cu ce handicap ,recurgem la avort
referitor la femeile care nusi doresc un copil dar placerea e mai mare si nu se protejeaza prin nici o cale ,o putem numi o criminala care nu se gandeste nici macar la cat va suferii in urma unui avort dapai la sufletul din ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Buna ziua!

Am vazut ca acest sondaj cere un raspuns scurt (DA/NU) referitor la subiectul in discutie, insa majoritatea dintre voi ati raspuns conditional. Mi s-ar parea interesant sa aflam care ar fi statistic conditiile in care un avort poate fi social acceptat. Pentru aceasta am creat un formular cu intrebari cu ajutorul caruia incerc sa aflu exact acest lucru. Rezultatele le voi posta imediat ce vor fi gata.
Daca doriti sa participati, va rog sa imi scrieti un e-mail pe adresa: sondaj.avort@gmail.com, iar eu va voi raspunde cu un formular si instructiuni.

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Am raspuns DA, avortul este o crima. Nu le judec pe cele care au facut avort, insa un copil e un dar de la Dumnezeu si nu avem noi dreptul sa-l omoram (orice copil are dreptul de a se naste). Nu dati cu rosii, oua, pietre sau altele, dar eu consider un pacat mai mare un avort, decat crima asupra unui adult/ copil, pentru ca cel avortat nu a apucat nici macar sa fie botezat (lucru care pentru mine e foarte important). Asadar nu e motiv pe lumea asta care sa ma faca sa consider avortul o solutie.

Ana-Maria mami de 4 poznasi: Ioan(5.05.2000) ,Alexandru(8.04.2002), Maria(7.04.2005) si Stefan(25.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Multe enormitati mi-a fost dat sa citesc, dar asta cu avortul=pacat mai mare decat uciderea unui adult/copil frizeaza...sinistrul. Adica de ti-ar intra un infractor in casa si ti-ar ucide sotzul si copilasii, ai zice:"da, al dracului ucigas, dar mai vinovata/pacatoasa e vecina care-a facut un avort in 6 saptamani"...Care-i faza cu botezul? Daca omori un om botezat esti absolvit?! Sau esti mai putin pacatos ca macar i-ai lasat ocazia sa treaca prin asa un maaaare (cel mai mare!!) eveniment, botezul?!
Habotnicia asta...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramoni spune:

Da,consider ca avortul este o crima ,daca este folosit ca un asa zis ,,mijloc de contraceptie,,.
Daca este insa vorba de probleme medicale grave,care pot pune in pericol viata sau sanatatea mamei ,respectiv viata si calitatea vietii copilului, parerea mea este ca, in acest caz, nu mai putem vorbi de crima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Draga Ilinca_M , iti place in mod deosebit sa intri in polemici? mie nu! Dar nici nu am ajuns la masura de a intoarce si celalalt obraz. Poate ca nu m-am explicat nici eu foarte clar, dar asta nu e o scuza sa-mi sari la gat. Pentru mine e un pacat mai mare daca as face EU un avort decat daca as omori pe cineva. E acceptiunea mea si nu vad cu ce te lezeaza pe tine. Nu judec pe cele care au facut avort, nu e treaba mea, nu as indrazni sa numesc criminala o femeie care a facut avort (chiar daca eu consider avortul o crima), dar, daca as putea as incerca sa o conving sa nu mai faca .

Si nu e vorba de "habotnicie", dar botezul e cu adevarat important pentru un crestin ortodox (si catolic). Chiar Mantuitorul spunea: "De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnezeu". Cine nu crede nu ar trebui sa emita tot felul de judecati despre ceva ce nu cunoaste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

DA, CONSIDER AVORTUL O CRIMA! O CRIMA MONSTRUOASA, DE ALTFEL!Orice ati spune si orice scuze ati gasi, da, avortul este o crima! Spunea cineva pe un forum la necunvantatore, sa ai casa plina de copii si animalutze este visul oricarui om. Scuze, dar poate multi nu-s oameni, asa este prinre noi traiesc si bestii cu chip de om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

crima este crima si daca omori un adult si daca omori un copilas nenascut, tot crima se numeste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mamabear, pai daca n-ai ajuns sa intorci obrazul poate n-ai bagat la tartacutza suficient cuvantul Mantuitorului, mai aprofundeaza, ca esti pe calea cea buna (catre apogeul habotniciei, adica).

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
9luni

Mergi la inceput