Avortul

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta
Si pana la urma, cine poate explica exact ce inseamna o crima?
Daca dupa interventie,ea se simte o criminala,simte ca i-a fost smulsa viata din ea, inseamna ca da, a fost o crima. Daca se ridica...ca de pe scaunul dentistului, nu a fost o crima, ci un gest premeditat, dorit si pus in practica in totala cunostinta de cauza.

Nu am intentia de a contrazice o parere personala, insa am o nedumerire: codul penal face sau nu diferenta intre crima cu premeditare, care DA, este crima, si omorul din culpa?
Daca tot aplicam la controversata discutie despre avort asocieri cu infractiunile prevazute in CP, atunci ar trebui sa luam in calcul si aspectul apelarii in deplina cunostinta de cauza la actul medical numit avort. Nu prea mai conteaza daca mama se simte criminala sau nu, o data ce a decis si a cerut sa i se faca intrerupere de sarcina, inseamna ca este prima si cea mai in masura sa realizeze ca savarseste o crima.
Eu am inteles ce vrei tu sa spui, insa crima nu este caracterizata si incadrarea nu depinde de sentimentele pe care le incearca sau nu cel care omoara. Este crima si basta. Circumstantele pot fi diferite. Nu ma refer aici la avortul spontan, acestea sunt tragedii. Ma refer la intreruperea unei sarcini cu fat viu pe majoritatea considerentelor. Personal, nu concep nici un fel de avort, nici terapeutic sau altfel si Dumnezeu sa ma fereasca de a pierde vreodata o sarcina!
Oricum, din punct de vedere juridic cred ca toata lumea stie unde se situeaza avortul, problema care se pune priveste latura morala a lucrurilor.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Tocmai asta am si precizat, ca am prezentat punctul meu de vedere atat din perspectiva juridica,cat si morala. Intrebarea din final se referea la partea morala...si intra in aceeasi categorie cu dezbaterile despre euthanasie si alte lucruri pe care eu le vad adesea ca fiind relative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Da, avortul este o crima. Doar Dumnezeu da viata si o ia, nimeni altcineva nu are dreptul de a lua viata cuiva, iar copilul nenascut inca, nu este proprietatea mamei, iar ea nu are nici un drept sa ii curme viata.

Crinuta si Rayan











Fara Dumnezeu nimic nu e.

www.dozule.org/UK/UK_extra/UK_VSG.html" target="_blank">important


www.muntelesfinteitreimi.ro/Octombrie%202008.htm" target="_blank">Nusfalau

traieste sanatos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Da, avortul este o crima oribila!!!!!
Sunt de acord cu avortul in caz de malformatii, asa cum sunt de acord si cu eutanasia la cererea bolnavului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Da avortul dupa parerea mea este o crima. Sunt de acord cu avortul atunci cand este la stadiul de embrion , (prima luna) si atunci cand este medical necesar .Atunci cand embrionul devine fetus este crima caci se ucide un sufletel. Cele care au fost victimele unui viol (Doamne fereste!) sau naivitate datorata varstei , lipsei de educatie si experienta ( fete minore )cred ca au dreptul sa avorteze dar doar in prima luna a sarcini atunci cand sarcina este la stadiul de embrion. Nu sunt de acord cu persoanele care fac din avort un obicei de contracceptie, sau cu cele care incurajeaza acesta practica din considerente sociale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Este sau nu avortul o crima??...greu de spus.Depinde de situatie.Eu cred ca ca nu putem judeca femeile care au facut un avort. Numai Dumnezeu poate sa faca acest lucru. Poate ca fiecare femeie a avut motivul ei cand a facut acest lucru. Sa ne gandim la mamele noastre si la timpul in care ele au trait...credeti ca le-a fost usor???Eu sunt fericita si ii multumesc lui Dumnezeu ca nu am apucat acele timpuri in care nu existau metode de contraceptie si mamele nu aveau ce pune pe masa la copii...Noi acum avem posibilitatea sa alegem...iar eu am ales sa nu fac nici un avort. Am o minune de fetita si de acum ma protejez pana la urmatoarea sarcina daca va mai exista...

Va pup pe toate si sa nu aruncam cu pietre!!

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82

Da avortul dupa parerea mea este o crima. Sunt de acord cu avortul atunci cand este la stadiul de embrion , (prima luna) si atunci cand este medical necesar .Atunci cand embrionul devine fetus este crima caci se ucide un sufletel. Cele care au fost victimele unui viol (Doamne fereste!) sau naivitate datorata varstei , lipsei de educatie si experienta ( fete minore )cred ca au dreptul sa avorteze dar doar in prima luna a sarcini atunci cand sarcina este la stadiul de embrion. Nu sunt de acord cu persoanele care fac din avort un obicei de contracceptie, sau cu cele care incurajeaza acesta practica din considerente sociale.



Liliana , din a 4 luna de viata este considerat fiinta umana si nu embrion , de aceea avortul la cerere este acceptat doar pana in 12 saptamani .


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns byatrices spune:

Consider ca avortul este o crima.Au scuza doar aceelea cu probleme medicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

ma intreb ce scuza au cele care nasc copii si ii abandoneaza prin spitale, imediat dupa nastere????? pe urma, puteti gasi acei copii tot in spital sau in institutii de stat, dandu-se cu capul de patut sau de pereti, datorita lipsei de afectiune!
ma intreb ce scuza au cele care au nascut si isi vor abandona copii pe la varsta de 7,8,10 ani pentru ca nu au avut, nu au si nici nu vor avea vreun venit pentru a-i creste. si sa nu va inchipuiti ca pana la acea varsta au crescut in dragoste si afectiune! nuuuuu....vorbesc de acei copii care, bietii de ei, nu au invatat pana la acea varsta ce inseamna o vorba buna, ce inseamna o mangaiere, ce inseamna sa iubeasca si sa fie iubiti, care au mancat ce-au gasit pe jos prin casa sau prin curte, sau ce aruncau vecinii animalelor, pentru ca parintii erau prea ocupati cu bautura; copii care abia stiu vorbi la varsta aia, iar sa citeasca...ce e aia?!!! nu stiu decat sa...supravietuiasca! acei copii ajung in institutiile statului, iar apoi sunt candidati siguri pentru penitenciare!
ma intreb ce scuza au cele care nasc si al 5-lea, al 6-lea, al 7-lea, al n-lea copil ca sa poata trai restul din alocatia ultimului nascut????? educatie? afectiune? sunteti naive daca banuiti ca vor capata asa ceva astfel de copii din partea parintilor care i-au adus pe lume! nu....alocatia este pentru bautura de zi cu zi a parintilor. copilul poate sta legat cu lantul de pat si sa manance impreuna cu sobolanii care misuna prin casa!
ma intreb ce scuza au cele care nasc si apoi il arunca in: buda, ghena, sant....etc???
ma intreb ce scuza au cele care fac copii si pe urma ii vedeti murdari, flamanzi, cersind la colt de strada, peste ani devenind delicventii tarii, cei care, poate, ma vor agresa pe mine, pe tine, pe altul????

consider ca singura scuza este ca nu au auzit de AVORT!

daca aveti alta parere vizitati un centru de minori. vizitati un adapost pentru minori. vizitati un orfelinat. uitati-va un ochii copilului care-l tine in poale tiganca care cerseste la coltul strazii! dar mai ales, duceti-va intr-un orfelinat si vedeti un copil (de 3, 4, 5 ani) cum se da cu capul de pereti din cauza lipsei de afectiune. veti ramane marcate! duceti-va intr-un orfelinat, centru de minori sa auziti istorisiri despre abuzuri sexuale ale copiilor mai mari asupra copiilor mai mici! duceti-va in gara de nord si uitati-va in ochii unui "aurolac"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manucu spune:

Nu consider ca este o crima atat timp cat este embrion si atat timp cat nu este o sarcina dorita. Consider ca in proportie de 98% din femeile si fetele(trebuie sa recunoatem ca marea majoritate sunt copile) care fac avort nu au avut pe cineva langa ele care sa le invete si sa le explice ce este acela un prezervativ sau o pastila anticopcetionala. Trebuie sa recunosc ca nici eu nu am avut pe cineva care sa-mi spuna acsa asa ceva, pt ca mama mea nu a discutat niciodata cu mine nimic despre viata sexuala, nici acum cand am un copil, e un subiect tabu, dar inainte de a avea prima experienta sexuala ( am tinut sa fie dupa ce am implinit 18 ani, acum cand ma gandesc ma umfla rasul, de parca m-ar fi premiat cineva pt asta ) m-am dus la un planing familial, mi-am facut analize si am luat anticonceptionalele prescrise de dr. Asa am fost tot timpul, un pic prea calculata.
In concluzie nu sunt impotriva avortului, dar eu am luat decizia sa nu fac niciodata oricare ar fi situatia si indiferent de varsta la care concep acea fiinta.

mamica lui Mihnea-Gabriel (15.09.2008)



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!

Mergi la inceput