Avortul

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ceciliamocanu spune:

am raspuns DA este o crima si intradevar sunt situatii
cand esti nevoit sa treci prin asta din motive medicale
sau materiale,sa nu ma intelegeti gresit vorbesc in
numele meu.Am trecut prin asta si nici acum, dupa multi ani, nu imi pot ierta.pentru mine ramane sa-mi port crucea si sa ma descurc cu constiinta mea cum pot.dar...nu demult am fost pusa in situatia de a alege...eram insarcinata in 14 saptamani cand la triplu test mi sa spus ca exista o probabilitate mai mare de 1 la 50 de a avea un copil cu spina bifida. am ales... si astazi imi legan copilul sanatos tun chiar in timp ce va scriu. Cred ca sunt una dintre putinele mame care dupa ce a trecut prin experienta avortului si a unei extrauterine nu mai putea spune "da" unui avort indiferent de perspectiva.inainte de a stii sigur ca e sanatos ma vedeam cu el in brate alinandu-l si iubindu-l si nu stiam cum sa-i spun sotului meu ca eu nu renunt la acest bb pentru nimic in lume! Dumnezeu ma ajutat si acum legan un ingeras la pieptul meu ! In clipele acelea ma gandeam insa ca societatea m-ar condamna daca as da viata unui copil cu handicap, acum, cand avortul este la indemana oricui. este greu sa judeci pe altcineva dar raman la convingerea ca este o crima indiferent de motive

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Avortul e o crima mai infricosatoare decat alte crime, pentru ca e chiar mama cea care decide sa ia viata propriului ei copil
In ce priveste avortul din motive medicale, el are circumstante atenuante, doar in ce-l priveste pe medic...o MAMA nu va putea sa-si ucida pruncul , indiferent cat ar fi acesta de inspaimantator,si nici daca aducerea lui pe lume ar insemna sfarsitul propriei vieti...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by fdoina

Avortul e o crima mai infricosatoare decat alte crime, pentru ca e chiar mama cea care decide sa ia viata propriului ei copil
In ce priveste avortul din motive medicale, el are circumstante atenuante, doar in ce-l priveste pe medic...o MAMA nu va putea sa-si ucida pruncul , indiferent cat ar fi acesta de inspaimantator,si nici daca aducerea lui pe lume ar insemna sfarsitul propriei vieti...





subscriu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

eu il consider o crima, si inca una f odioasa.
cu atitea metode contraceptive se mai fac avorturi. e strigator la cer!

ALEXA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sevi spune:

eu consider avortul o crima.am pierdut o sarcina cand aveam 6 saptamani si vreau sa zic ca pentru mine a fost groaznic,sentimentul ca mi-a murit copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adnana1979 spune:

Din punctul meu de vedere este o crima. BB a fost prima sarcina si prima nastere. Sunt total impotriva avorturilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Si eu sunt impotriva.

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bqb spune:

Parerea mea e ca in Romania, in scolile romanesti nu se vorvbeste mai nimic asau deloc despre educatia sexuala.
Ca sa nu mai vorbim de lipsa de comunicare dintre mama si copilul ei , fie ca e baiat, fie ca e fata?
Cate dintre dvs au stat sau stau de vorba cu copii lor despre sex despre mijlocele de contraceptie?
Cate dintre voi, crezand ca un copil 'E PREA MIC SI NU INTELEGE' am mintit ... toata lumea stie povestea aia cu barza?
Dar cate dintre voi, dintre noi si-au asumat curajul de a spune celor mici adevarul? Credem ca facem vreun bine daca ii mintim de mici, caci a omite spunerea unui adevar, tot minciuna se cheama.
cate din femeile de la oras au auzit de mijloacele de contraceptie?
Cate stiu ca acestea se pot obtine ( ca si consilierea de altfel ) gratis sau cu reducere?
Despre cele de la tara, unde conceptiile sunt invechite ce sa ma intreba?
Unul din lucrurile de care sufera romanul de astazi e lipsa de informare. Chiar daca esti sarac... nimic nu te impiedica sa te informezi.
Asa ca saracia nu e un motiv sa nu stii sa nu cunosti..... Cine opreste un sarac sau un bogat sa se informeze?
Dar, asa cum am mai spus, pentru ca nu comunicam cu copiii nostri, pentru ca mentalitatea noastra e inca una invechita, ei, copii ajung de multe ori sa obtina informatii eronate din vecini, de la prieteni sau prietene.
N-ar fi mai usor daca le-ar obtine de la noi parintii?
Eu cred ca da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:


Sunt impotriva avorturilor,cu atatea metode contraceptive nu se poate sa se mai ajunga la o sarcina nedorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Nu sunt de acord cu avortul doar Doamne fereste in caz de boli grave ale mamei sau malformatii sau alte probleme ale fetusului!

Mergi la inceput