Avortul

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by cami30
Poate suna cam dur, dar daca esti pregatit sa afirmi ca avortul este o crima, esti pregatit pana la capat, sa aduci pe lume un copil oricum ar fi el, si sa fii parinte in orice situatie, nu numai in acelea care iti convin tie. Fara portite de scapare, fara alternative, da?


sunt de acord cu tine, eu nu as putea omori copilul meu indiferent cat de bolnav ar fi. Am discutat problema asta cu cineva aici si m-a intrebat ce as face daca copilul nu ar avea nici o sansa de supravietuire si odata nascut ar muri in cateva ore. I-am zis ca l-as tine orele alea in brate si l-as iubi.

quote:
Cred in ceea ce vreau eu sa cred si actionez asa cum imi dicteaza mie ratiunea.


pentru mine credinta nu are nimic de-a face cu avortul, eu nu sunt dispusa sa-mi cladesc viata si fericirea indepartand din viata proprii mei copii, conceputi intr-un moment mai inoportun tot din vina mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by cami30
Eu fac parte din categoria criminalilor, de fapt complicilor la crima, pentru ca adevaratul criminal este medicul care mi-a facut intreruperea de sarcina la 19 ani cand accidental am ramas gravida


Heh, ce convenabil!

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Depinde de motivul pentru care faci avort .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Subiectul e delicat de cind lumea ...

Teoretic, da, este o crima.
Practic, as vrea, ca femeie, sa am dreptul de a alege daca sa fac sau nu aceasta crima, in sensul ca as vrea sa am libertatea de a alege. Singura pedeapsa pt aceatsa crima sa fie constiinta mea, si nu ceva legal. N-am fost pusa in situatia de a alege,Doamne fereste, dar as vrea sa stiu ca sunt libera sa fac ce vreau.

Cu ce nu sunt insa sub nici o forma de acord sunt cei care toarna copii cu nemiluita ca "asa scrie in Biblie si asa le-a dat Dumnezeu" si se asteapta sa-i creasca comunitatea. Adica eu sa platesc pt convingerile lui religioase !!!
Caz concret, un tip din asta care a facut 16 copii, nevasta-sa a murit la 45 de ani de cancer, a stat omul 1 an dupa care s-a insurat din nou, ca de, p... cere !! (scuzati limbajul). Nevasta-sa are si ea 1 copil, dar cred ca in curind va intra si ea pe banda !!!
Bineinteles ca n-are cum sa tina casa singur, chiar si cu nevasta, asa ca a gasit niste femei la fel de bisericoase (soacra-mea de exemplu) care se duc cu rindul in fiecare zi si-i curata, ii spala, ii calca, ii gatesc pt toata armata de copii !! Femei care strabat tot orasul ca sa-l ajute pe saracul om, care nu mai pridideste, in schimb pt ele nu fac eforturile astea ... Plus copiii mai mari, care au o viata chinuita de mici, incercind sa preia o parte din sarcinile parintilor lor !
E, cu asta eu nu sunt de acord !

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili26it spune:

Teoretic da este o crima dar cand te gandesti ca il faci si apoi nu ai cum sa-l cresti incepi sa crezi ca e mai bine asa decat sa-l vezi murdar,mort de foame si lasat pe strada la cersit unde toata lumea rade de el si il injura!Cunosc cateva cazuri in care femeia nici macar nu stie ce e aia pilula contraceptiva ca sa nu mai vorbim de alte metode,asa ca fac copii si apoi ii abandoneaza spunand ca nu are cu ce-l creste!Daca ramai insarcinata si crezi ca nu ai posibilitatea de a creste acest copil si de ai oferi tot ceea ce el are nevoie sau daca sunt probleme de sanatate sa ma ierte Dumnezeu dar e mai bine sa intrerupi sarcina asa nu suferi nici tu mai tarziu dar nici el!Asta e parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Pentru mine e o crima. Si poate doar femeile care au trecut prin ani intregi de treatamente pentru a face un bebe inteleg asta. Dar, pe de alta parte nu conmdamn pe nimeni.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu cred ca nu e o crima sa faci avort in cazuri speciale si prin caz special nu inteleg ca ai uitat sa iei pilula.
Deasemenea nu sunt de acord cu ideea de-a face cati copii iti da Domnul, ca Domnul nu vrea sa devii o povara pentru altii si sa-ti chinui sotia si sa ajungi la "anul si copilul". Dar asta tine de contraceptie, nu de avort.
In rest, pentru cele care nu se protejeaza si pe urma se vaita c-au ramas insarcinate si trebuie sa faca avort fiindca n-au gandit inainte, cred ca e o crima.

"Remember not only to say the right thing in the right place, but far more difficult still, to leave unsaid the wrong thing at the tempting moment."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iullia spune:

pt mine, e o crima
cum crima a fost si ce mi-au facut

eram insarcinata in 10 saptamani, m-am dus sa fiu luata in evidenta, analize, etc si bomba:

copilul nu se putea naste (am mai multe probleme, printre care bazin dublu, (doar pe dinauntru, asa sunt "ca biscuitele in dunga"), spina bifida samd)

m-am internat si mi-au facut chiuretajul, dupa ce, in prealabil mi-au facu laminare, de aceea m-au oprit in spital cu o zi inainte

mi se spusese ca, fatul era normal, se dezvolta normal, si ca s-ar fi nascut cu o greutate aprox. de 3800-4000, ceea ce-i era imposibil corpului meu sa suporte, deci, se impunea o mica cezariana la 5 luni, fara garantia ca fatul va supravietui, sub 15%, iar eu, putin peste 50%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

E o crima si eu am fost partasa...Imi dau seama acum cand il tin pe Darius de 2 luni in brate...In urma cu 2 ani am facut un avort, consideram ca nu sunt pregatita...Acum 11 luni, cand am af;at ca sunt insarcinata, am stat pe ganduri dar am ales pastrarea sarcinii. Vazandu-l pe Darius, imi dau seama ca as fi comis cea mai absurda crima posibila...nici nu vad viata fara bebelusul meu...Si viata mea nue printre cele mai frumoase, dar bebelul imi da putere sa mrg mai departe. E singura ma fericire!


http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzupi spune:

nu cred ca avortul e o crima....in cazul in care bb-ul s-ar naste foarte bolnav, dar mai cred ca in ziua de azi exista destule metode contraceptive la indemana oricui pentru a nu se ajunge la avort.
Anca&bb Mara
http//:www.noraz.ro/mara-ulia

Mergi la inceput