copiii mici si animalele de casa

copiii mici si animalele de casa | Autor: anamaria

Link direct la acest mesaj

Aveti sau ati avut, in aceeasi perioada, animale de casa – catei, pisici – si copilasi mici, chiar BB pana la 1 an?!
Cum s-au inteles, ce sentimente au aparut intre ei? Gelozie din partea animalului, sau doar curiozitate, insotita de iubire neconditionata si sincera?
Sa va spun de ce… parintii mei au un catel tekel, e de-acum destul de batran – 11 ani, a fost de fapt cainele meu, dar l-am lasat la ei cand m-am maritat. Began, baietelul meu cel mare – 3,5 ani a fost la inceput foarte atras de el, dar din cauza ca il lovea adesea cu premergatorul peste labute, apoi cand a mai crescut il tragea de ce apuca: coada, urechi, nas, etc, Rok (asta-i cainele) si-a ales o atitudine predominant defensive fata de el, se ferea din calea lui, sic and B. incerca, mai tarziu, sa-l mangaie, a pastrat teama si a inceput sa-l maraie, nu-l accepta prin preajma. Totusi, il iubea, se bucura cand il vede si il pupa de cate ori ii este la indemana – cateva limbutze dupa ureche, asa e el invatat. Pe la 2 ani, B. a inceput si el sa se teama de caine, si de fapt de toti caiinii, pana acum cateva luni, cand s-au apropiat din nou, acum are curaj sa-I bage mana in gura, “Uite, mami, Rok nu ma musca!!!” .
Tudor are acum 8 lun I, si de cca 1 luna merge in 4 labe, de cate ori ii tinem in brate sin u-l lasam e foarte agitate. La ai mei nu pre ail lasam pe jos, cu gandul san u ia par cazut de la Rok pe manutze, apoi sa le bage in guritza. Insa T. estye foarte incantat de Rok, se intinde sa-l mangaie, sic and l-am lasat sa mearga in 4 labe tot spre el se duce…Si Rok este curios si vrea sa-l miroasa, sa-l pupe, mai ales ca pana acum nu prea a reusit sa ajunga foarte aproape de el…

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligiacobalt spune:

Buna
Am o fetita de 7 luni jumate + o pisica birmaneza de vreo 3 ani. Ce sazic ..in acest momnet pisica nu are acces in camera copilului nisi pe unde mai sta Ioana. Dar Ioana cum vede pisica este toata o veselie, rade se uita dupa ea. O data am apropiat-o de Bambi (pisica) si asta mica innebunita sa intinda mainile dupa ea, Bambi se daea in spate se uita ciudat la ea .In final Bambi s-a retras . Este cat de cat bine ca Bambi nu o prea baga in seama pe Ioana si pleaca din calea ei.Mai problematic o sa fie atunci cand o sa meraga Ioana de-a busilea si asta ma refer la par. Pana acum insa avem grija sa nu intre in contact cu ea, sa nu puna mainile pe ea sau in locuri unde a stat Bambi. Am inteles ca este mult mai usor cu cainii..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Eu am auzit de scene urate de gelozie, cand e vorba de pisici!!! Am auzit cazuri cand bb a fost muscat si zgariat de pisica!!!!! Eu nu as tine sub nici o forma animal si bb in aceeasi casa! Aici e vorba si de par, e o grija in plus cu curatenia dupa animal...In plus, mai sunt si diversi paraziti...Eu am avut pisica acum vreo 2 ani, dar nu-mi mai trebuie!
Am o vecina care are si caine si bb si tot timpu' face curatenie si se plange ca e par in toata casa...Nu a putut insa sa se desparta de caine...
Eu am o fetita de 9 luni si am zis ca nu iau animal in casa decat mult mai tarziu...la dorinta ei.

_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Draga Anamaria, mai scrisesem un mesaj dar vad ca nu a aparut.
Revin acum.
Uite cum stau treburile la noi in casa, unde pe langa mine si sot mai exista (din fericire) un baiatel de sapte luni si un pic si un catel foxterrier de 2 ani si trei luni.
Pana sa-l pun pe Tudor in premergator, acum o saptamana, toate bune si frumoase. Bodo nu avea voie in camera lui Tudor, Tudor il mangaia din cand in cand pe Bodo care ii lingea manuta cu mare pofta si era tare frumos.
De cand cu premergatorul, tensiune in casa (mai exact de doua zile). Bodo maraie la manuta lui Tudor. Nu stiu ce s-a intamplat. L-a lovit Tudor cu prmergatorul, l-o fi tras de coada, ceva-ceva a fost. De atunci stau cu frica, ii urmaresc non-stop.
Asta-seara am fost la medicul veterinar sa il intreb cum sa procedez. A zis sa il caftesc bine, ca sa stie ca nu are voie sa-l muste.
Sa vad si eu cum o s-o scot la capat.


Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Crisotexa,
Mai bine te adresezi unui dresor, chair si numai pt. cateva sfaturi, decat sa "caftesti" cainele......Si ce veterinar e ala care te sfatuieste sa bati animalul???
Nu uita ca el a fost primul in casa, inaintea bebeului, si poate acum de cand copilul merge, poate si-a simtit "teritoriul" amenintat de un intrus......
Nu-l bate, incearca sa ii apropi din nou....daca nu reusesti, repet, cere sfatul unui profesionist.

Asta e parerea mea.
Pupici.

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Noi o avem pe Clara,

3 ogari afgani, 2 pisici (care stau efectiv cu noi - adica si peste noapte) si un teckel.

Pisicile pleaca din calea Clarei... asa sint ele, mai timide, mai sperioase, s-au ales cu coditzele nitzel calcate din greseala Clarei. Nici o problema pina acum, desi au fost momente cind si-au luat palme in cap de la Clara, jucarii aruncate etc.

Cu ogarii afgani e alta poveste:
peste noapte nu stau cu noi (stam la curte impreuna cu ai mei, dar totalmente separati, asa e construita casa.. Intrari diferite etc.), dar peste zi... sint gramada aici. Clara nu maninca fara ei la picioarele ei, nu se simte bine decit in preajma lor.
Desi se spune ca ogarii afgani nu pot fi dresati... a fost un adevar, pina la aparitia bebelusei.
Din ziua aceea, ce-or fi inteles ei... cert este ca:
nu se ating de jucariile ei,
nu o pupa pe fatza (desi tendintze sint o gramada)
nu se misca brusc pe linga ea (asta e in instinctul lor probabil pentru ca oricum ne-ar fi fost imposibil sa le explicam si asta :)
nu-si baga botul in mincarea ei, nici nu se apropie desi masuta de la scaunelul de masa este la nivelul lor... ba chiar nitzel mai jos (pentru cine nu stie, ogarii afgani sint caini f. mari, inalti)
au grija cu rindul de ea si daca vreunul face ceva (chef de joaca, prea multa agitatie) mama celorlalti doi (sint o mama si fosti pui :) se repede la ei imediat si-i pune la punct...
Am mers in parc cu asta mica, si i-am dat hamul jos sa vad cit de bine se tine... In ciuda unei veveritze (afganii sint vanatori inascuti) si a unei femele in calduri, catzeaua _nu s-a miscat_ de linga Clara, desi saliva dupa veveritza...
Nu au fost incidente, nu intra in dormitor, stau doar in bucatarie (care este foarte mare), iar Clara a fost invatata de la 10 luni de cind a inceput sa paseasca ca imediat ce pune mina pe caine sa se spele pe miini. Si culmea... asta si face. Vine la chiuveta si intinde minutzele sa i le spal, de parca ar avea ... nush'ce pe ele :)


Cit despre usurinta... recunosc, e munca. Nu titanica. Si cine a venit la mine intotdeauna a remarcat curatenia luna (asta ca sa nu creada cineva ca nivelul meu de curatenie este prea jos cind zic ca nu e titanica)...
Dar un copil se dezvolta altfel in preajma unui animal, in mod special al unui caine.
Intr-adevar insa, e mult mai bine sa-i fie luat la cerere si cind are o varsta cind si poate participa la cresterea/educarea/ingrijirea acestuia.


Alssa si Clara (1 an si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Si eu am un bebe de 7 luni si un caniche de aproape 4 ani. In primele doua luni a stat la ai mei, dar facea un taraboi cumplit cand ramanea singur acasa si deranja vecinii, asa ca ai mei mi l-au pus in brate. Toti din jurul meu au incercat sa ma convinga sa-l dau insa nu pot. Asa ca l-am pastrat, avand rezerve in legatura cu atitudinea lui fata de bebe. Am fost si sunt cu ochii pe el si, daca la inceput nu-l baga in seama pe pitic, acum par sa fie prieteni. Iar David este absolut topit dupa el...rade in hohote cand il vede si mai ales cand ii da tarcoale. Dar eu sunt tot cu ochii dupa ei.
Am noroc insa ca al meu nu lasa par, desi oricum am inceput sa bag aspiratorul si sa spal pe jos zilnic de cand il pun pe bebe doar-doar merge si el de-a busilea. Pt. ca Dansul vrea sa mearga numai in picioare...

Asa ca o curatenie riguroasa si o atentie sporita ar fi ideale. Si daca bebelusul pare incantat, iar cainele nu e agresiv nu vad de ce nu i-ai lasa sa fie prieteni!!!

Numai bine.

ALINA si DAVID.

P.S.-era sa uit...si Picky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Exista mult "folclor" apropo de pisici.
Relatia dintre BBele nostru si cele 2 mate e super-haioasa.
Deja a inceput sa le prinda, si le cam zmotoceste. Nu a fost muscat sau zgariat nici o data. E drept ca motanul scheauna ca un caine cand il apuca BB de urechi si vrea sa-l traga de mustati, dar singura lui reactie e sa fuga ..... nici vorba sa muste sau sa zgarie. Oricum pisicile noastre nu stiu sa muste sau sa zgarie .... nu au practicat niciodata (sunt 2 maidaneze f. blande).
Deci ... fiecare ... cum o nimereste. Nu generalizez.
E drept ca m-as fi abtinut sa pripasesc o pisica acum cand BB e mic, dar le aveam deja cand e venit pe neasteptate BB. Si, daca asa s-a nimerit, nu suntem de acord cu abandonul pet-urilor.

Numai bine !
Fiecare le stie pe ale lui.

Lili

Mergi la inceput